Відновлення права на виховання дитини через суд: пояснення Мін’юст

4 Липня, 2024 в 09:05

Суд враховує зміну поведінки особи, яку позбавили батьківських прав, обставини та думку другого з батьків

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України пояснило процедуру відновлення батьківських прав для громадян, які були позбавлені цих прав. Згідно з сімейним законодавством, така можливість існує за умови відповідної зміни у поведінці батьків та інших обставин, що були підставою для позбавлення прав.

Поведінка батьків, яка може загрожувати повноцінному розвитку дитини в суспільстві, може бути причиною для судового позбавлення їх батьківських прав. Проте, у разі зміни обставин і у позитивному розвитку ситуації громадяни мають можливість звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Під час розгляду справи суд враховує ключові аспекти:

  • зміна поведінки особи, яку позбавили батьківських прав;
  • обставини, що викликали позбавлення цих прав;
  • думку другого з батьків або інших осіб, які мають важливе значення для дитини.

У випадку, якщо суд задовольняє позов, він виносить рішення про поновлення батьківських прав і надсилає його до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Варто також зазначити, що існують обставини, коли поновлення батьківських прав неможливе:

  • якщо дитина була усиновлена, і ця усиновлення не скасована або не визнана недійсною судом;
  • якщо на час розгляду справи дитина досягла повноліття.

У таких випадках повторне звернення до суду можливе лише через рік після набрання чинності відповідного рішення.

Варто нагадати, 9 травня Верховна Рада проголосувала Закон України «Про внесення зміни до статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей» (законопроєкт №9390).

Закон направлений на врегулювання питання адміністративної відповідальності за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання малолітніх дітей.

Для досягнення вказаної мети частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за:

  • ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей у вигляді попередження або накладення штрафу від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 5 100 гривень).

Передбачається, що реалізація Закону сприятиме розв’язанню проблеми щодо законодавчих підстав притягнення батьків або осіб, які їх замінюють, до адміністративної відповідальності за ухилення ними від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей у віці до 14 років.

Читайте також: У національному законодавстві відсутнє загальне визначення, що пояснює «найкращі інтереси дитини» – суддя ВС

Раніше ми детально пояснили питання рівності батьків у правах та обов’язках. Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.