Рада проголосувала законопроєкт, котрий дозволить знизити ціни на ліки
Законопроєкт, зокрема, передбачає, що реєструвати ліки можна на наступний день після закінчення дії патенту на оригінальний препарат
Народні депутати проголосували в другому читанні законопроєкт № 13087 щодо імплементації в українському законодавстві “правила Болар”, яке дозволить знизити ціни на ліки в Україні. Про це повідомив автор, голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
“Правило Болар”, пояснив він, діє в більшості країн ЄС і дозволяє виробникам починати реєстрацію та виробництво ліків-генериків – аналогів оригінальних ліків – ще до завершення дії патенту на оригінальний препарат.
В Україні, за чинними нормами, фармацевтичні компанії мають чекати закінчення строку патенту, а лише потім – розпочинати реєстрацію та виробництво ліків. Така процедура не дозволяє нашим виробникам на рівних конкурувати з європейськими фармкомпаніями, – розповів Радуцький.
За його словами, законопроєкт, зокрема, передбачає, що реєструвати ліки можна на наступний день після закінчення дії патенту на оригінальний препарат. Водночас продавати, рекламувати чи комерціалізувати лікарські засоби до моменту завершення дії патентну заборонено. А на порушників патентного права чекатимуть істотні штрафи.
Ухвалення законопроєкту № 13087 посилить конкуренцію між виробниками ліків-генериків та знизить ціни на ліки для пацієнтів, – резюмував нардеп.
Раніше Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби».
Нагадаємо, 12 лютого 2024 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців», яке містить чіткий покроковий план зниження та стабілізації цін на лікарські засоби. Українські фармвиробники вже задекларували зниження відпускних цін на 100 найбільш популярних ліків на 30% вже з 1 березня.
Додамо, згідно з Указом Президента України №82/2025, ухваленого 12 лютого 2025 року, затверджено низку заходів для забезпечення доступності лікарських засобів для українців.
- Зниження цін на лікарські засоби:
- 100 найбільш затребуваних ліків: Українські виробники задекларували зниження відпускних цін на ці препарати на 30% з 1 березня 2025 року.
- Інші лікарські засоби: Підписано декларацію про зниження цін на ліки для кінцевого споживача на 20%.
- Регулювання націнок та маркетингових послуг:
- Встановлення граничних націнок: З 1 березня 2025 року встановлюються граничні постачальницько-збутові надбавки не вище 10% до оптово-відпускних цін на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби. Також вводяться регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на рецептурні лікарські засоби та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище 35% до закупівельних цін на безрецептурні лікарські засоби.
- Заборона маркетингових послуг: Забороняються маркетингові послуги з промоції лікарських засобів до впровадження референтного ціноутворення та встановлення чітких правил цього процесу.
- Контроль та моніторинг:
- Перевірки Держпродспоживслужбою: Відновлюється проведення перевірок щодо контролю за цінами в аптечних мережах.
- Контроль за наявністю ліків у лікарнях: Посилюється контроль за наявністю лікарських засобів у лікарнях, особливо тих, які передбачені стандартами лікування та фінансуються в рамках програми медичних гарантій.
Зауважимо, у 2025 році Національна служба здоров’я України деталізувала перелік безоплатних послуг для пацієнта в амбулаторних умовах. Цьогоріч за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» передбачено п’ять сервісів.
- Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.