Президент підписав законопроєкт про збереження репродуктивних клітин військових

12 Березня, 2024 в 23:40

Метою закону є збереження генофонду Українського народу, а також врегулювання питання соціального захисту військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство/материнство

Президент підписав законопроєкт №10448 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу, яким виправили норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство/материнство.

Так, Закон передбачає:

  1. У разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх безоплатне зберігання відповідно до цього Закону здійснюється протягом трьох років з моменту загибелі цієї особи, а після закінчення цього строку подальше зберігання таких клітин може бути продовжене коштом іншої особи, визначеної у розпорядженні особи щодо власних репродуктивних клітин.
  2. Фізична особа, репродуктивні клітини якої зберігаються відповідно до законодавства, має право розпорядитися ними на випадок своєї смерті.
  3. У разі використання для зачаття дитини репродуктивних клітин особи, яка здійснила відповідне розпорядження на випадок своєї смерті, ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини;
  4. Установити, що волевиявлення особи, вчинене та посвідчене нотаріально, до введення в дію цього Закону щодо власних репродуктивних клітин, є підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням цих репродуктивних клітин.

Раніше ми повідомляли, що 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.

Ініціатори документа пропонували внести доповнення до частини першої статті 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», згідно з якими у період дії воєнного або надзвичайного стану, в особливий період, який передбачений Законом України «Про оборону України», військовослужбовці мають право на участь у комплексі заходів, які реалізуються державою, з метою забезпечення права на біологічне посттравматичне батьківство/материнство. Зокрема передбачається забір, кріоконсервація та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців на випадок втрати репродуктивної функції при виконанні обов’язків з оборони держави.

Одначе, ще тоді Головне юридичне управління Ради вказало на перехідні положення законопроєкту, яким передбачалося, що «у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією».

Зазначеною нормою нівелювалося право особи на біологічне батьківство/материнство. Також запропонованим проєктом закону не передбачено механізмів отримання інформації про загибель закладом охорони здоров’я.

Тож недостатньо залишалося врегульованим питання зберігання репродуктивних клітин людини у разі її загибелі.

Через це виникла загроза втрати генофонду найсміливіших та самовідданих представників Українського народу. Відповідно до статті 8 Європейської конвенції з прав людини та статті 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя.

Тож вже 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448.

У пояснювальній записці до нового проєкту закону мовиться, що документ розроблений з метою збереження генофонду Українського народу, а також врегулювання питання соціального захисту військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство/материнство.

Документом погоджується:

1) підпункт третій пункту другого розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство/материнство» викласти в новій редакції, якою передбачити, що у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх безоплатне зберігання відповідно до цього Закону здійснюється протягом трьох років з моменту загибелі цієї особи, а після закінчення цього строку подальше зберігання таких клітин може бути продовжене шляхом іншої особи, визначеної у розпорядженні особи щодо власних репродуктивних клітин;

2) доповнити статтю 281 Цивільного кодексу України новою частиною, яка передбачатиме, що фізична особа, репродуктивні клітини якої зберігаються відповідно до законодавства, має право розпорядитися ними на випадок своєї смерті. При цьому розпорядження, а також застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням відповідних репродуктивних клітин здійснюється згідно з порядком та умовами, встановленими законодавством;

3) статтю 123 Сімейного кодексу України доповнити новою частиною, якою передбачити, що у разі використання для зачаття дитини репродуктивних клітин особи, яка здійснила відповідне розпорядження на випадок своєї смерті, ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини;

4) установити, що волевиявлення особи вчиненні та посвідчені нотаріально до введення в дію цього Закону щодо власних репродуктивних клітин, є підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням цих репродуктивних клітин.

Передбачається, що усунувши колізію у законодавстві законодавець забезпечить втілення конституційних приписів щодо збереження генофонду Українського народу, що є особливо нагальним в умовах триваючої російської агресії та необхідності відновлення нації.

  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
  • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
  • Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Відтак, незабаром у селах та на прифронтових територіях з’являться мобільні аптеки.
  • Верховна Рада прийняла Закон, за яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ, що пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.