Профільний Комітет ВР підтримав законопроєкт щодо посилення контролю за гральним бізнесом

8 Квітня, 2024 в 10:29

Прийняття законопроєкту має зокрема сприяти вдосконаленню системи державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор й обмежити агресивну рекламу азартних ігор

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики одноголосно схвалив законопроєкт №9256д про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей.

Проєкт Закону розроблено з метою вдосконалення існуючої системи державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор, а також з метою обмеження агресивної реклами азартних ігор, збільшення можливості захисту потенційно вразливих категорій населення шляхом запровадження нової підстави для включення до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, а також підвищення платіжної дисципліни ліцензіатів щодо своєчасної сплати усіх обов’язкових платежів.

У пояснювальній записці зауважили, що проєкт Закону підготовлено народними депутатами – членами Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики у порядку, передбаченому частиною другою статті 110 Регламенту Верховної Ради України, затвердженому Законом України «Про Регламент Верховної Ради України», за результатами розгляду проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей (реєстр. № 9256 від 01.05.2023), а також альтернативного до нього проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей (реєстр. № 9256-1 від 16.05.2023).

Так само як і проекти за реєстр. № 9256 від 01.05.2023 та № 9256-1 від 16.05.2023, доопрацьований проект Закону спрямований на забезпечення належного державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор, а також встановлення справедливої та прозорої процедури ліцензування у цій сфері.

Водночас, доопрацьований проєкт Закону додатково передбачає узгодження запропонованої системи органів державного регулювання з вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», а саме розподіл повноважень Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей між центральним органом виконавчої влади, який формуватиме державну політику у сфері організації та проведення азартних ігор (на рівні визначеного Кабінетом Міністрів України профільного міністерства), та центральним органом виконавчої влади, який її реалізуватиме.

Окрім того, підготовка доопрацьованого проекту Закону стала відповіддю на проблему загострення проблеми поширення ігрової залежності під час воєнного стану, зокрема, серед військовослужбовців, які перебувають в екстремальних стресових умовах, що може спричиняти підвищені ризики формування ігрової залежності, а відтак потребують додаткових механізмів для захисту.

З цією метою набувають особливої актуальності такі завдання та напрямки вдосконалення чинного законодавства:

  • обмеження реклами азартних ігор (зокрема недопустимість спекуляцій на темі війни та волонтерства) та заборона спонсорства;
  • визначення додаткових інструментів для обмеження відвідування гральних закладів та участі в азартних іграх для потенційно вразливих категорій населення на період воєнного стану;
  • вдосконалення інструментів контролю за гральним бізнесом (контрольні закупівлі, моніторинг мережі Інтернет);
  • встановлення додаткових критеріїв для анулювання ліцензій, вдосконалення вимог по бездоганній діловій репутації посадових осіб організаторів азартних ігор, встановлення вимог до надавачів послуг у сфері азартних ігор.

Поряд із цим, проблематика лудоманії, а також напрацювання ефективних інструментів для попередження та подолання ігрової залежності потребують системного підходу не лише на рівні внесення змін до законодавства, а й на рівні проактивної діяльності системи органів виконавчої влади з метою формування в українському суспільстві реальної (а не декларативної) культури відповідальної гри, а також системної та скоординованої протидії нелегальним азартним іграм, які в порушення чинного законодавства проводяться за відсутності ліцензій, у тому числі з використанням мережі Інтернет.

Як зауважив народний депутат та один з ініціаторів документа Ярослав Железняк, законопроєктом пропонується по площадкам – реклама азартних ігор, заборонити:

  1. у будь-яких аудіовізуальних та аудіальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження;
  2. в онлайн-медіа;
  3. в усіх друкованих медіа (крім спеціалізованих видань, присвячених азартним іграм);
  4. у всіх виданнях (крім спеціалізованих видань, присвячених азартним іграм);
  5. засобами внутрішньої реклами;
  6. на транспорті, у тому числі на транспортних засобах та обладнанні;
  7. за допомогою заходів рекламного характеру;
  8. засобами зовнішньої реклами;
  9. у місцях проведення масових заходів;
  10. у мережі Інтернет, у тому числі на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації;
  11. пропонування або надання будь-якого прямого чи непрямого відшкодування витрат для доступу до участі в азартних іграх;
  12. розміщення зображення або згадування азартних ігор, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, а також інших позначень, під якими проводяться азартні ігри, на будь-яких товарах (предметах), крім розміщення на товарах (предметах), пов’язаних із організацією та проведенням азартних ігор;
  13. надсилання повідомлень невизначеному колу осіб поштою, електронною поштою, засобами мобільного зв’язку.

У рекламі азартних ігор планують заборонити:

  • участь осіб, які не досягли 21-річного віку, у тому числі як фотомоделей;
  • участь волонтерів та/або військовослужбовців, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд військовослужбовців;
  • участь популярних осіб або пряме чи опосередковане схвалення популярними особами азартних ігор, а також використання зображень і згадок імен популярних людей, героїв кіно-, теле- та анімаційних фільмів, авторитетних організацій;
  • участь спортсменів, лікарів та інших професійних медичних працівників, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд спортсменів, лікарів;
  • використання тематики, пов’язаної зі стримуванням та відсіччю збройної агресії РФ у період дії правового режиму воєнного стану, а також будь-яких патріотичних закликів та/або символіки, спрямованих на забезпечення державного суверенітету, безпеки та оборони, патріотичне виховання або будь-які інші способи з метою створення оманливого враження про зв’язок між участю в азартних іграх та відсіччю збройної агресії РФ.

Читайте також: Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави

Передбачається, що прийняття законопроєкту дозволить вдосконалити існуючу систему державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор, обмежити агресивну рекламу азартних ігор, збільшити можливості захисту потенційно вразливих категорій населення шляхом запровадження нової підстави для включення до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, а також підвищити платіжну дисципліну ліцензіатів щодо своєчасної сплати усіх обов’язкових платежів.

Так, законопроєкт у разі його прийняття сприятиме вдосконаленню законодавства України у сфері організації та проведення азартних ігор та державних лотерей.

Читайте також: Що відбувається з гральним бізнесом в Україні через майже три роки після легалізації

  • З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану.
  • Раніше ми детально розглянули питання документальної позапланової перевірки, що є таким способом податкового контролю, який не передбачається у плані-графіку та проводиться без попереднього повідомлення платника податків. Для проведення цього виду податкових перевірок обов’язковою умовою є наявність конкретної підстави, що прямо передбачена ПК України.
  • У Верховній Раді України пропонують удосконалити законодавства для більш ефективної боротьби з корупцією в частині підвищення ефективності та забезпечення належного судового розгляду кримінальних проваджень.
  • 15 березня у “Голос України” офіційно опублікували Закон № 3604-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи».
  • 23 лютого Верховна Рада розглянула у другому читанні доопрацьований Комітетом законопроєкт №10202 та прийняв його в цілому як Закон.