У ДСНС нагадали про заборону використання салютів та петард

20 Грудня, 2023 в 10:50

Метою Закону є впровадження європейських гуманних цінностей та стандартів щодо людей і тварин у сфері використання піротехнічних виробів

23 травня 2007 року було ухвалено Директиву Європейського Парламенту та Ради ЄС 2007/23/ЄС про випуск на ринок піротехнічних виробів.

3 серпня 2011 року Кабінет Міністрів України затвердив технічний регламент, який визначає основні вимоги до безпечності використання піротехнічних виробів в Україні. 5 січня 2021 року цей регламент було оновлено відповідно до загальноєвропейських вимог.

11 квітня 2023 року, Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо використання та обігу піротехнічних виробів”. Зокрема, в Україні забороняється використання, продаж та передачу феєрверків, салютів і петард. Водночас заборона не поширюється на використання піротехніки Збройними Силами України, поліцією та аварійно-рятувальними службами.

Вже 2 травня 2023 року президент підписав Закон про заборону салютів та петард №7438. Закон вступив у дію 6 листопада 2023 року.

Раніше у пояснювальній записці зазначили, що безпечне використання та контрольований обіг піротехнічних виробів на території України є важливою запорукою підтримання громадського порядку в суспільстві, захисту життя та здоров’я людей, а також охорони довкілля, зокрема тварин, від негативних наслідків такого використання.

Особливу актуальність встановлення контролю та обмеження використання піротехнічних виробів набуває у зв’язку зі здійсненням РФ актів збройної агресії, грубим порушенням державного суверенітету і територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів.

Звукові та світлові ефекти від використання піротехніки завдають шкоду психологічному здоров’ю населення у воєнний час через їх подібність до звуків вибухів, особливо враховуючи частоту повітряних тривог на території країни та ймовірність ракетних обстрілів міст. Актуальними будуть контроль та обмеження використання піротехнічних виробів і після закінчення війни, оскільки у переважної більшості людей протягом тривалого часу буде зберігатися посттравматичний стресовий розлад, що виник в результаті переживання обстрілів під час воєнних дій.

Закон спрямований на захист вразливих верств населення, обмежуючи або забороняючи як продаж, так і використання піротехнічних виробів.

Окремо автори Закону наголосили на небезпеці використання піротехнічних виробів для тварин. Стрес, панічна атака, зупинка серця і загибель – так можуть відреагувати тварини на звуки піротехнічних виробів. За спостереженнями волонтерів і ветеринарів, саме в період різдвяно-новорічних свят збільшується кількість домашніх тварин, які тікають і губляться внаслідок стресу, спричиненого активним використанням феєрверків. Дикі тварини також зазнають стресу та масово гинуть від таких розваг, зокрема масовий мор птахів від феєрверків зафіксовано у м. Дубно Рівненської області під час новорічних свят у 2021 році. Крім того, нерідким явищем є випадки каліцтва та заподіяння смерті тваринам із використанням піротехніки.

Отже, Закон запровадив обмеження продажу, передачі та використання піротехнічних виробів задля забезпечення здоров’я та безпеки як людей, так і тварин.

Метою Закону є впровадження європейських гуманних цінностей та стандартів щодо людей і тварин у сфері використання піротехнічних виробів.

Завданням Закону є захист прав та свобод людини, захист тварин від жорстокого поводження, а також забезпечення громадської безпеки.

У Головному управлінні ДСНС України у м. Києві нагадали, що згідно з Законом відтепер заборонено:

  • використання феєрверків (піротехнічних виробів, призначених для використання під час розважальних заходів) класів F2, F3, F4;
  • продаж та/або передача будь-яким способом феєрверків класів F2, F3, F4;
  • продаж та/або передача будь-яким способом феєрверків класу F1, особам, які не досягли 16-річного віку.

Разом з тим, заборона не поширюється на використання піротехніки Збройними Силами України, Національною поліцією та аварійно-рятувальними службами.

Зауважимо, Закон відповідає Директиві 2013/29/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 12 червня 2013 року «Про гармонізацію законодавства держав-членів щодо надання на ринку піротехнічних виробів та Технічного регламенту піротехнічних виробів», зокрема, враховуючи ч. 2 ст. 4 Директиви, згідно з яким «ця Директива не перешкоджає вживанню державою-членом заходів щодо заборони або обмеження володіння, використання та/або продажу населенню феєрверків категорій F2 та F3, сценічних піротехнічних виробів та інших піротехнічних виробів, що виправдано на підставах збереження громадського порядку, безпеки, здоров’я та безпеки або охорони довкілля».

Вважається, що чинний Закон сприятиме укріпленню громадського порядку та безпеки, захисту населення від негативних наслідків використання піротехнічних виробів, посиленню боротьби з жорстоким поводженням з тваринами та наближенню українського права до права Європейського Союзу.

  • Спецрежим на кордоні: для перебування у прикордонній смузі необхідно мати дозвіл органу Держприкордонслужби.
  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
  • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
  • Основні законодавчі зміни за грудень 2023 року.
  • Правила виїзду за кордон на власному чи чужому авто.