Розподіл майнових прав між дітьми, народженими у шлюбі та поза шлюбом
Відповідно до Сімейного кодексу, сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства
Українське законодавство підтримує паритет у суспільних відносинах, зокрема у стосунках батьків і дітей, незважаючи на те, народжені вони у шлюбі або поза ним, нагадує Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.
Кожен нащадок має рівні права, якщо його родинний зв’язок підтверджено належно. Адже відповідно до Сімейного кодексу, сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Юридичний зв’язок між дитиною та її батьками встановлюється на основі офіційного запису про народження та підтверджується свідоцтвом про народження.
Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі одного із документів, передбачених Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, серед яких:
- медичний висновок про народження;
- медичне свідоцтво про народження;
- медичний документ, виданий компетентним суб’єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований тощо.
Походження дитини від батька визначається за спільною заявою батьків про державну реєстрацію народження. В інших випадках, для появи спільних прав та обов’язків між батьками й дитиною необхідне рішення суду, яке ґрунтуватиметься на медичних довідках, що підтверджують родинний зв’язок.
Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способи її забезпечення, якщо батьки проживають окремо, можуть бути різними: у грошовій або натуральній формі – це визначається за домовленістю між дорослими. Законодавець встановлює лише мінімальну межу обсягу такого утримання, але й вона є однаковою для дітей народжених, як у шлюбі, так і поза ним.
У Цивільному кодексі України всі діти спадкодавця також мають рівний статус, у них однакові права та обов’язки. Нащадки знаходяться у першій черзі на спадкування, разом з батьками та тим із подружжя, який залишився. Тому, щоб стати учасником цього процесу необхідне підтвердження родинного зв’язку та відсутність причин, котрі усувають особу від спадкування у примусовому порядку.
Раніше ми детально пояснили питання рівності батьків у правах та обов’язках. Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
- Усі діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним — так закріплено у ст. 52 Конституції України. Факт народження дитини породжує виникнення біологічного та морального зв’язку між нею та її батьком і матір’ю. Юридичне значення факт походження набуває лише з моменту його державної реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
- Злісне невиконання обов’язку зі сплати аліментів, коли платник виправдовує це відсутністю роботи – позиція ККС.
- З початку війни тисячі українських дітей зазнають каліцтва, стають жертвами насильства, викрадення, незаконного вивезення. На законодавчому рівні Україна вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту. Координаційний центр з надання правничої допомоги роз’яснив порядок надання статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
- Оспорювання батьківства – це невизнання особою реєстрації себе як батька дитини. Особа, яка записана батьком дитини згідно з положеннями Сімейного кодексу України, має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини.