В Україні запровадять безоплатну реєстрацію тварин для ветеринарів та власників: постанова Уряду

19 Грудня, 2023 в 12:18

Ідентифікація домашніх котів та собак — вимога законодавства Європейського Союзу. На сьогодні у країнах ЄС на національному рівні немає Єдиного реєстру тварин. Тому Україна фактично стане флагманом у цьому напрямі.

Кабінет міністрів України прийняв Постанову про запуск проєкту з запровадження ідентифікації та реєстрації домашніх тварин.

Постановою Кабміну від 3 листопада 2023 року № 1171 «Про реалізацію експериментального проєкту з проведення ідентифікації та/або реєстрації домашніх тварин», затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту з проведення ідентифікації та/або реєстрації домашніх тварин.

Зазначається, що цей проєкт дозволить усім ветеринарам-агентам Єдиного державного реєстру домашніх тварин видавати ветеринарні паспорти державного зразка. Водночас реєстрація тварин для власників домашніх тварин буде безплатною.

Реєстр забезпечить можливість ведення комплексного обліку домашніх тварин для забезпечення ефективності профілактики сказу і протидії зростанню чисельності безпритульних тварин.

У ньому міститиметься інформація про кількість тварин в Україні, наявність вакцинації, дані ветеринарного паспорта та інформація про власника чи утримувача. Також до реєстру вноситимуть дані про загублених і знайдених тварин. Так, якщо вихованець загубиться, цю інформацію можна буде зафіксувати. Коли тварину знайдуть, власника повідомлять про це, і він зможе повернути улюбленця.

Створення Реєстру дасть змогу зменшити кількість безпритульних тварин, а також наблизити українське законодавство до міжнародних стандартів.

Раніше заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик наголосив, що ініціатива стане початком важливих змін у державній політиці у сфері поводження з домашніми тваринами.

Прибирається монополія державних клінік на реєстрацію тварин. Цей проєкт дозволить усім ветеринарам, які працюватимуть з Реєстром, видавати ветеринарні паспорти державного зразка. Водночас реєстрація тварин буде безплатною і для ветеринарів, і для власників домашніх тварин, — заявив Башлик.

Своєю чергою, заступниця Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко пояснила, що в проєкті передбачено, що створений Реєстр інтегруватиметься з пошуковою системою Europetnet.

Крім цього, недосконалість обліку домашніх тварин відділяла Україну від європейських стандартів поводження з домашніми тваринами та створювала перепони для виїзду українців за кордон разом зі своїми улюбленцями, — зазначила Шевченко. — Однак уже зараз в проєкті, який запроваджує Уряд, передбачено, що створений Реєстр буде інтегруватись з пошуковою системою Europetnet. І попри те, що Україна тільки зараз розпочинає рух в напрямі діджиталізації обліку домашніх тварин та їх ветеринарних даних, у нас є всі підстави вважати, що за своїми технічними особливостями та можливостями український електронний реєстр домашніх тварин випереджатиме деякі європейські.

Серед переваг для власників, які створює Реєстр, ініціатори проєкту називають можливість відновлення документів на тварину та підтвердження права власності на неї, полегшення пошуку зниклих тварин, а згодом — відображення електронних ветеринарних паспортів у застосунку Дія.

Створення Реєстру відбувається без залучення коштів державного бюджету, натомість виключно коштом міжнародної донорської допомоги в рамках програми «Інноваційна лабораторія підтримки асоціації Україна-ЄС», яку здійснюють Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) та «Фонд Східна Європа».

Зауважимо, державну ініціативу вже підтримали провідні українські та міжнародні ветеринарні і зоозахисні організації: Всеукраїнська гільдія ветеринарів, Українська асоціація лікарів ветеринарної медицини (USAVA), Спілка власників ветеринарної справи, Асоціація зоозахисних організацій України, UAnimals, Happy Paw, Save Pets of Ukraine, Four Pows, Eurogroup for Animals, International Fund for Animal Welfare (IFAW) та низка інших.

  • Правила та вимоги передбачені законодавством для власників домашніх тварин.
  • Спецрежим на кордоні: для перебування у прикордонній смузі необхідно мати дозвіл органу Держприкордонслужби.
  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
  • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
  • Основні законодавчі зміни за грудень 2023 року.