Президент підписав Закон щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги
Законом запроваджено низку важливих норм, які врегульовують питання ввезення та обліку гуманітарної допомоги
Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
Гуманітарна допомога — вид безвідплатної допомоги засобами для життя, що поширюються серед населення районів, охоплених гуманітарною катастрофою або тих, що перебувають на її межі. Для умов озброєного конфлікту Міжнародний суд визначив допустиму гуманітарну допомогу як «надання продовольства, одягу, ліків та іншої гуманітарної допомоги, за винятком зброї, систем озброєння, боєприпасів або іншого устаткування, автотранспортних засобів і матеріалів, які можуть бути використані для спричинення серйозних тілесних ушкоджень або стати причиною смерті». Гуманітарна допомога відрізняється від іноземної допомоги своїм терміновим характером і тим, що використовується для полегшення долі жертв стихійних лих.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
8 листопада Рада ухвалила закон, яким змінили умови ввезення в Україну гуманітарної допомоги. Законодавчо закріпили спрощення процедури ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги. Зокрема, запроваджується електронна система обліку гуманітарної допомоги. Також закон розширює перелік отримувачів гуманітарної допомоги.
Загалом Законом запроваджено низку важливих норм, які врегульовують питання ввезення та обліку гуманітарної допомоги.
Зокрема законодавчо закріплюється спрощення процедури ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги.
Окрім цього, на рівні Закону запроваджується необхідність використання електронної системи обліку гуманітарної допомоги. Мінсоцполітики запустили таку платформу – Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги – з 1 грудня. За цей час, завдяки системі, до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги внесли 3053 отримувачів. Нині у Реєстрі понад 4,5 тисячі юридичних осіб, які можуть офіційно завозити гуманітарну допомогу в Україну.
Також розширюється перелік отримувачів гуманітарної допомоги. Якщо раніше це могли бути виключно зареєстровані в Україні благодійні фонди та громадські організації з визначеними напрямками статутної діяльності, то тепер до переліку додаються іноземні благодійні організації, представництва яких акредитовані в Україні. Також отримувачами можуть бути неприбуткові державні та комунальні установи, органи місцевого самоврядування, надавачі соціальних послуг.
Урегульовується питання визнання товарів гуманітарною допомогою. Придбані благодійними організаціями за кордоном товари, які при ввезені в Україну задекларовані як гуманітарна допомога, мають бути безоплатно роздані набувачам протягом 90 днів з дати перетину митного кордону. Так товари визнають гуманітарною допомогою.
Також запровадили важливу норму: можливість передачі транспортних засобів військовим як фізичним особам (набувачам) як гуманітарної допомоги.
Нагадаємо, що з 1 грудня почала діяти електронна система реєстрації гуманітарки. Перехідний період — до 1 квітня 2024 року. Тобто до цього часу система не є обов’язковою. Протягом цього терміну можна подавати як електронні, так і паперові декларації під час завезення гумдопомоги.
Подати декларацію онлайн можна за допомогою Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги:
- організації, які збираються завезти гуманітарку, мають зареєструватися у системі;
- потрібно авторизуватися в ній (увійти в кабінет) за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Після цього організація потрапляє в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги;
- слід заповнити декларацію онлайн (внести в систему перелік товарів для ввезення і декларація сформується автоматично);
- система надає унікальний код, який потрібно повідомити під час митного оформлення товарів;
- після розподілу допомоги слід прозвітувати про її цільове використання онлайн. потрібно внести дані в автоматизовану систему, коли і де роздано вантаж, чи є залишки та які саме (без зазначення персональних даних осіб).
Зауважимо, спеціально уповноважені державні органи з питань гуманітарної допомоги (Міністерство соціальної політики, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації) та органи доходів і зборів (Державна фіскальна служба України та її територіальні органи) здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням (ст. 11 Закону «Про гуманітарну допомогу»).
Отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.
- 21 грудня Верховна Рада проголосувала у другому читанні та в цілому проєкт Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни (№7457).
- Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.