За квотою Парламенту обрали суддю Конституційного Суду

24 Травня, 2024 в 09:10

Вперше призначення відбувалося за новою процедурою – кандидатів на посаду судді КСУ обирала Дорадча рада з міжнародниками у складі

23 травня за квотою парламенту обрали суддю Конституційного Суду України. Так, 276 голосів набрала кандидатура Сергія Різника, повідомила народна депутатка, представниця Президента України у Верховній Раді Галина Михайлюк.

На посаду судді Конституційного Суду претендували три кандидати, і всі вони дуже фахові, чудово відповідали на запитання і пройшли відбір Дорадчої ради за участі міжнародних експертів. Також сьогодні Верховна Рада оголосила конкурс на ще дві вакантні посади до КСУ. Сподіваюся, що вже в найближчому майбутньому суд поповниться новими членами, — зазначила Михайлюк.

Вперше призначення відбувалося за новою процедурою – кандидатів на посаду судді КСУ обирала Дорадча рада з міжнародниками у складі. Сергій Різник переміг у рейтинговому голосуванні, отримавши 252 голоси.

17 серпня 2023 року, президент Володимир Зеленський підписав закон про відбір суддів Конституційного суду. У кінці липня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України про відбір суддів Конституційного Суду за участі міжнародних експертів. За законом, відбір проводитиметься за участі Дорадчої групи експертів. Половину з цих експертів складуть делеговані міжнародними організаціями та Венеційською комісією люди, які матимуть вирішальний голос при фільтрації кандидатів до КСУ. Цей закон був однією із вимог Єврокомісії для початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу.

Конституційний Суд України (КСУ) складається з вісімнадцяти суддів – по шість призначаються Президентом, Верховною Радою України та з’їздом суддів України. З 2016 року передбачено, що добір до КСУ відбувається на конкурсних засадах, а з кінця 2022 року передбачено, що усіх кандидатів має попередньо перевіряти Дорадча група експертів.

Дорадча група експертів – це спеціальний орган, що попередньо оцінює моральні якості та рівень професійної компетентності усіх кандидатів на посади суддів Конституційного Суду.

До Дорадчої групи експертів входить шість осіб, які попередньо оцінюють доброчесність та компетентність кандидатів до КСУ. До першого складу входять троє осіб, запропонованих Президентом, Верховною Радою та Радою суддів, та троє, що були запропоновані міжнародними партнерами України.

Довідка. Сергій Різник – доктор юридичних наук, професор кафедри конституційного права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці університету.