Рада скасувала Господарський кодекс

9 Січня, 2025 в 12:12

Документом вносяться зміни до Цивільного кодексу, визнається таким, що втратив чинність ГКУ, запроваджується перехідний період для поступового припинення “підприємств” та їх перетворення у господарські товариства, вносяться зміни до низки спеціальних законів з метою приведення їх у відповідність до ЦКУ

9 січня 2025 року Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період (№6013), повідомив нардеп Ярослав Железняк.

За скасування Господарського кодексу проголосували 248 нардепів.

Документом вносяться зміни до Цивільного кодексу України, визнається таким, що втратив чинність Господарський кодекс України, запроваджується перехідний період для поступового припинення “підприємств” та їх перетворення у господарські товариства, вносяться зміни до низки спеціальних законів з метою приведення їх у відповідність до Цивільного кодексу України.

Закон передбачає реорганізацію державних і казенних підприємств у акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю зі 100%-ою державною власністю або державні некомерційні товариства. Рішення про припинення підприємства шляхом ліквідації або перетворення має бути ухвалене протягом шести місяців після ухвалення закону.

Якщо уповноважений орган не ухвалив рішення про перетворення або ліквідацію державного підприємства, Кабмін зобов’язаний передати єдиний майновий комплекс цього підприємства Фонду державного майна. Своєю чергою ФДМУ буде вирішувати, що робити з цим підприємством далі: реорганізувати його в АТ чи ТОВ, ліквідувати чи продати.

Реорганізація комунальних підприємств є необов’язковою (в порівняльній таблиці йдеться про те, що “уповноважений орган місцевого самоврядування може ухвалити рішення”).

Додамо, раніше стало відомо, що у документі враховано кращі практики корпоративного управління, зокрема в частині визначення обов’язків посадових осіб юридичних осіб, замінено поняття “право господарського відання” та “право оперативного управління” на зрозумілі та передбачувані приватноправові конструкції користування (оренди) та управління чужим майном, введено до цивільного законодавства України ефективні і ринкові механізми контролю за володінням та управлінням об’єктами права державної та комунальної власності з боку новоутворених товариств і установ.

Членами робочої групи, створеної при Комітеті для підготовки законопроекту до другого читання, було проведено значну кількість засідань, на яких з метою узгодження чинних норм та критеріїв із відповідними положеннями європейського законодавства, зокрема в частині удосконалення процедури припинення юридичної особи, опрацьовано понад 1 225 пропозицій і поправок, які надійшли від представників органів державної влади, інвесторів, громадських організацій, бізнесу та інших стейкхолдерів. У підсумку було напрацьовано узгоджену редакцію законопроекту.

За підсумками обговорення народні депутати України – члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в другому читанні прийняти законопроект в цілому.

  • 1 січня 2024 року набрав чинності Закон України від 09.08.2023 № 3295-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України». Законом внесено зміни, зокрема, до Господарського процесуального кодексу України.
  • Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 569/4466/23 (провадження № 61-6986св23) дотримується позиції, що при зверненні з заявою про визнання фізичної особи недієздатною вимога про необхідність подавати разом із заявою докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, не повинна застосовуватися.
  • Фахівці Господарського суду Волинської області акцентували, що з 1 січня 2024 року відповідно до законів «Про судовий збір» і «Про Державний бюджет України на 2024 рік» змінюються ставки судового збору.
  • Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
  • Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 569/4466/23 (провадження № 61-6986св23) дотримується позиції, що при зверненні з заявою про визнання фізичної особи недієздатною вимога про необхідність подавати разом із заявою докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, не повинна застосовуватися.
  • Як визначено статтею 81 Земельного кодексу України, громадяни набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.