Як забезпечити прозорість правочинів щодо майбутніх об’єктів нерухомості: роз’яснення

13 Травня, 2025 в 09:01

Електронний витяг з Реєстру будівельної діяльності — основний інструмент перевірки стану обʼєкта перед посвідченням договору

Фахівці Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) підготували роз’яснювальний матеріал про Витяг нотаріуса по обʼєктах СМП.

Щоб забезпечити прозорість правочинів щодо майбутніх обʼєктів нерухомості (МОН), на які зареєстровано спеціальне майнове право (СМП), нотаріуси можуть отримати електронний витяг з Реєстру будівельної діяльності — основний інструмент перевірки стану обʼєкта перед посвідченням договору.

Хто може отримати витяг? Лише нотаріус із чинним свідоцтвом. Доступ — через АРМ нотаріуса, який активується автоматично на основі кваліфікованого електронного підпису нотаріуса (КЕП).

Як відбувається отримання витягу

  1. Вхід до АРМ нотаріуса виключно за КЕПом нотаріуса – повинен містити номер свідоцтва
  2. Створення запиту на отримання витягу, який підписується КЕПом
  3. Оновлення даних (кнопкою в інтерфейсі запиту) з Державного реєстру речових прав (ДРРП) для перевірок
  4. Підписання КЕПом запиту на отримання витягу та реєстрація в системі
  5. Автоматична перевірка:

– чи зареєстровано обʼєкти та їх складові частини в ДРРП
– чи зареєстровано гарантійну частку в ДРРП

  1. Отримання результату

Результат у витягу:

Позитивний — нотаріус отримує PDF-документ з повними даними з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ):

– інформація про обʼєкт, замовника, техніко-економічні показники (ТЕПи), земельні ділянки;
– відомості про містобудівні умови та обмеження (МУО), проєктну документацію (ПД), дозвільні документи, про присвоєння адреси, про первинну реєстрацію СМП;
– дані про документи, статуси, дата реєстрації.

Негативний — якщо перевірки не пройдено, формується відмова у наданні інформації з деталізацією, які саме обʼєкти не зареєстровані.

У кожному витягу — вся ключова інформація для оцінки юридичного стану обʼєкта та прийняття рішень щодо посвідчення правочину.

СПМ (спеціальне майнове право) – різновид майнового права на майбутні об’єкти нерухомості або об’єкти, які перебувають на етапі будівництва. Реєстрація таких прав у ДРРП обов’язкова для всіх забудовників, які планують продавати майбутні квартири, паркомісця чи інші житлові або нежитлові приміщення. особливості цивільного обороту об’єктів незавершеного будівництва і майбутніх об’єктів нерухомості визначені ЗУ “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”.

  • Землі сільськогосподарського призначення є цінним ресурсом, який формує земельний банк на основі орендованих або приватних земельних ділянок від малих фермерів до великих агрохолдингів. Про це нагадали у Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.
  • Українці, чий приватний будинок повністю зруйнували у результаті повномасштабного вторгнення РФ, зможуть отримати компенсацію на відбудову на власній земельній ділянці через єВідновлення.
  • Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.