Рада проголосувала законопроєкт про заборону УПЦ московського патріархату

20 Серпня, 2024 в 10:36

Законопроєкт щодо заборони московської церкви в Україні набере чинності через 30 днів з моменту опублікування

20 серпня Верховна Рада проголосувала за проєкт закону № 8371 щодо заборони діяльності на території України релігійних організацій, зокрема пов’язаних з РФ (заборона УПЦ МП). Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Проєкт закону підтримали 265 народних обранців. Зокрема:

  • Слуга народу – 173
  • Європейська Солідарність – 25
  • Голос – 18
  • Батьківщина – 17
  • Довіра -11
  • Позафракційні – 11
  • За майбутнє – 9
  • Платформа за життя та мир – 1
  • Відновлення України – 0

Проти проголосувало 29 народних обранців, ще четверо утримались, а 24 не голосували зовсім.

Железняк додав, що законопроєкт щодо заборони московської церкви в Україні набере чинності через 30 днів з моменту опублікування.

До другого читання було розширено редакції деяких норм документа, зокрема у статті 3 тепер мовиться: “Зважаючи на те, що російська православна церква є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора, співучасницею воєнних злочинів та злочинів проти людяності, що здійснюються від імені російської федерації та ідеології “русского міра”, діяльність російської православної церкви в Україні заборонена“.

Це, фактично, цитата із Резолюції ПАРЄ, тобто ми ще й підсилюємо наш закон міжнародними документами – зауважила заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.

Комітет рекомендує Парламенту підтримати законопроєкт в цілому як Закон.

Як наголосив голова Комітету Микита Потураєв, ухвалення цього закону стане одним із доленосних рішень для розвитку Незалежної України.

Додамо, що проєкт Закону розроблено на виконання плану організації виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 01 грудня 2022 року № 820, схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 09 грудня 2022 року (протокол № 158). Зазначене рішення Ради національної безпеки і оборони України прийнято за результатами розгляду діяльності релігійних організацій на території України в умовах військової агресії Російської Федерації проти України, з метою забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів.

Проєктом Закону пропонується внести зміни до законів України «Про свободу совісті та релігійні організації», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», передбачивши положення щодо унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.

Передбачається, що проєкт Закону сприятиме реалізації державними органами повноважень в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Створить правові підстави для унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.

Нещодавно Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики 16 серпня переглянув свій висновок до проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій.

З часу попереднього голосування за законопроєкт на Комітеті (18 липня) проведено низку узгоджувальних рад, передусім з Державною службою з етнополітики та свободи совісті, і враховано всі конструктивні пропозиції, що покращують законопроєкт. Враховано правки Головного юридичного управління Апарату Верховної Ради України.

Зокрема, Комітет підтримав пропозицію викласти назву законопроєкту у такій редакції: «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій». Також пропонується відтермінувати набрання чинності окремих положень акта.

Комітет затвердив порівняльну таблицю і рекомендував Верховній Раді України ухвалити законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій» у другому читанні та в цілому як Закон.

Раніше парламентарі запропонували усунути законодавчу колізію щодо можливості передачі державного майна в безоплатне користування релігійним організаціям для уникнення випадків різного трактування норм, що врегульовують одні й ті ж правовідносини. У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11324 “Про внесення змін до деяких Законів України щодо сприяння діяльності релігійних організацій”.