У Раді зареєстрували законопроєкт щодо управління авторськими правами
Передбачається, що законопроєкт сприятиме забезпеченню захисту прав та інтересів юридичних осіб, які мають намір виконувати функції організації колективного управління
Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді України проєкт закону №11059, який передбачає внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» щодо адміністративної процедури.
Відповідно до пояснювальної записки проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав щодо адміністративної процедури» розробили з метою приведення норм Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» у відповідність до вимог Закону України від 17 лютого 2022 р. № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру».
Зазначається, що прийняття законопроєкту необхідне для забезпечення виконання Плану організації підготовки проєктів актів та виконання інших завдань, необхідних для забезпечення реалізації Закону України від 17 лютого 2022 р. № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» та виконання доручення Прем’єр-міністра України Д. А. Шмигаля від 23 червня 2022 р. № 14838/1/1-22.
Законопроєктом передбачається внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» у частині:
- регулювання відносин щодо розгляду і вирішення адміністративних справ, які стосуються реєстрації юридичної особи як організації колективного управління, з урахуванням Закону України «Про адміністративну процедуру»;
- регулювання відносин щодо розгляду і вирішення адміністративних справ, які стосуються акредитації організацій колективного управління, з урахуванням Закону України «Про адміністративну процедуру».
Ініціатори документа акцентували, що у законопроєкті відсутні положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції, зокрема міжнародно-правові.
Окрім цього, законопроєкт не містить положень, які стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Також законопроєкт не містить положень, які порушують принцип забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, та не потребує проведення гендерно-правової експертизи.
Своєю чергою, проєкт закону не потребує проведення громадської антидискримінаційної та громадської гендерно-правової експертизи. Мінекономіки направило законопроєкт до Національного агентства з питань запобігання корупції для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи (вх. від 29.11.2023 № 40419/0/03-23).
Запевняється, що законопроєкт не передбачає норм, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов’язаних з корупцією, та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.
Водночас наголошується, що реалізація законопроєкту не впливатиме на ринкове середовище, розвиток регіонів, підвищення чи зниження спроможності територіальних громад; ринок праці, рівень зайнятості населення; громадське здоров’я, покращення чи погіршення стану здоров’я населення або його окремих груп; екологію та навколишнє природне середовище, обсяг природних ресурсів, рівень забруднення атмосферного повітря, води, земель, зокрема забруднення утвореними відходами, інші суспільні відносини.
Натомість передбачається, що законопроєкт сприятиме забезпеченню захисту прав та інтересів юридичних осіб, які мають намір виконувати функції організації колективного управління.
Позитивний ефект реалізації проєкту закону для держави вбачають у забезпеченні розгляду і вирішенні адміністративних справ, які стосуються реєстрації та акредитації організацій колективного управління, з дотриманням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Тоді як для юридичних осіб реалізація документа має забезпечити захист прав та законних інтересів у процесі розгляду і вирішення адміністративних справ, які стосуються реєстрації та акредитації організацій колективного управління, відповідно вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Нині проєкт закону направили на розгляд Комітету.
- 5 березня президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д). Рада проголосувала за документ 22 лютого.
- 1 січня набрав чинності Закон України від 09.08.2023 № 3295-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України». Законом внесено зміни, зокрема, до Господарського процесуального кодексу України.
- Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 569/4466/23 (провадження № 61-6986св23) дотримується позиції, що при зверненні з заявою про визнання фізичної особи недієздатною вимога про необхідність подавати разом із заявою докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, не повинна застосовуватися.
- Як визначено статтею 81 Земельного кодексу України, громадяни набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
- Основним нормативно-правовим актом, який регулює банкрутство фізичних осіб в Україні є Кодекс України з процедур банкрутства.
- НАЗК відкрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.