РНБО затвердила Положення про Державний реєстр санкцій: деталі

3 Лютого, 2024 в 13:45

Положення про держреєстр визначає порядок його впровадження та доступу до нього

29 січня президент Указом № 36/2024 увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони «Про затвердження Положення про Державний реєстр санкцій».

Затверджене Положення визначає порядок ведення та доступу до єдиного Державного реєстру санкцій (Реєстр), а також надання відомостей з нього.

Реєстр створено з метою надання безоплатного публічного доступу громадян до актуальної та достовірної інформації про суб’єктів щодо яких застосовано санкції. Нині у реєстрі – 17 202 фізичних та юридичних особи, які вважаються підсанкційними. Ведення реєстру забезпечує Апарат РНБО України.

Згідно з рішенням РНБОУ, реєстр – це інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення та надання інформації про всіх суб’єктів щодо яких застосовано санкції.

Джерелами інформації Реєстру є рішення Ради національної безпеки і оборони України, а також судові рішення про застосування санкцій.

Об’єктами Реєстру є інформація про осіб, щодо яких застосовані санкції, які ідентифікуються за допомогою реєстрових номерів.

У Реєстрі можуть використовуватися засоби інших інформаційно-комунікаційних систем. Дані Реєстру є відкритими і загальнодоступними, крім випадків, передбачених законом, оновлюються оперативно.

За словами директорки департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України Інни Богатих, тепер є ще одне офіційне джерело інформації про застосовані санкції, яке забезпечить зручний пошук інформації. Ціль — забезпечити максимальну комунікацію з існуючими реєстрами і базами для відображення в них інформації про застосовані санкції з метою блокування активів підсанкційних осіб і зменшення ризиків обходу санкційних обмежень.

26 липня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав розроблений за ініціативою Мін’юсту закон, який передбачає створення Державного реєстру санкцій. Закон спрямований на удосконалення порядку стягнення активів фізичних та юридичних осіб у дохід держави та на забезпечення належного розгляду ВАКС справ щодо застосування санкцій.

Також Інна Богатих повідомила, що Фонд державного майна України вперше забезпечив перерахування коштів підсанкційних осіб в бюджет — близько 32 млн грн, які були стягнуті в результаті задоволення Вищим антикорупційним судом позовів Міністерства юстиції України. Мовиться про власні кошти таких колаборантів, як Дмитро Ворона (член Ради Федерації РФ і представник тимчасово захопленої території Запорізької області), та Володимир Сальдо (так званий голова окупаційної адміністрації Херсонської області) і фінанси з підприємства російського олігарха Олега Дерипаски.

Хоча це не перші кошти, які перераховані в бюджет держави за рішеннями ВАКС (Мінʼюст забезпечив стягнення і перерахування лише по Януковичу понад 31 млн грн та майже 85 тис.дол.США, були й інші задоволені вимоги в частині стягнення коштів), але щиро радію за колег з ФДМУ, які напрацювали необхідні алгоритми для спрямування коштів в бюджет, — зазначила Богатих.

Реєстр створюється і ведеться відповідно до вимог Закону «Про санкції» з метою надання безоплатного публічного доступу до актуальної та достовірної інформації про всіх суб’єктів, щодо яких застосовано санкції.

Реєстр ведеться українською та англійською мовами з використанням програмного забезпечення, розробленого відповідно до національних стандартів, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави.

До Реєстру може вноситися довідкова інформація, отримана в результаті інформаційних обмінів, із зазначенням джерела, зокрема додаткові ідентифікаційні дані осіб, щодо яких застосовано санкції.

Ведення Реєстру забезпечує Апарат Ради національної безпеки і оборони, який є його держателем.

У Реєстрі зазначається інформація (види реєстрових даних):

  • підстави для застосування, скасування чи внесення змін до санкцій;
  • перелік санкцій, що застосовуються, скасовуються чи змінюються, у розрізі кожної особи, щодо якої застосовано санкції;
  • строк застосування санкцій та термін закінчення їх дії;
  • реквізити:
    – рішення РНБО про застосування, скасування чи внесення змін до санкцій (дата та назва);
    – указу президента, яким уведено в дію рішення РНБО про застосування, скасування чи внесення змін до санкцій (дата, номер та назва), а у випадках, передбачених Законом, – також постанови Верховної Ради про затвердження відповідного рішення Ради національної безпеки і оборони (дата, номер та назва);
    – судового рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону, яке набрало законної сили (дата ухвалення судового рішення та єдиний унікальний номер справи);
  • органи державної влади та інші державні органи, відповідальні за виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування, скасування чи внесення змін до санкцій;
  • перелік осіб, щодо яких застосовано санкції, та відомості для їх ідентифікації, зокрема:
    – для юридичної особи – найменування, країна реєстрації та, за наявності: реєстраційний, ідентифікаційний, податковий номер (код), місцезнаходження;
    – для фізичної особи – ім’я, що залежно від національних традицій може складатися з прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), дата народження та, за наявності: ідентифікаційний, податковий номер (код), серії (за наявності) та номери паспортних документів, місце народження, місце проживання, громадянство;
    – відомості про іноземну державу або невизначене коло осіб певного виду діяльності, щодо яких застосовано санкції;
    – інші відомості, що їх ідентифікують (за наявності);
  • наявні в осіб, визначених в абзацах другому (зокрема відокремлених підрозділів таких осіб) і третьому підпункту 6 цього пункту, ідентифікаційні коди в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, реєстраційні номери облікових карток платників податків та унікальні номери записів в Єдиному державному демографічному реєстрі зазначаються обов’язково;
  • у разі відсутності відомостей про країну реєстрації та громадянської належності осіб, визначених в абзацах другому і третьому підпункту 6 цього пункту, відповідно обов’язково зазначається інформація про відсутність реєстрації та громадянства України;
  • відомості про суб’єкта внесення пропозиції про застосування, скасування чи внесення змін до санкцій стосовно кожної особи, щодо якої застосовані санкції.

Унесення відомостей здійснюється на підставі:

1) рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію указом Президента України, а у випадках, передбачених Законом, – затвердженого постановою Верховної Ради України;

2) судового рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону.