ВС зробив висновок стосовно перевищення службових повноважень під час застосування сили правоохоронцем

24 Червня, 2024 в 09:31

Обов’язковою складовою об’єктивної сторони даного злочину є заподіяння істотної шкоди охоронюваним законним правам та інтересам фізичних осіб

Безпідставна спроба поліціянта примусово зупинити водія мопеда шляхом застосування до нього фізичного насильства зі спричиненням тілесних ушкоджень є перевищенням наданих йому прав і службових повноважень. Про це мовиться у постанові Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22 травня 2024 року у справі № 749/19/22 (провадження № 51-7469км23), інформує пресслужба ВС.

Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу — злочин, передбачений 365 статтею Кримінального кодексу України, який виражається в діянні, яке виходить за межі повноважень працівника відповідного правоохоронного органу.

  • Суб’єкт злочину спеціальний, ним може бути лише працівник правоохоронного органу.
  • Об’єктом злочину є суспільні відносини, які визначають і регулюють зміст правильної роботи правоохоронних органів.
  • З суб’єктивної сторони злочин характеризується умисною формою вини, ставлення до наслідків може виражатися як умислом, так і необережністю. Службова особа усвідомлює, що дії, які вона вчиняє, виходять за межі наданих їй владних чи службових повноважень, бажає їх вчинити, передбачає настання істотної шкоди (при кваліфікованому злочині — наслідки застосування насильства, факт застосування зброї або настання тяжких наслідків) і бажає чи свідомо припускає їх настання (прямий і непрямий умисли) або не передбачає можливість настання, розраховуючи на їх відвернення, або не передбачає можливості їх настання, хоча могла і повинна була передбачити (необережність). Мотив і мета таких дій можуть бути різними, але на кваліфікацію не впливають.
  • З об’єктивної сторони злочину злочин може вчинятися у формі перевищення влади або перевищення службових повноважень.

Перевищення влади — вчинення працівником правоохоронного органу, дій, які явно виходять за межі повноважень цієї особи при здійсненні нею владних чи організаційно-розпорядчих функцій.
Перевищення службових повноважень — дії особи, які явно виходять за межі наданих цій особі прав або повноважень.

Обов’язковою складовою об’єктивної сторони даного злочину є заподіяння істотної шкоди охоронюваним законним правам та інтересам фізичних чи юридичних осіб або держави. Відповідальність настає, коли істотна шкода перевищує сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 134 200 гривень станом на 2023 рік); втім, якщо заподіяно шкоду нематеріального характеру (наприклад, порушення охоронюваних конституцією прав і свобод людини і громадянина) або якщо поряд із матеріальними збитками заподіяно шкоду нематеріального характеру, то можливе визнання істотною шкодою заподіяння збитків на суму менш як сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з обставинами справи, працівник правоохоронного органу, не висуваючи вимог зупинитися, раптово підбіг до водія мопеда ззаду та умисно вдарив його кулаком у плече, після цього застосував спосіб удушення шляхом захвату рукою шиї потерпілого і згодом продовжив незаконне застосування насильства.

Засуджений у касаційній скарзі стверджував, що стороною обвинувачення не доведені об’єктивна та суб’єктивна сторони інкримінованого йому за ч. 2 ст. 365 КК України кримінального правопорушення, зокрема заперечував установлений судами факт нанесення потерпілому тілесних ушкоджень.

Як пояснив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду, в кримінально-правовому аспекті поняттям насильства, зокрема і як способу вчинення кримінального правопорушення, охоплюється сам протиправний вплив на особисту недоторканність, здоров’я чи життя потерпілої особи, а також наслідки такого впливу у виді завдання фізичного болю, заподіяння тілесних ушкоджень або смерті. Отже, поняття «насильство» поширюється на спосіб вчинення діяння, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, та на обумовлені його застосуванням наслідки.

Апеляційний суд дійшов переконливого висновку про доведеність винуватості працівника правоохоронного органу у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України. Такий висновок зробив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду, залишаючи в силі вирок суду апеляційної інстанції.

  • На засіданні 10 квітня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10379 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності на засіданні 30 травня розглянув чотири проєкти законів України, що стосуються створення та діяльності Військової поліції в Україні (законопроєкти за реєстр. №№6569, 6569-1, 6570, 6570-1).