Реєстрація новонароджених українців за кордоном: роз’яснення

28 Грудня, 2023 в 09:38

Реєстрацію дитини за кордоном проводять дипломатичні представництва та консульські установи

Питання реєстрації народження та визначення походження дитини регулюються Цивільним та Сімейним кодексами України, розділом V Кодексу про шлюб та сім’ю України, який зберігає свою чинність у частині, що не суперечить Сімейному кодексу України, до прийняття спеціального закону, Законом України «Про органи реєстрації актів громадянського стану», Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 22.11.2007р. № 1154/5).

Правила реєстрації новонароджених за кордоном пояснили у Мінреінтеграції.

Так, за кордоном державну реєстрацію народження дитини проводять дипломатичні представництва та консульські установи України.

Як відбувається реєстрація:

 • Письмова або усна заява батьків чи одного з них надається до дипломатичного представництва або консульської установи України за місцем народження дитини або за місцем проживання батьків.
 • У разі неспроможності батьків реєстрація дитини може проводитися її родичами.
 • Після заяви батьків дитини або інших осіб консул проводить реєстрацію народження дитини з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Документи, які слід пред’явити консулу для реєстрації:

 • Документ медичного закладу про народження дитини або довідку від лікаря, який надавав допомогу при пологах.
 • Паспорт або інші документи, що посвідчують особи батьків (одного з батьків).
 • Документ, який є підставою для внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства тощо).

Строк, протягом якого слід подати заяву про реєстрацію

Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов’язані подати не пізніше 1 місяця з дня народження дитини.

Зауважимо, З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану.

26 лютого 2022 року з метою забезпечення умов, спрямованих на доступ громадян до адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану, Міністерством юстиції України внесено зміни до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5.

Так, за тимчасової відсутності доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян заява про державну реєстрацію акту цивільного стану подається, а актовий запис цивільного стану складається в паперовій формі без використання програмних засобів ведення цього реєстру з подальшим обов’язковим внесенням відомостей цього актованого запису до Державного реєстру актів цивільного стану громадян протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

Тому, відсутність під час дії воєнного стану у консульській установі доступу до Державного реєстру актів цивільного стану не є підставою для відмови у реєстрації народження дитини

Реєстрація народження, а також видача свідоцтва про реєстрацію цього акта цивільного стану проводиться без стягнення консульського збору.

Варто зазначити, що особі може бути відмовлено в проведенні державної реєстрації народження у разі відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Новонароджений українець у ЄС зберігає статус громадянина України. Дані про громадянство та національність в актовому записі про народження та свідоцтво не заповнюються, про що роблять відповідний запис у графі «Для позначок».

 • Питання зарахування відпустки по догляду за дитиною до пільгового стажу роз’яснили у Пенсійному фонді України.
 • У Сервісному центрі МВС пояснили правила виїзду за кордон на власному чи чужому автомобілі.
 • З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
 • Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
 • Як військовим потрапити на лікування за кордон – алгоритм дій.