Створення системи військової юстиції: про особливий статус адвокатури нагадали в НААУ
Військо (у загальній сукупності як ЗСУ, так і інші військові формування) є не тільки оборонним елементом, але й політичним, складовою державного апарату
Розглядати адвокатуру як частину системи військової юстиції недоречно, позаяк це суперечить основоположним принципам інституту, незалежного від держави. На це у зауваженнях до проекту Закону № 11306 від 29.05.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення та посилення самостійності Воєнної поліції України та Спеціалізованої воєнної прокуратури» акцентував Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу.
Документом передбачається внесення змін до низки законів. Зокрема, Закон «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» викладається у новій редакції як Закон «Про Воєнну поліцію України. На думку автора законодавчої ініціативи, пропоновані зміни забезпечать комплексне розв’язання питання створення та функціонування Воєнної поліції України та Спеціалізованої воєнної прокуратури. У цілому законопроєкт подається як частина цілісного підходу до створення повноцінної системи органів Військової юстиції України.
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відзначається, що в умовах воєнної агресії РФ проти України, в нашій країні такої системи не існує. Водночас до такої системи органів Військової юстиції автор ініціативи, крім самої воєнної поліції, включає також прокуратуру, суд та адвокатуру.
У зв’язку із цим в НААУ нагадали, що військо (у загальній сукупності як ЗСУ, так і інші військові формування) є не тільки оборонним елементом, але й політичним, складовою державного апарату.
Адвокатура, хоча і належить до системи правосуддя відповідно до Конституції України, однак за своєю природою є самоврядною професійною організацією, яка залишається незалежною від держави та політичних процесів, — наголосили у НААУ.
Водночас чинний Кримінальний процесуальний кодекс України забезпечує усі повноваження, необхідні захиснику для надання повного спектра правничої допомоги у кримінальних провадженнях, зокрема в тих, де фігурують речі і документи, які містять охоронювану законом таємницю. Водночас забезпечуються і повнота кримінального провадження, і якість захисту, і досягнення мети кримінального провадження.
З повним текстом зауважень і пропозицій НААУ до проекту №11306 можна ознайомитися за посиланням.
Раніше ми повідомляли, що порушення мобілізаційного законодавства призводить до адміністративної та кримінальної відповідальності.
Читайте також: Мобілізація і маніпуляції – як історія з бронюванням Favbet і Glovo демонструє кризу управління
Варто зауважити, що 9 травня Верховна Рада проголосувала в цілому законопроєкт №10379 про внесення змін в Кримінальний кодекс та кодекс про адміністративне правопорушення за порушення мобілізації. Так, за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено штраф для посадових осіб підприємств буде від 17000 до 25500 грн, в особливий період – від 34000 до 59500 грн.
18 травня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Фахівці ДПС нагадали, за які землі не сплачується плата за землю під час воєнного стану.
- Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором, нагадали у Держпраці.
- 18 травня у газеті “Голос Україна” опублікували Закон “Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності”.