З 1 квітня гуманітарну допомогу завозитимуть лише за допомогою онлайн-системи

30 Березня, 2024 в 10:16

До 1 квітня ще діє перехідний період, що передбачає, що отримувачі гуманітарної допомоги (фонди, громадській організації та інші установи) можуть обирати один із двох варіантів завезення та обліку гуманітарної допомоги – паперовий або цифровий

31 березня завершується перехідний період, під час якого в Україну можна було  завозити гуманітарну допомогу, використовуючи паперові декларації. Так, з 1 квітня завезти гуманітарну допомогу до України буде можливо лише з використанням Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

У Міністерстві соціальної політики зауважили, що ці зміни впроваджуються для того, щоб зробити процедуру ввезення та обліку гуманітарки зручнішою та прозорішою для всіх: для фондів і волонтерів, для організацій та інституцій, які отримують допомогу, і для держави. Цифровий механізм дозволить позбутись паперів, а, значить, і зловживань під час завезення та розподілу гуманітарної допомоги. А ще – дасть можливість фондам та громадським організаціям зберігати всю історію завезення гуманітарної допомоги в одному місці.

Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги працює з 1 грудня минулого року. Ці майже 4 місяці перехідного періоду, коли можна було використовувати як паперові, так і цифрові декларації, показали хороший результат. Подальша цифровізація дозволить бачити весь рух гуманітарки від потрапляння її до України до розподілу. Також система допоможе відслідковувати, що планується до завезення, впливати на цей процес через збір інформації про реальні потреби в допомозі, запобігати задвоєнню допомоги та спрямовувати її туди, де в цьому є найбільша потреба. Наприклад, типовою є ситуація, коли в одну й ту саму громаду різні організації завозять схожу допомогу, а інші громади залишаються з незакритою потребою.

Цифровізація процесу ввезення та обліку гуманітарної допомоги – це якісний запобіжник розкраданням та зловживанням в цій сфері. Ми не правоохоронний орган, але відповідаємо за політику у сфері гуманітарної допомоги і тому створюємо зручні для всіх інструменти, щоб таких ситуацій не було, – наголосила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

З моменту запуску цифрової системи до офіційного Реєстру отримувачів гуманітарної допомоги приєдналось більше ніж 8 тисяч отримувачів. Усі ці організації можуть легально завозити гуманітарну допомогу. За час роботи цифрового механізму у системі було сформовано понад 18 тисяч записів про вантажі та 12,5 тисяч декларацій.

Минулі 4 місяці ми  удосконалювали цифрову систему, і весь цей час перебували у тісній комунікації з волонтерами. Я вдячний їм за якісний зворотній зв’язок, який дозволяє нам працювати над системою. Загалом, ми підходимо до вирішення проблем у сфері гуманітарної допомоги стратегічно. Вже кілька місяців працює робоча група із числа волонтерів, з якою ми спільно напрацьовуємо шляхи вирішення болючих питань, – сказав Назар Танасишин, заступник міністра соціальної політики.

У відомстві нагадали, що до 1 квітня ще діє перехідний період. Він передбачає, що отримувачі гуманітарної допомоги (фонди, громадській організації та інші установи) можуть обирати один із двох варіантів завезення та обліку гуманітарної допомоги – паперовий або цифровий.

Детальну інструкцію з користування системою можна знайти за посиланням. Також за посиланням можна знайти відповіді на запитання, які найчастіше виникали під час запровадження нових правил.

Варто зауважити, президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».

Гуманітарна допомога — вид безвідплатної допомоги засобами для життя, що поширюються серед населення районів, охоплених гуманітарною катастрофою або тих, що перебувають на її межі. Для умов озброєного конфлікту Міжнародний суд визначив допустиму гуманітарну допомогу як «надання продовольства, одягу, ліків та іншої гуманітарної допомоги, за винятком зброї, систем озброєння, боєприпасів або іншого устаткування, автотранспортних засобів і матеріалів, які можуть бути використані для спричинення серйозних тілесних ушкоджень або стати причиною смерті». Гуманітарна допомога відрізняється від іноземної допомоги своїм терміновим характером і тим, що використовується для полегшення долі жертв стихійних лих.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

8 листопада 2023 року Рада ухвалила закон, яким змінили умови ввезення в Україну гуманітарної допомоги. Законодавчо закріпили спрощення процедури ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги. Зокрема, запроваджується електронна система обліку гуманітарної допомоги. Також закон розширює перелік отримувачів гуманітарної допомоги.

Загалом Законом запроваджено низку важливих норм, які врегульовують питання ввезення та обліку гуманітарної допомоги.

Зокрема законодавчо закріплюється спрощення процедури ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги.

Окрім цього, на рівні Закону запроваджується необхідність використання електронної системи обліку гуманітарної допомоги. Мінсоцполітики запустили таку платформу – Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги – з 1 грудня. За цей час, завдяки системі, до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги внесли 3053 отримувачів. Нині у Реєстрі понад 4,5 тисячі юридичних осіб, які можуть офіційно завозити гуманітарну допомогу в Україну.

Також розширюється перелік отримувачів гуманітарної допомоги. Якщо раніше це могли бути виключно зареєстровані в Україні благодійні фонди та громадські організації з визначеними напрямками статутної діяльності, то тепер до переліку додаються іноземні благодійні організації, представництва яких акредитовані в Україні. Також отримувачами можуть бути неприбуткові державні та комунальні установи, органи місцевого самоврядування, надавачі соціальних послуг.

Урегульовується питання визнання товарів гуманітарною допомогою. Придбані благодійними організаціями за кордоном товари, які при ввезені в Україну задекларовані як гуманітарна допомога, мають бути безоплатно роздані набувачам протягом 90 днів з дати перетину митного кордону. Так товари визнають гуманітарною допомогою.

Також запровадили важливу норму: можливість передачі транспортних засобів військовим як фізичним особам (набувачам) як гуманітарної допомоги.

З 1 грудня 2023 року почала діяти електронна система реєстрації гуманітарки. Перехідний період — до 1 квітня 2024 року. Тобто до цього часу система не є обов’язковою. Протягом цього терміну можна подавати як електронні, так і паперові декларації під час завезення гумдопомоги.

Подати декларацію онлайн можна за допомогою Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги:

  • організації, які збираються завезти гуманітарку, мають зареєструватися у системі;
  • потрібно авторизуватися в ній (увійти в кабінет) за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Після цього організація потрапляє в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги;
  • слід заповнити декларацію онлайн (внести в систему перелік товарів для ввезення і декларація сформується автоматично);
  • система надає унікальний код, який потрібно повідомити під час митного оформлення товарів;
  • після розподілу допомоги слід прозвітувати про її цільове використання онлайн. потрібно внести дані в автоматизовану систему, коли і де роздано вантаж, чи є залишки та які саме (без зазначення персональних даних осіб).

Зауважимо, спеціально уповноважені державні органи з питань гуманітарної допомоги (Міністерство соціальної політики, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації) та органи доходів і зборів (Державна фіскальна служба України та її територіальні органи) здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням (ст. 11 Закону «Про гуманітарну допомогу»).

Отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.

  • 21 грудня Верховна Рада проголосувала у другому читанні та в цілому проєкт Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни (№7457).
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
  • З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.