Розмитнення авто в Дії: зареєстрували новий законопроєкт
Аргументом впровадження запропонованої законопроєктом моделі вказується ліквідація можливості маніпулювання з вартістю легкового автомобіля, тобто корупційної складової на митниці під час визначення митної вартості легкового автомобіля, від якої розраховуються митні збори
Верховна Рада отримала на розгляд проєкт закону №10380. Зазначається, що проєкт закону передбачає виключення людського фактора з процесу розмитнення.
У Мінцифри зауважили, якщо законопроєкт ухвалять, громадяни зможуть подавати електронну митну декларацію через застосунок Дія, бізнес — через портал Дія.
Згідно з пояснювальною запискою, проєктом Закону України «Про внесення змін до розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України та інших законів України щодо особливостей здійснення митного декларування легкових автомобілів засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг» пропонується до набуття Україною статусу членства в Європейському Союзі запровадити можливість подачі електронної митної декларації засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, що спростить та прискорить процес митного оформлення легкових автомобілів, роблячи його більш доступним та зручним для громадян та підприємств.
Проєкт Закону розроблено, зокрема, з метою забезпечення зручності подачі електронної митної декларації для митного оформлення легкового автомобіля завдяки використанню засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг протягом періоду до набуття Україною статусу членства в ЄС.
Що має змінити законопроєкт
Проєктом Закону пропонується:
- передбачити можливість подання електронної митної декларації засобами Порталу Дія ;
- запровадити електронну базу даних для коригування митної вартості транспортних засобів, яка міститиме інформацію про митну вартість нових легкових автомобілів з урахуванням марки, моделі, об’єму циліндрів двигуна, типу пального;
- запровадити механізм коригування митної вартості вживаних легкових автомобілів, який буде застосовуватися у разі, коли задекларована митна вартість вживаного легкового автомобіля, є меншою ніж вартість легкового автомобіля, ідентичного за маркою, комерційним описом (моделлю) та характеристиками (рік випуску, тип та об’єм двигуна), що міститься в Базі даних.
У попередньому документі концепція будувалася на визначенні митних платежів виключно з технічних характеристик авто — без митної вартості. Тому попередню концепцію не підтримали нардепи.
Зауважується, що важливим аргументом впровадження запропонованої законопроєктом моделі є ліквідація можливості маніпулювання з вартістю легкового автомобіля, тобто корупційної складової на митниці під час визначення митної вартості легкового автомобіля, від якої розраховуються митні збори.
Так, при запровадженні нової моделі ліквідуються схеми із:
- зазначення неіснуючих пошкоджень та несправностей легкового автомобіля;
- зміна модифікації легкового автомобіля;
- підробка договорів купівлі-продажу легкового автомобіля (купчих, інвойсів);
- зміна показників одометра (штучне збільшення або зменшення пробігу легкового автомобіля).
Під час підготовки проєкту, зокрема методів формування бази даних відомостей про вартість легкових автомобілів, що були у використанні, був застосований досвід та проведенні консультації з представниками країн Європейського Союзу.
Прогнозується, що прийняття законопроєкту та впровадження його положень покликані забезпечити доступність громадян до процесу декларування транспортних засобів, забезпечити зручність та ефективність обслуговування громадян митними органами, автоматизацію та відкритість всіх процесів пов’язаних з митним оформленням легкових автомобілів, зменшити можливість корупції та сприяти прозорості митних процедур.
У відомстві висловили сподівання на ухвалення законопроєкту, щоб українці розмитнювали авто онлайн без схем та хабарів.
- Багато українців купують вживані автомобілі за кордоном, оскільки там придбати транспортний засіб можна в рази дешевше. Після чого авто підлягає розмитненню, тобто — легалізації в Україні, поінформували у Головному сервісному центрі МВС.
- Правила виїзду за кордон на власному чи чужому авто.
- З 1 грудня 2023 року митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.