Україна прагне отримати новий Митний кодекс на основі Митного кодексу ЄС у 2026 році

26 Березня, 2025 в 09:50

Розробка нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС є ключовою рекомендацією для України у Звіті щодо розширення ЄС

Керівний комітет з розробки нового Митного кодексу затвердив графік підготовки та ухвалення документа. Про це інформує пресслужба Мінфіну.

Плануємо завершити розробку проєкту нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС до кінця квітня та очікуємо на його остаточне схвалення Верховною Радою у січні 2026, – такі перспективи щодо євроінтеграційного руху українського митного законодавства окреслив заступник міністра фінансів Юрій Драганчук під час засідання Керівного комітету з розробки нового Митного кодексу України.

Розробка нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС є ключовою рекомендацією для України у Звіті щодо розширення ЄС, оприлюдненому восени минулого року. Прогрес, досягнутий до 1 вересня, увійде до звіту за 2025 рік і вплине на поточну оцінку готовності України до вступу в ЄС.

Митний кодекс – це основа Митного союзу і без відповідного митного законодавства вступ до ЄС неможливий. Тому підготовка нового Митного кодексу зараз є пріоритетом для Держмитслужби. Докладаємо усіх зусиль, щоб якнайшвидше завершити першу версію Митного кодексу і розраховуємо на початку травня почати обговорювати її з суспільством, – зазначив заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов.

Як акцентував представник DG TAXUD Томаш Міхалек, «ми очікуємо повного узгодження митного законодавства України та ЄС, бо наступного дня після вступу у вас буде напряму застосовуватися Митний кодекс ЄС». Він підтвердив подальшу готовність DG TAXUD надавати технічні консультації українській стороні (зокрема, щодо термінології), експертизу розроблених документів, а також інформувати щодо поточних змін, яких зазнає Митний кодекс ЄС.

Міжнародний експерт EU4PFM з митних питань Вітяніс Алішаускас відзначив прогрес у розвитку нового Митного кодексу та наголосив на наступних трьох ключових етапах, яких очікують від української сторони: готовність тексту для перекладу, передача документа урядом до Ради та очікувана дата ухвалення парламентом.

Ми плануємо у квітні закінчити підготовку тексту, а у травні розпочати його переклад, який у червні буде передано для оцінки експертам DG TAXUD. До парламенту плануємо направити до 31 серпня. У жовтні будемо просити народних депутатів прийняти його за основу, після чого розпочнеться підготовка до 2-го читання, щоб у січні 2026 новий Митний кодекс був готовий до прийняття як закон. Після цього будемо очікувати оцінку ЄС – уже як прийнятого закону. У цей час працюватимемо над підзаконними актами. Наша мета – щоб у 2027 році в Україні повністю запрацювало митне законодавство, відповідне законодавству ЄС. Ми готові до такого амбітного підходу, – розповів директор Департаменту митної політики Мінфіну Олександр Москаленко.

Відповідний таймлайн затверджено рішенням Керівного комітету з підготовки нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС.

Довідка. Розробка розпочалася у березні 2024 та спрямована на виконання вимог до України як країни-кандидатки на вступ до ЄС. Для цього сформовано 15 робочих груп, до складу яких увійшли представники Мінфіну, Держмитслужби, експерти Програма ЄС з підтримки системи управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) та Проєктного офісу реформ при Мінфіні.

  • Верховна Рада України на пленарному засіданні 22 серпня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу» (проект Закону за реєстр. № 10411).
  • Митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
  • Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн застосовуватиметься як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.
  • Фахівці Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків поінформували, як повідомити про порушення організації контрольно-перевірочних заходів її територіальними органами.