Раді рекомендували ухвати в цілому законопроєкт щодо збереження генофонду Українського народу

17 Березня, 2024 в 16:13

Дотепер недостатньо врегульованим залишилося питання зберігання репродуктивних клітин людини у разі її загибелі. Через це виникла загроза втрати генофонду найсміливіших та самовідданих представників Українського народу

14 березня відбулось засідання Комітету Верховної Ради з питань правової політики.

На засіданні розглянуто законопроєкт № 10450 «Про внесення змін до статті 281 Цивільного кодексу України щодо збереження генофонду Українського народу», поданий народними депутатами України О. Дмитрієвою та М. Радуцьким.

Проєктом закону пропонується доповнити статтю 281 Цивільного кодексу України новою частиною, яка передбачатиме, що фізична особа, репродуктивні клітини якої зберігаються відповідно до законодавства, має право розпорядитися ними на випадок своєї смерті.

Водночас розпорядження, а також застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням відповідних репродуктивних клітин здійснюється згідно з порядком та умовами, встановленими законодавством.

Також пропонується установити, що волевиявлення особи вчиненні та посвідчені нотаріально до введення в дію цього Закону щодо власних репродуктивних клітин, є підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням цих репродуктивних клітин.

За результатами обговорення Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді проєкт Закону про внесення змін до статті 281 Цивільного кодексу України щодо збереження генофонду Українського народу прийняти в другому читанні та в цілому в редакції, запропонованій Комітетом.

Зауважимо, у пояснювальній записці нагадали, що ст. 16 Конституції України проголошує одним з обов’язків держави збереження генофонду Українського народу.

22 листопада 2023 року парламентом було ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)», який створив для Захисників та Захисниць України дієві державні гарантії можливості мати дітей у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції, шляхом оплачуваного державою зберігання їхніх репродуктивних клітин.

Однак, дотепер недостатньо врегульованим залишилося питання зберігання репродуктивних клітин людини у разі її загибелі. Через це виникла загроза втрати генофонду найсміливіших та самовідданих представників Українського народу.

Відповідно до статті 8 Європейської конвенції з прав людини та статті 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя.

З огляду на це кожен, насамперед Захисники та Захисниці України, чиї репродуктивні клітини зберігаються відповідно до законодавства, має отримати право розпорядитися ними у разі своєї смерті, що вимагає відповідного відображення у цивільному законодавстві. Форма такого розпорядження має бути встановленою на підзаконному рівні.

Це дозволить запобігти додатковим фінансовим витратам людей на нотаріальні послуги, а уніфікований підхід – неоднозначності тлумачення такого розпорядження. Цей законопроект системно пов’язаний із Проектом Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу (р. № 10448 від 30.01.2024).

Наголошується, що проєкт закону розроблений з метою збереження генофонду Українського народу та усунення прогалини цивільному законодавстві.

Передбачається, що усунувши прогалину у законодавстві законодавець забезпечить втілення конституційних приписів щодо збереження генофонду Українського народу, що є особливо нагальним в умовах триваючої російської агресії та необхідності відновлення нації.

Зауважимо, президент підписав законопроєкт №10448 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу, яким виправили норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство/материнство.

  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.