Раді рекомендувати ухвалити законопроєкт щодо заборони російської церкви
Голова Комітету Микита Потураєв наголосив, що ухвалення цього закону стане одним із доленосних рішень для розвитку Незалежної України
18 липня на своєму засіданні Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики переглянув висновок до проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій за реєстр. №8371, який унеможливлює в Україні діяльність релігійних організацій, що мають звʼязки з РФ.
Проєкт законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій» (далі – проєкт Закону) розроблено з метою унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.
До другого читання було розширено редакції деяких норм документа, зокрема у статті 3 тепер мовиться: “Зважаючи на те, що російська православна церква є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора, співучасницею воєнних злочинів та злочинів проти людяності, що здійснюються від імені російської федерації та ідеології “русского міра”, діяльність російської православної церкви в Україні заборонена“.
Це, фактично, цитата із Резолюції ПАРЄ, тобто ми ще й підсилюємо наш закон міжнародними документами – зауважила заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.
Комітет рекомендує Парламенту підтримати законопроєкт в цілому як Закон.
Як наголосив голова Комітету Микита Потураєв, ухвалення цього закону стане одним із доленосних рішень для розвитку Незалежної України.
Додамо, що проєкт Закону розроблено на виконання плану організації виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 01 грудня 2022 року № 820, схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 09 грудня 2022 року (протокол № 158). Зазначене рішення Ради національної безпеки і оборони України прийнято за результатами розгляду діяльності релігійних організацій на території України в умовах військової агресії Російської Федерації проти України, з метою забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів.
Проєктом Закону пропонується внести зміни до законів України «Про свободу совісті та релігійні організації», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», передбачивши положення щодо унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.
Передбачається, що проєкт Закону сприятиме реалізації державними органами повноважень в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Створить правові підстави для унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.
Раніше парламентарі запропонували усунути законодавчу колізію щодо можливості передачі державного майна в безоплатне користування релігійним організаціям для уникнення випадків різного трактування норм, що врегульовують одні й ті ж правовідносини. У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11324 “Про внесення змін до деяких Законів України щодо сприяння діяльності релігійних організацій”.
- Зміна підлеглості в канонічних питаннях не залежить від схвалення ієрарха церкви, з-під підлеглості якій має намір вийти релігійна громада.
- Ратифікувавши в червні 2022 року Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську конвенцію), Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити розслідування, кримінальне переслідування та ліквідацію насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинене також і щодо чоловіків і дітей (хлопців та дівчат).
- У Верховній Раді зареєстрували проект Закону №11230 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення гарантій захисту прав жінок при визначенні виду і розміру кримінальної відповідальності».
- На законодавчому рівні Україна вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту.
- Усі діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним — так закріплено у ст. 52 Конституції України.