Президент подав до Рада законопроєкт про кримінальна відповідальність за обхід санкцій
Склад цього злочину сформульовано як формальний, тобто достатньо вчинення діяння, а суспільно небезпечні наслідки знаходяться за межами складу, тобто не є його обов’язковою ознакою
Президент Володимир Зеленський зареєстрував в Парламенті законопроєкт №12406 про внесення змін до Кримінального кодексу України і Кримінального процесуального кодексу України та Закону України “Про санкції” щодо встановлення відповідальності за порушення спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Так, пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 1143, котра передбачає відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України – порушення обмежувального заходу (санкції), а також умисний обхід санкцій. Склад цього злочину сформульовано як формальний, тобто достатньо вчинення діяння, а суспільно небезпечні наслідки знаходяться за межами складу, тобто не є його обов’язковою ознакою. Пропонована стаття передбачає, що такі злочини є тяжкими.
Міністерство юстиції України, реалізуючи санкцію у виді стягнення активів та забезпечуючи моніторинг дотримання санкційних обмежень у сферах нотаріату, державної реєстрації, банкрутства, виконання рішень – постійно стикається з випадками обходу санкцій. Наразі співмірна відповідальність відсутня, тому порушники граються з державою, впроваджуючи кожен раз нові схеми. Неодноразова перереєстрація бізнесу, відчуження активів, якими підсанкційна особа володіє опосередковано, фіктивне банкрутство – це лише окремі приклади таких схем, – пояснила заступниця Міністра юстиції України Інна Богатих.
Законопроект передбачає:
- відповідальність за умисні та необережні порушення санкційних обмежень, а також умисний обхід санкцій;
- поріг відповідальності у сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (орієнтовно 3 тис. євро), за винятком товарів військового призначення чи подвійного використання (незалежно від їх вартості);
- як загальний суб’єкт злочину (тобто, сама підсанкційна особа або інші особи, які порушили або сприяли порушенню санкцій), так і спеціальний – посадові/службові особи та особи, які надають публічні послуги;
- покарання за порушення та/або обхід санкції: штраф (від 425 тис. грн. до 2 млн. грн.) або позбавлення волі на строк від 2 до 10 років. Також у якості обов’язкового покарання пропонується позбавляти права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років, а в окремих випадках – конфіскація майна.
- застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб – штраф, конфіскація майна або ліквідація.
Нагадаємо, 29 січня президент Указом № 36/2024 увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони «Про затвердження Положення про Державний реєстр санкцій».
26 липня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав розроблений за ініціативою Мін’юсту закон, який передбачає створення Державного реєстру санкцій. Закон спрямований на удосконалення порядку стягнення активів фізичних та юридичних осіб у дохід держави та на забезпечення належного розгляду ВАКС справ щодо застосування санкцій.
- 29 січня Кабінет Міністрів як суб’єкт законодавчої ініціативи зареєстрував у Верховній Раді два проєкти законів, що стосуються роботи Бюро економічної безпеки України. Так, деталі законопроєктів повідомив постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
- 29 грудня 2023 року Кабінет Міністрів України провів засідання, під час якого внесли зміни до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання вказаних комунальних послуг, зазначив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
- 28 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів» від 09.12.2023 № 3513-IX.
- Аналіз анонсованих змін до законодавства стосовно відповідальності за колабораційну діяльність.