Євроінтеграція ринку послуг автотранспорту: урядовий законопроєкт № 4560 схвалили до другого читання

15 Квітня, 2024 в 11:53

Зокрема важливою нормою також є запровадження системи отримання свідоцтв професійної компетентності менеджерів (управителей) з перевезень

Комітет Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури схвалив до другого читання розгляд урядового законопроєкту №4560.

У Мінінфраструктури зазначило, що ключова мета документа — врегулювати ринок послуг автомобільного транспорту та його діяльність відповідно до норм Європейського Союзу. Фактично, йдеться про євроінтеграцію послуг цієї сфери та адаптацію норм українського законодавства до актів ЄС.

Проєкт Закону розроблено відповідно до пунктів 1806–1808, 1857, 1858 плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 1106.

У пояснювальній записці поінформували, що на сьогодні у сфері перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученнях не врегульовано повною мірою ряд питань, які стосуються ліцензування автомобільних перевезень, процедури оформлення, видачі та моніторингу відповідних свідоцтв професійної компетентності менеджерів (управителей) з перевезень.

Водночас окремі положення Закону України «Про автомобільний транспорт» не відповідають сучасним вимогам і не можуть застосуватися у зв’язку із зобов’язанням України щодо імплементації Регламенту (ЄС) № 1071/2009 Європейського Парламенту та Ради від 21.10.2009, що запроваджує загальні правила стосовно умов допуску до роботи операторів автомобільних перевезень та скасування Директиви Ради № 96/26/ЄС.

Питання щодо підвищення рівня якості послуг автомобільних перевезень вантажів, зменшення кількості ДТП за участю транспортних засобів, що здійснюють вантажні перевезення, підвищення рівня безпеки на автомобільному транспорті можуть бути вирішені шляхом впровадження ліцензування послуг вантажних перевезень та визначення ліцензійних умов відповідно до європейської практики.

Проєктом Закону пропонується визначити особливості ліцензування на автомобільному транспорті відповідно до положень Регламенту (ЄС) № 1071/2009, що запроваджує загальні правила стосовно умов допуску до професії автомобільних перевізників та передбачає умови щодо державної реєстрації автомобільного перевізника як суб’єкта господарювання та його офісу, бездоганної ділової репутації, професійної компетентності, належного фінансового стану.

Зокрема, проєктом Закону передбачається внесення відповідних змін до законів України «Про автомобільний транспорт», «Про ліцензування видів господарської діяльності» з метою імплементації положень Регламенту (ЄС) № 1071/2009. Проєктом Закону вводиться поняття «менеджер (управитель) з перевезень», для позначення особи, відповідальної за організацію та здійснення діяльності з перевезень вантажів, пасажирів, а також визначаються вимоги до нього, зокрема, щодо отримання свідоцтва професійної компетентності в уповноважених центрах.

Крім того, проєктом Закону пропонується створити Єдиний комплекс інформаційних систем у сфері безпеки на наземному транспорті – інформаційно-телекомунікаційну систему, що становить сукупність програмно-інформаційних комплексів, автоматизованих систем, реєстрів, програмно-технічних та технічних засобів телекомунікації з метою надання послуг у сфері безпеки на наземному транспорті.

Проєктом Закону:

  • визначаються особливості ліцензування на автомобільному транспорті відповідно до положень Регламенту (ЄС) № 1071/2009;
  • запроваджується система отримання свідоцтв професійної компетентності менеджерів (управителей) з перевезень;
  • впроваджується механізм підтвердження бездоганної ділової репутації автомобільних перевізників;
  • установлюються заходи впливу на автомобільних перевізників та норми, які регулюватимуть усі аспекти щодо адміністративних правопорушень у сфері внутрішніх та міжнародних автомобільних перевезень пасажирів та вантажів.

Зауважується, що ухвалення законопроєкту в цілому дасть змогу:

  • підвищити рівень надання послуг з перевезень;
  • забезпечити відповідність українських автомобільних перевізників вимогам ЄС;
  • підвищити конкурентоспроможність національних перевізників на європейському ринку автомобільних перевезень;
  • забезпечити цифровізацію державних послуг на автомобільному транспорті.

Схвалена редакція законопроекту визначає особливості ліцензування на автомобільному транспорті відповідно до положень Регламенту (ЄС) № 1071/2009.

Важливою нормою також є запровадження системи отримання свідоцтв професійної компетентності менеджерів (управителей) з перевезень.

Окрім цього, мовиться про впровадження механізму підтвердження бездоганної ділової репутації автомобільних перевізників — це сукупність підтвердженої інформації про перевізника щодо відповідності його діяльності вимогам законодавства (наприклад, відсутність порушень, штрафів чи інших санкцій до перевізника).

Підтримана Комітетом редакція також встановлює заходи впливу на автомобільних перевізників та норми, які регулюватимуть усі аспекти щодо адміністративних правопорушень у сфері внутрішніх та міжнародних автомобільних перевезень пасажирів та вантажів.

Законопроєкт № 4560 уніс на розгляд Верховної Ради Кабінет Міністрів у грудні 2020 року. У жовтні 2022 року народні депутати схвалили проєкт Закону у першому читанні.

  • В умовах військової агресії РФ проти України швидких обертів набрав процес євроінтеграції та адаптації законодавства Європейського Союзу, зокрема, щодо відповідності вимогам Євросоюзу продовольчої продукції, яка йде на внутрішній і зовнішній ринки, інформують у Комітеті Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.
  • У 2024 році стартує реформа державного управління та запрацює нова система оплати праці держслужбовців на основі класифікації посад. 70% зарплати становитиме посадовий оклад, а 30% – премія.
  • Відсутність законодавчого регулювання лобіювання на сьогодні визнано проблемою, що потребує вирішення, у низці нормативно-правових актів, а також рекомендується міжнародними організаціями, членом яких є Україна.
  • Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
  • Кабінет міністрів розробив перелік обставин та фактів, які можуть свідчити про надання платником податків хабаря службовій особі іноземної держави.