Рада прийняла Закон щодо імплементації норм законодавства ЄС з питань електронних комунікацій
Українці навіть після закінчення воєнного стану зможуть користуватися тарифами свого оператора та не сплачувати додаткових зборів за мобільний зв’язок й інтернет на території 27 країн ЄС
Верховна Рада України на засіданні 15 квітня одностайно прийняла в другому читанні та в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу з питань електронних комунікацій» (№12150).
Закон продовжує наближати законодавство України до acquis ЄС. Він посилює умови для отримання Україною режиму внутрішнього ринку з ЄС, шляхом приєднання до єдиної роумінгової зони Європейського Союзу «Роумінг як вдома» та сприяє поступовій інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС.
Крім того, документ врегульовує положення, що стосуються доступу та взаємозʼєднання електронних комунікаційних мереж, а також авторизації для європейських постачальників електронних комунікаційний мереж та послуг. Це створить умови для забезпечення співпраці українських постачальників електронних комунікаційних послуг на рівних умовах з європейськими.
Також регуляторний орган у сфері електронних комунікацій отримує більше повноважень. Зокрема, Регулятор зможе зобов’язати операторів надавати доступ до своїх мереж, якщо це сприятиме підтримці зв’язку та забезпеченню ефективної взаємодії між різними постачальниками послуг. Це необхідно для забезпечення стабільним зв’язком всіх користувачів та ефективного управляння інфраструктурою зв’язку.
Як зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, законопроєкт дозволить українським та європейським операторам зв’язку легше обмінюватися послугами й працювати разом.
Його ухвалення – це останній крок перед переговорами з ЄС щодо приєднання до політики Roam like at home. Що змінить Roam like at home? Українці навіть після закінчення воєнного стану зможуть користуватися тарифами свого оператора та не сплачувати додаткових зборів за мобільний зв’язок й інтернет на території 27 країн ЄС, — пояснив міністр.
Законопроєкт має підписати президент. Після цього Україна розпочне переговори з Єврокомісією про створення Єдиної роумінгової зони.
Зауважимо, 20 червня 2024 року набув чинності Закон № 3727-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу з питань роумінгу”.
Раніше у Мінцифри зауважили, що приєднання України до Roam like at home забезпечить українцям стабільну тарифікацію послуг мобільних операторів в усіх країнах ЄС на постійній основі.
Як рішення вплине на роботу мобільних операторів:
- зміниться регулювання тарифів. Будуть встановлені граничні тарифи на послуги роумінгу, як у ЄС. Це потрібно, щоб послуги роумінгу тарифікувалися як домашні тарифи;
- операторам потрібно буде адаптуватися до оновленого законодавства, тарифних регулювань, механізмів захисту користувачів роумінгових послуг та доопрацювати свої системи для відповідності вимогам;
- визначиться взаємна тарифікація між операторами. Раніше кожна країна встановлювала його на свій розсуд. Тепер цей процес регулюватимуть.
У мобільних операторів буде час підготуватися до вступу України в RLAH, зокрема, щоб пристосуватися до зміни законодавства, поетапно перейти на нові правила роботи роумінгу, тарифікації тощо.
Цим рішенням Україна наблизилась до виконання зобовʼязань щодо впровадження європейського законодавства та отримання режиму внутрішнього ринку з ЄС в частині послуг роумінгу.
Довідка. У 2017 році в ЄС запровадили режим “роумінг, як вдома” (Roaming Like At Home, скорочено RLAH). Жителі країн-членів, перебуваючи в будь-якій іншій країні ЄС, обслуговуються в роумінгу на тих самих умовах, що і вдома, без додаткових стягнень.
- У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 11115 «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація».
- Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді України проєкт закону №11059, який передбачає внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» щодо адміністративної процедури.
- У Раді зареєстрували законопроєкт №11073 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї».
- Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.