Раді рекомендували підтримати створення Військової поліції

4 Червня, 2024 в 10:51

Зазначається, що законопроєкт «Про Військову поліцію» має на меті забезпечити інтереси держави з метою посилення військової дисципліни, бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, національній безпеці та обороні, сприяння розслідування і розкриття військових кримінальних правопорушень, захисту прав військовослужбовців, які ціною власного здоров’я і життя боронять суверенітет держави та безпеку громадян

Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності на засіданні 30 травня розглянув чотири проєкти законів України, що стосуються створення та діяльності Військової поліції в Україні (законопроєкти за реєстр. №№6569, 6569-1, 6570, 6570-1).

За наслідками опрацювання законопроектів Комітетом була застосована процедура, передбачена частиною другою статті 110 Регламенту Верховної Ради України, яка передбачає, що при розгляді альтернативних законопроектів головний комітет може рекомендувати Верховній Раді взяти за основу один із них або підготувати інший законопроєкт, який вноситься на розгляд Верховної Ради народними депутатами — членами цього комітету.

31 травня за поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у Верховній Раді України було зареєстровано доопрацьований проєкт Закону України «Про Військову поліцію» (реєстр. №6569-д), яким визначаються правові засади організації діяльності Військової поліції, її загальна структура, завдання та повноваження, а також у розвиток положень основного проекту – доопрацьований проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження діяльності Військової поліції» (реєстр. №6570-д), яким створюється процесуальне підґрунтя для забезпечення належного виконання завдань та функцій ВП.

У пояснювальній записці мовиться, що діюча Військова служба правопорядку у Збройних Силах України на сьогодні немає жодних повноважень щодо здійснення оперативно-розшукових заходів і притягнення винних осіб до юридичної відповідальності, а також інституційно позбавлена процесуальної можливості сприяння органам досудового розслідування та прокурорам у здійсненні досудового розслідування відносно військовослужбовців.

Водночас відсутність належного розшуку дезертирів та інших осіб, які самовільно залишили місця несення служби, незабезпечення невідворотності їх покарання, може негативно позначається на стані боєготовності та правопорядку у Збройних Сил України та інших військових формуваннях.

Зазначається, що законопроєкт «Про Військову поліцію» має на меті забезпечити інтереси держави з метою посилення військової дисципліни, бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, національній безпеці та обороні, сприяння розслідування і розкриття військових кримінальних правопорушень, захисту прав військовослужбовців, які ціною власного здоров’я і життя боронять суверенітет держави та безпеку громадян.

Доопрацьовані законопроєкти розроблені за участі та підтримані фахівцями Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Державного бюро розслідувань, інших органів державної влади.

Передбачається, що ВП буде військовим формуванням з правоохоронними функціями, входитиме до складу сектору безпеки і оборони, та основним своїм завданням матиме забезпечення правопорядку і військової дисципліни у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту.

Утворення нового органу військової юстиції відбудеться на базі Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Передбачається, що ВП здійснюватиме:

1) попередження, виявлення та припинення кримінальних та адміністративних правопорушень у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту;

2) провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законом до компетенції ВП;

3) оперативно-розшукову діяльність у випадках та на підставах, визначених законом;

4) забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов’язаних та резервістів під час проходження ними зборів, у місцях дислокації військових частин, закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установ та організацій, на військових об’єктах, у військових містечках, а також на вулицях і в громадських місцях, на залізничних станціях (вокзалах), у морських (річкових) портах, аеропортах;

5) превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту;

6) захист життя, здоров’я, прав і законних інтересів військовослужбовців, а також  військовозобов’язаних та резервістів під час проходження ними зборів;

7) захист державного майна від протиправних посягань;

8) забезпечення виконання адміністративних стягнень та покарань за вчинення кримінального правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань та правоохоронних органів;

9) контроль за виконанням законодавства щодо безпеки дорожнього руху водіями під час використання транспортних засобів Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та інших військових формувань;

10) забезпечення виконання інших, визначених законом, завдань з питань національної безпеки у воєнній сфері, у сфері оборони в мирний час та особливий період.

До загальної структури ВП входитимуть: центральний орган управління ВП; територіальні органи управління ВП (міжрегіональні, регіональні, місцеві); центри спеціального призначення; навчальні центри ВП; дисциплінарні батальйони.

У структурі органів управління ВП діятимуть: оперативні та оперативно-технічні підрозділи, підрозділи патрульно-постової служби, підрозділи безпеки дорожнього руху, підрозділи внутрішньої безпеки, гауптвахти, а також інші підрозділи, діяльність яких спрямована на виконання завдань ВП або на забезпечення її функціонування.

ВП комплектується користуючись з чисельності Збройних Сил України та не може перевищувати 1,5% від чисельності ЗСУ.

Безпосереднє керівництво ВП здійснює начальник Військової поліції, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за поданням Міністра оборони України, а під час дії правового режиму воєнного стану – за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України.

У ВП створюються підрозділи внутрішньої безпеки та оперативні підрозділи, які будуть здійснювати оперативно-розшукову діяльність, а також проводити слідчі (розшукові) та негласні слідчі (розшукові) дії, відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» та Кримінального процесуального кодексу України та виключно в межах покладених на Військову поліцію завдань.

Особовий склад ВП складатиметься з військовослужбовців, державних службовців та працівників. Військовослужбовці ВП проходять військову службу за контрактом та за призовом.

Також, доопрацьований проєкт закону встановлює:

  • гарантії незалежності ВП;
  • повноваження ВП та її начальника, містить положення щодо реалізацію таких повноважень;
  • порядок та умови проходження військової служби у ВП та обмеження, встановлені для військовослужбовців ВП;
  • можливість залучення до виконання окремих завдань ВП по забезпеченню правопорядку і військової дисципліни військовослужбовців Збройних Сил України;
  • підстави проведення службових розслідувань та перевірок ВП; порядок застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї, озброєння та бойової техніки тощо;
  • механізми контролю та нагляду за діяльністю ВП.

Передбачається, що реалізація положень документу дозволить забезпечити організаційно-правові засади діяльності Військової поліції, що дасть змогу створити національну систему реагування на кризові та надзвичайні ситуації, своєчасного виявлення, запобігання та нейтралізації зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці у воєнній сфері, у сфері оборони в мирний час та особливий період, забезпечення конституційних прав і свобод військовослужбовців та визначення додаткових заходів правового забезпечення інтересів держави з метою підтримання військової дисципліни, бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України.

Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти обидва доопрацьовані проєкти за реєстр. №№6569-д і 6570-д за основу з урахуванням положень частин першої і другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

  • Кабінет Міністрів України затвердив положення про центри рекрутингу ЗСУ і центри рекрутингу.
  • На засіданні 10 квітня, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10379 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
  • 10 квітня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 11079-1 щодо можливості добровільної мобілізації українських в’язнів.
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.