Спецрежим на кордоні: для перебування у прикордонній смузі необхідно мати дозвіл органу Держприкордонслужби
Постановою Кабінету міністрів змінили правила перебування у прикордонній смузі
Уряд постановою № 1292 від 7 грудня вніс зміни до Постанови КМУ від 27 липня 1998 р. № 1147 «Про прикордонний режим».
Змінами передбачено:
- Право громадян України, іноземців та осіб без громадянства на в’їзд, перебування та рух в прикордонному районі на підставі відповідних особистих документів.
- Обмеження у вільному в’їзді, перебуванні, проживанні та переміщенні у прикордонній смузі — ділянці місцевості завширшки 5 км від лінії державного кордону.
- Необхідність отримання дозволу від ДПСУ для в’їзду, перебування та виконання робіт у прикордонній смузі. Ця вимога стосується фізичних та юридичних осіб, а також вимагає звернення до органу Держприкордонслужби для отримання дозволу особам віком до 18 років від одного з батьків або законного представника.
- Установлено спеціальний прикордонний режим та заборонено вільний в’їзд, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов’язаних з обороною чи охороною державного кордону, в межах земельних ділянок шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з Російською Федерацією і Республікою Білорусь – шириною до 2 кілометрів, які надано в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.
Водночас орган Державної прикордонної служби відмовляє в наданні дозволу або визнає виданий раніше дозвіл недійсним у разі виявлення обставин, зазначених у частині п’ятій статті 24 Закону України «Про державний кордон України».
В контексті зазначеного нагадуємо, що відповідно до частини другої статті 22 Закону України «Про державний кордон України» до прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.
Окремо визначено категорію осіб, яким такі дозволи отримувати не потрібно. Зокрема, дозволи не потрібні:
- особам, які в’їжджають у прикордонну смугу з метою перетину державного кордону в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон;
- водіям вантажних автомобілів та супроводжуючим їх особам, які в’їжджають у прикордонну смугу з метою здійснення мультимодального перевезення;
- особам, рух яких починається та закінчується за межами прикордонної смуги, що рухаються автомобільним транспортом автомобільними дорогами загального користування державного значення, залізничним транспортом залізничними шляхами сполучення, частина яких проходить по ділянках місцевості, де встановлено прикордонну смугу, без виконання зупинок, виходу на залізничних станціях у прикордонній смузі;
- та інші особи згідно з визначеним переліком.
Своєю чергою, речник ДПСУ Андрій Демченко в етері телемарафону поінформував, що для перебування у прикордонній смузі необхідно мати дозвіл органу Держприкордонслужби.
Так, для отримання такого дозволу треба діяти відповідно до закону про звернення громадян. Модна звернутись як поштовим зв’язком, так і особисто або за допомогою електронного зв’язку до прикордонного загону, в смузі місцевості якого вони планують перебувати.
Необхідно надати потрібні документи, в першу чергу паспорт. Це стосується фізичних і юридичних осіб. Стосовно дітей до 18 років відповідне звернення можуть подати батьки або законні представники, — зазначив Демченко.
Водночас відносно юридичних осіб, документи мають підтверджувати їхню діяльність, і копії документів, для чого причини перебування у прикордонній смузі. Після подачі документів, їх вивчає прикордонний загін протягом 10 діб, і наступного дня повідомляє заявнику щодо рішення.
- Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
- Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
- Основні законодавчі зміни за грудень 2023 року.
- Правила виїзду за кордон на власному чи чужому авто.