У Мін’юсті підсумували результати роботи державних та приватних нотаріусів за 2023 рік

7 Лютого, 2024 в 12:39

Нотаріуси є обов’язковою ланкою української правової системи та забезпечують правову довіру та захист прав та інтересів громадян і бізнесу

Нині в Україні нотаріальне обслуговування населення здійснюють 565 державних нотаріальних контор і 25 державних нотаріальних архівів, в яких працює 748 державних нотаріусів та 620 консультантів. Окрім того, нотаріальне обслуговування здійснюють 5 607 приватних нотаріусів.

Зауважимо, нотаріус — це посадова особа, яка має право здійснювати нотаріальні дії та посвідчувати документи згідно з законодавством. Нотаріус є незалежною особою, яка має високу кваліфікацію та відповідає за правильність та законність здійснених ним дій.

Нотаріусом може бути фізична особа, яка має вищу юридичну освіту та пройшла спеціальну підготовку, а також зареєстрованим нотаріальним офісом, який має спеціальний ліцензійний знак.

Правовою основою діяльності нотаріату є Конституція УкраїниЗакон України «Про нотаріат»Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, інші нормативно-правові акти.

Нотаріуси є обов’язковою ланкою української правової системи та забезпечують правову довіру та захист прав та інтересів громадян і бізнесу. Виконує низку важливих функцій, пов’язаних з забезпеченням правової довіри, захистом прав та інтересів громадян і бізнесу.

Основні функції нотаріуса наступні:

  1. Підтвердження дійсності підпису та правильності складання документів. Нотаріус здійснює посвідчення договорів, угод, актів та інших юридичних документів, що підтверджує їх дійсність і правильність складання.
  1. Засвідчення копій документів. Нотаріус може засвідчувати копії документів, що підтверджує їх дійсність та правильність.
  1. Складання довіреностей. Нотаріус може складати довіреності, які дають повноваження на вчинення певних дій уповноваженій особі.
  1. Складання заповітів. Нотаріус може складати заповіти, які визначають подальшу долю майна після смерті власника.
  1. Видача довідок та свідоцтв. Нотаріус може видавати різноманітні довідки та свідоцтва, які підтверджують різні факти і події.
  1. Здійснення інших нотаріальних дій. Нотаріус може виконувати інші дії, передбачені законодавством, з метою забезпечення правової довіри та захисту прав громадян і бізнесу.

У Мін’юсті звітували, що протягом 2023 року Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при Міністерстві юстиції України за результатами розгляду подань про анулювання свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю було прийнято 117 рішень про анулювання нотаріусам свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю, з них 108 свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю було анульовано за вчинення нотаріусами України протиправних дій, спрямованих на отримання права на здійснення нотаріальної діяльності за російським законодавством на тимчасово окупованій території України.

Водночас міжрегіональні управління Міністерства юстиції зареєстрували приватну нотаріальну діяльність 163 осіб.

Протягом 2023 року нотаріуси України вчинили 9 998 819 нотаріальних дій, з яких державні нотаріуси – 972 783 нотаріальні дії, а приватні відповідно – 9 026 036 таких дій, що на 27 % більше проти показника минулого року – 7 237 849 (державними нотаріусами – 619 674, приватними нотаріусами – 6 618 175).

За вчиненням нотаріальних дій до державних та приватних нотаріусів України звернулось 7 979 459 осіб, що на 24 % більше ніж минулого року – 6 011 905 осіб.

Збільшення кількості осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальних дій, та відповідно сама кількість вчинених нотаріальних дій, вплинуло на збільшення суми стягнутого державними нотаріусами державного мита – 80 548 897 грн (у 2023 році було стягнуто 39 836 539 грн).

Зауважується, що найпопулярнішими нотаріальними діями лишаються посвідчення довіреностей (1 355 180), засвідчення вірності копій (фотокопій) документів (3 865 431), засвідчення справжності підпису на документах (2 540 506).

Серед нотаріальних дій, які вчинені державними нотаріусами, перше місце займає оформлення спадщини. Так, 726 державних нотаріусів завели 144 153 спадкові справи та видали 425 167 свідоцтв про право на спадщину (з них: 290 266 свідоцтв про право на спадщину за законом, 134 901 свідоцтво про право на спадщину за заповітом), в той час, як 5 607 приватних нотаріусів завели 246 199 спадкових справ та видали 650 399 свідоцтв про право на спадщину (з них: 443 816 свідоцтв про право на спадщину за законом, 206 583 свідоцтва про право на спадщину за заповітом). Видача свідоцтва про право на спадщину державними нотаріусами становить 44 % від загальної кількості дій, тоді як приватними – лише 8 %.

Натомість до приватних нотаріусів частіше звертаються за посвідченням правочинів щодо відчуження нерухомого майна. Приватними нотаріусами України протягом 2023 року посвідчено 287 423 договори відчуження нерухомого майна, крім земельних ділянок, тоді як державними нотаріусами лише 19 788 таких договорів.

Також з відкриттям ринку землі також збільшилася кількість посвідчених договорів відчуження земельних ділянок (зокрема сільськогосподарського призначення), а також земельних часток (паїв).

Так, приватні нотаріуси посвідчили 285 941 договір відчуження земельних ділянок, а державні нотаріуси відповідно 21 681 такий договір, тоді як у 2022 році приватні нотаріуси посвідчили 168 842 таких договори та відповідно 13 187 договорів, посвідчених державними нотаріусами.

  • Нотаріальна палата України повідомила, що саме повинен перевірити нотаріус при посвідченні договору щодо купівлі квартири з використанням житлового сертифіката.
  • 23 лютого 2023 року Верховна Рада проголосувала Закон України № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
  • Міністерство у справах ветеранів України розробило детальну інфографіку порядку компенсації на придбання житла. Фахівці пояснили, як отримати компенсацію на придбання житла: хто має право, куди звертатися, перелік документів.
  • 11 липня 2023 року, Кабінет Міністрів України затвердив «Порядок доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру». Порядок визначає механізм надання доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру, отримання ними з метою встановлення особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії: інформації про дійсність документів, оформлених із застосуванням Реєстру; відомостей або інших персональних даних з Реєстру про особу, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії.