У постанову щодо тимчасового житла для ВПО внесено зміни
Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затверджений постановою КМУ від 29.04.2022 №495
Право на отримання допомоги на проживання мають внутрішньо переміщені особи відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам:
- які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі — перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
- у яких житло зруйноване або непридатне для проживання та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України (далі — Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
- дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Серед тих, хто має право на отримання довідки про взяття на облік як ВПО, особи, житло яких знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання) внаслідок збройної агресії РФ (за наявності підтвердження відповідним актом обстеження технічного стану будинку або квартири). Це передбачено Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 509.
Виплати ВПО можуть бути призначені таким особам відповідно до урядової Постанови від 20 березня 2022 року № 332.
Також відповідна державна допомога може надаватися ще на один шестимісячний період, якщо особа повернулася до місця проживання, з якого вона перемістилася, відмовилася від допомоги та після цього її житло було знищено або пошкоджено.
Згідно з роз’ясненням Мінсоцполітики, ця допомога виплачується за наявності даних про пошкоджене/зруйноване житло у Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ проти України.
Або – за наявності документального підтвердження від органів місцевого самоврядування про пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок збройної агресії РФ, яке надається із заявою на отримання допомоги.
Також у листі зазначається, що житло, яке віднесено до 2 та 3 категорій пошкодження, вважається таким, що непридатне для проживання.
У Департаменті з управління житлово-комунальним господарством міськради пояснили особливості визначення умов формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.
За інформацією фахівців, порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затверджений постановою КМУ від 29.04.2022 №495.
Документом передбачено надання ВПО житлових приміщень із фонду тимчасового житла за кількістю балів, що набере внутрішньо переміщена особа/сім’я.
На виконання вимог зазначеної постанови прийняли рішення виконавчого комітету Запорізької міськради від 21.10.2022 №377 «Про заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО».Так, заходи щодо ведення обліку ВПО, які потребують отримання тимчасового житла, доручено районним адміністраціям. Станом на 1 січня у Запоріжжі на обліку для отримання тимчасового житла перебуває 64 родини ВПО.
Разом з тим 5 січня Кабінет Міністрів України прийняв постанову №7 «Про внесення змін до Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб».
Нею передбачено наступні зміни та доповнення:
- відмову в наданні житла для тих ВПО, які мають у власності житлові приміщення не менше 13,65 кв. м на одну особу на територіях, які не включено до Переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасового окуповані;
- передбачено можливість фінансування органами місцевого самоврядування фонду житла, призначеного для ВПО, за межами територій, в межах якої вони здійснюють повноваження;
- розширено перелік пріоритетності надання тимчасового житла, доповнено новими критеріями: це сімʼї військовослужбовців з-поміж ВПО, ВПО, які зазнали повторного внутрішнього переміщення через збройну агресію, житло яких зруйноване або непридатне для проживання, сімʼї з вагітними жінками та особами пенсійного віку та інші;
- визначено порядок розрахунку середньомісячного доходу сімʼї, що надає додаткові 3 бали;
- розширено перелік територій, з який переміщуються ВПО.
У Департаменті зауважили, що для взяття на облік вимушеним переселенцям, які потребують житла для тимчасового проживання, необхідно звертатися до районної адміністрації (у межах території перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб).
- Раніше ми повідомляли, що згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
- Також у Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків роз’яснили щодо оподаткування доходу у вигляді благодійної допомоги, яку виплачують внутрішньо переміщеним особам міжнародні благодійні організації.
- Згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.