Питання настання адміністративної або кримінальної відповідальності за порушення мобілізаційного законодавства
Відповідно до українського законодавства громадяни, які ухиляються від призову та військового обліку, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Порушення мобілізаційного законодавства призводить до адміністративної та кримінальної відповідальності.
Кодекс України про адміністративні правопорушення № 8073-X від 07 грудня 1984 року.
Стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку.
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку – тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період – тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію – тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період – тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 211. Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності.
Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, – тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Адміністративна відповідальність спеціальних суб’єктів (військовослужбовців) за вчинення військових адміністративних правопорушень передбачена Главою 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення № 8073-X від 07 грудня 1984 року (статті 172-10 – 172-20).
Стаття 335 Кримінального кодексу України. Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу – карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Стаття 336. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Стаття 336-1. Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період чи у разі проведення цільової мобілізації.
Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Стаття 336-2. Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом.
- Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Стаття 337. Ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
- Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.
- Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів – карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.
Кримінальна відповідальність спеціальних суб’єктів (військовослужбовців) за вчинення військових кримінальних правопорушень передбачена Розділом ХІХ Кримінального кодексу України № 2341-III від 05 квітня 2001 року (статті 401 – 435-1).
Відмінність між ними пояснив адвокат Руслан Пронін в етері Еспресо.
КОЛИ НАСТАЄ АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
З моменту, коли особа порушує правила військового обліку та законодавство про мобілізацію та мобілізаційну підготовку, її може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Реєстр Оберіг містить 40 відомостей, які потрібно оновити. Не стали на військовий облік, не оновили дані, наприклад, щодо зміни місця проживання. Не з’явилися за повісткою до ТЦК, не повідомили про інші зміни щодо власних облікових даних. У такому разі можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 КУпАП, – пояснив Пронін.
Однак водночас важливо знати всі нюанси притягнення до адміністративної відповідальності.
По-перше, протокол про адмінпорушення складається представником ТЦК, а розгляд надалі здійснює керівник. Водночас у разі, якщо людину належно поінформували про дату, час і місце і є підтвердження отримання виклику, але людина не з’явилася без поважних причин, замість протоколу одразу складатимуть постанову про притягнення до відповідальності.
По-друге, людину можна притягнути до адміністративної відповідальності протягом року з моменту вчинення правопорушення, але не пізніше 3 місяців із моменту його виявлення.
Строки притягнення починають спливати з моменту вчинення адміністративного правопорушення. Наприклад, якщо людина змінила місце проживання і протягом 7 днів не стала на облік в ТЦК – це і є момент вчинення порушення, – пояснив адвокат.
ШТРАФИ
До 16 липня кожен військовозобов’язаний може добровільно оновити свої дані й не отримати штраф.
Ви повинні пам’ятати, що держава значно збільшила штрафи за порушення – від 17 до 25 тис. грн. Але у всіх військовозобов’язаних є час до 16 липня в добровільному порядку оновити свої військово-облікові дані та не отримати штраф, – зазначив правник.
Однак є ситуації, коли людину все ж можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
“Наприклад, вас зупинили, й у вас немає військового документа, або ви не з’явились за викликом – буде адміністративна відповідальність”, – уточнив Руслан Пронін.
ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ МОБІЛІЗАЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА
У Кримінальному кодексі України є дві статті, за якими людину можуть притягнути до відповідальності: 336 (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період) і 337 (ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів). Суттєва різниця між цими статтями – тяжкість покарання.
336 стаття Кримінального кодексу – стаття за ухилення від призову. За цією статтею притягуються люди, які отримали повістку на відправку і не з’явилися без поважних причин – це кримінальна відповідальність від 3 до 5 років ув’язнення. І це найбільш розповсюджена стаття для призовників, – пояснив Пронін.
Він додав, що стаття 337 за ухилення від військового обліку настає за систематичне скоєння адмінправопорушень – за невиконання етапів, які передують саме отриманню мобілізаційного розпорядження. Карається штрафом від 5 до 8,5 тис. грн або виправними роботами на строк до року.
Водночас адвокат уточнив, що в цій статті є два важливі нюанси.
По-перше, щоб настала відповідальність, особа повинна бути обов’язково попереджена керівником ТЦК про кримінальну відповідальність за невиконання вимог, – акцентував правник.
Попередження має містити роз’яснення дій або бездіяльності, внаслідок яких настає кримінальна відповідальність. Однак в основному те, що ТЦК і суди вважають попередженням, ним насправді не є, уточнив Руслан Пронін.
На практиці працівники ТЦК, а також національні суди вважають попередженням, коли, наприклад, особа під час отримання направлення на ВЛК ставить підпис у журналі про попередження. Або на зворотній стороні повістки вказується попередження… На нашу думку, такий підхід є порушенням, оскільки фактично роз’яснення такого попередження та повідомлення про це особі не відбувається, – розповів він.
Другим важливим нюансом є систематичність порушень.
Коли ви перший раз отримали адмінвідповідальність, потім другий – і вже на третій раз може настати кримінальна відповідальність, – зазначив Пронін.
Читайте також: Мобілізація і маніпуляції – як історія з бронюванням Favbet і Glovo демонструє кризу управління
Варто зауважити, що 9 травня Верховна Рада проголосувала в цілому законопроєкт №10379 про внесення змін в Кримінальний кодекс та кодекс про адміністративне правопорушення за порушення мобілізації. Так, за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено штраф для посадових осіб підприємств буде від 17000 до 25500 грн, в особливий період – від 34000 до 59500 грн.
18 травня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- Фахівці ДПС нагадали, за які землі не сплачується плата за землю під час воєнного стану.
- Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором, нагадали у Держпраці.
- 18 травня у газеті “Голос Україна” опублікували Закон “Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності”.