Сплата мінімального податкового зобов’язання мобілізованими громадянами: роз’яснення ДПС

10 Грудня, 2023 в 12:14

Мінімальне податкове зобов’язання — граничний обсяг податків, який мають сплатити за 1 га сільгоспугідь власники та/або користувачі сільгоспугідь

У статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з підпунктом 170.14.3 пункту 170.14 статті 170 ПКУ визначення загального мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) фізичним особам здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.

МПЗ обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування.

Фахівці Головного управління ДПС у Житомирській області уточнили, що нормами ПКУ не передбачено звільнення фізособи, яка була призвана на військову службу до ЗСУ під час загальної мобілізації, від сплати МПЗ, що нарахували у податковому повідомленні-рішенні.

Одначе, така особа може бути звільнена від відповідальності за несвоєчасну сплату МПЗ, у разі, якщо погасить зобов’язання протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для цього варто подати до ДПС заяву про відсутність можливості виконання податкового обов’язку разом з документами, які передбачені Переліком документів (затвердженим наказом Мінфіну від 29.07.2022 року № 225) і підтверджують неможливість платника податків – фізособи, зокрема, самозайнятої особи, своєчасно виконати повинність.

Разом з заявою необхідно надати копію військового квитка або іншого документу, виданого відповідним держорганом, де зазначено дані про призов на військову службу під час мобілізації на особливий період.

У разі відсутності у платника податків можливості підготувати заяву та відповідні документи, інформацію у строки, визначені п. 3 розд. ІІ Порядку № 225 (не пізніше 30 вересня 2022 року), платник податків має це зробити не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому відбудеться демобілізація (абз. 2 п. 4 розд. ІІ Порядку № 225).

Зауважимо, що МПЗ не визначається для:

  • земельних ділянок, що використовуються дачними чи дачно-будівельними та садівничими (городницькими) кооперативами), а також набуті у власність чи користування членами цих кооперативів (товариств) у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди) у межах земель, що належали цим кооперативам (товариствам) на праві колективної власності чи перебували у їх постійному користуванні;
  • земель запасу;
  • невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім таких земельних часток (паїв), переданих органами місцевого самоврядування в оренду;
  • земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів.

Окрім цього, згідно з п. 69.15 Підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПКУ за 2022-2023 роки не нараховуватиметься та не сплачуватиметься МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких велися чи ведуться бойові дії  або на територіях тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, або ж за земельні ділянки, на яких розташовані фортифікаційні споруди, або ж вони засмічені вибухонебезпечними предметами.

У разі передачі земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування мінімальне податкове зобов’язання визначається для орендарів, користувачів на інших умовах таких земельних ділянок у порядку, визначеному  Кодексом.

  • Питання оподаткування благодійної допомоги для ВПО: роз’яснення ДПС.
  • Набрав чинності Закон про додаткове оподаткування прибутків банків.
  • Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн застосовуватиметься як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.