Уряд затвердив план впровадження гендерної рівності в освіті до 2030 року
План зокрема передбачає посилення ролі закладів освіти щодо забезпечення рівних можливостей, запобігання та протидії насильству і дискримінації, вдосконалення освітнього процесу на засадах поваги до людської гідності та прийняття багатоманітності людини
Кабінет Міністрів України схвалив операційний план з реалізації Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року.
У МОН зауважили, що рішення дає змогу всім учасникам освітнього процесу мати рівні можливості для реалізації власного потенціалу без дискримінації та гендерних упереджень.
Операційний план передбачає реалізацію чотирьох основних стратегічних цілей, які наскрізно охоплюють систему освіти.
- Комплексне впровадження принципів, політик і заходів, що сприятимуть забезпеченню рівних прав та можливостей для всіх, повазі до людської гідності, відсутності дискримінації в системі освіти.
- Посилення ролі закладів освіти щодо забезпечення рівних можливостей, запобігання та протидії насильству і дискримінації, вдосконалення освітнього процесу на засадах поваги до людської гідності та прийняття багатоманітності людини.
- Посилення ролі та можливостей професійної спільноти з питань забезпечення рівних прав, міжнародної співпраці.
- Упровадження інклюзивних практик у сфері освіти для подолання наслідків військових дій та післявоєнної відбудови України.
Ця ініціатива сприятиме впровадженню гендерно чутливого підходу в освітньому процесі на всіх рівнях, а також усуненню будь-яких дискримінаційних бар’єрів у закладах освіти. План заходів охоплює всю систему освіти та передбачає важливі зміни до навчальних програм, — наголосили у відомстві.
Додамо, 4 березня 2025 року, у Києві, вперше презентували повну оцінку стану ґендерної рівності за європейськими стандартами. Фінальні результати Індексу ґендерної рівності (ІҐР) представлені за участі міністерки юстиції Ольги Стефанішиної; Посла ЄС в Україні Катаріни Матернової та ін.
Під час заходу продемонстровано комплексний аналіз за шістьма ключовими сферами: робота, гроші, знання, час, вплив і здоров’я. Згідно з результатами, наша країна на 20-му місці серед рейтингу 27 країн ЄС + Україна за загальним балом ІҐР, демонструючи найближчі до середньоєвропейських показники у таких сферах, як «Здоров’я», «Гроші» та «Час».
Держави ЄС постійно проводять оцінку у сферах відповідності фундаментальним принципам, верховенства права, прав людини, так само, як це відбувається зараз з Україною в межах переговорного процесу. Відповідно, надалі цей процес стане постійним для нас як повноправного члена Євросоюзу. Ще на початку підготовки до переговорного процесу, разом з Урядовою Уповноваженою з ґендерної політики, ми виступили з ініціативою, щоб, не чекаючи повного приєднання до ЄС, вже зараз провести оцінку впровадження ґендерної рівності за методологією держав-членів ЄС. Важливо, що Індекс наочно показує забезпечення рівності на рівні реалізації державних політик, дає повний спектр розуміння тих проблем і викликів, а також сильних сторін, що має Україна в ключових сферах життя, – зазначила Стефанішина.
Високий результат у домені «Час», де показник України перевищує середній рівень ЄС завдяки активній залученості жінок та чоловіків до благодійної та волонтерської діяльності. Водночас залишається дисбаланс у сфері «Вплив» – жінки недостатньо представлені на керівних посадах.
Серед позитивних зрушень відзначено й прогрес в імплементації Стамбульської конвенції, що посилює боротьбу з ґендерно зумовленим насильством. Ратифікація Україною конвенції у 2022 році стала важливим кроком у посиленні захисту постраждалих та розширила механізми боротьби з насильством.
Учасники заходу (заступниці міністрів, народні депутатки, представники органів державної влади та міжнародних організацій) обговорили, як Індекс може сприяти реформам та інтеграції України в ЄС, а також його роль у післявоєнному відновленні.
Зауважимо, розрахунок ІҐР для України тривав 1,5 року. Наступним кроком стане посилення спроможності державних органів у застосуванні європейської методології збору та аналізу даних, а також інституалізація українського Індексу та його розрахунок на постійній основі. Це дозволить ефективніше оцінювати прогрес у сфері рівності та формувати нову демократичну політику на основі цих даних.
Участь в обговоренні Індексу також взяли: заступник Голови Державної служби статистики Ірина Жук; заступник Міністра закордонних справ Мар’яна Беца; заступник Міністра соціальної політики Ірина Постоловська; народний депутат Марина Бардіна, керівник відділу співробітництва Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні Маркус Коль та інші.
Переглянути Індекс українською мовою можна за посиланням.
Підготовка Індексу стала можлива завдяки підтримці ЄС та зусиллям команди Українського Жіночого Фонду, Державної служби статистики України за сприяння Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України й апарату Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики. Захід організовано коштом Європейського Союзу в межах проекту «Мережа ґендерних аналітичних центрів: посилення спроможності задля розробки передових політик, оцінки впливу, стратегічної адвокації та сфокусованих комунікацій щодо політик», що реалізовує Український Жіночий Фонд.
Довідка. Індекс ґендерної рівності – це інструмент, який вимірює стан рівності між жінками та чоловіками у ключових сферах життя. Він розроблений Європейським інститутом ґендерної рівності (EIGE) та використовується в країнах ЄС з 2013 року для оцінки прогресу в сфері ґендерного балансу та вдосконалення державних політик, а також є важливим елементом стратегій євроінтеграції.
- Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 8329, яким планують застосувати низку законодавчих змін з метою посилення протидії домашньому насильству.
- Діяння, визначені у ст. 437 КК України, здатні вчиняти особи, які в силу службових повноважень або фактичного суспільного становища спроможні здійснювати ефективний контроль за політичними чи воєнними діями або керувати ними та/або істотно впливати на політичні, військові, економічні, фінансові, інформаційні та інші процеси у власній державі чи за її межами, та/або керувати конкретними напрямами політичних або воєнних дій.
- Ратифікувавши в червні 2022 року Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську конвенцію), Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити розслідування, кримінальне переслідування та ліквідацію насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинене також і щодо чоловіків і дітей (хлопців та дівчат). Переслідування має відбуватися незалежно від наявності поданої жертвою заяви й уможливить продовження провадження у справі в разі відкликання такої заяви чи скарги.
- З 4 березня в Україні діє перший портал повідомлень про матеріали, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми в мережі – StopCrime. Повідомити про можливий злочин на тему сексуального насильства над дітьми в інтернеті можна за посиланням.