Як рідним зниклого безвісти оформити пенсію по втраті годувальника
Право на призначення пенсії по втраті годувальника виникає через місяць з дня внесення інформації про зниклого безвісти до єдиного обліку органів поліції
У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Вінницькій області пояснили, чи можуть рідні зниклих безвісти під час війни отримувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
Родичі зниклих безвісти під час воєнного стану, можуть отримати пенсію по втраті годувальника згідно із Законом України № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Право на призначення пенсії по втраті годувальника виникає через місяць з дня внесення інформації про зниклого безвісти до єдиного обліку органів поліції.
Пенсію можуть отримувати:
- діти зниклого безвісти віком до 18 років;
- діти віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення навчання;
- діти-сироти до 23 років незалежно від факту навчання;
- чоловік або дружина, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку та які були на утриманні годувальника;
- чоловік або дружина, а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
- батьки і чоловік або дружина, які не були на утриманні зниклого безвісти, але внаслідок його зникнення вони втратили джерело засобів до існування.
Для отримання пенсії необхідно:
- Отримати витяг з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин не раніше ніж через один місяць після внесення даних.
- Звернутися до будь-якого Сервісного центру Пенсійного фонду особисто, або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Виплата пенсії здійснюється за весь час, протягом якого особа вважається зниклою безвісти. Тобто, поки до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин не внесуть відмітку про встановлення місця перебування, місця поховання чи місця знаходження останків зниклого безвісти.
Пенсія по втраті годувальника непрацездатним родичам безвісти зниклого призначається незалежно від тривалості страхового стажу зниклої особи.
Додамо, відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Право на пенсію — це право особи, яке має забезпечувати кожному в Україні гідне життя у старості, внаслідок настання інвалідності чи втрати годувальника у родині. Пенсія — є єдиним офіційним джерелом існування багатьох осіб в Україні, ця виплата є правом власності пенсіонера.
Непрацездатними членами сім’ї вважаються:
- чоловік/дружина, батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону;
- діти (у т. ч. діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника), які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
- діти, які навчаються за денною формою навчання, – до завершення навчання, але не довше 23 років;
- діти-сироти – до 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
- чоловік/дружина, а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, які не працюють і зайняті доглядом за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років.
До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться вищезазначені особи, якщо вони:
– були на повному утриманні померлого годувальника;
– одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
У ПФ додали, що батьки і чоловік/дружина померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми.
Пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.
Крім того, непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника при оформленні відповідного статусу.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.
- На що вплинуть нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму: роз’яснення ДПС.
- Пенсія по інвалідності призначається особам, яким установлено інвалідність. Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який вона встановлюється, визначаються органом медико-соціальної експертизи.