Правова підтримка родинам військовослужбовців, які зникли безвісти або перебувають у полоні

19 Березня, 2025 в 09:35

Держава гарантує правовий захист і соціальну підтримку сім’ям військовослужбовців, які зникли безвісти за особливих обставин або перебувають у ворожому полоні

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну життя та добробут десятків тисяч осіб опинилися під загрозою через дії російських загарбників. Для осіб, які втратили зв’язок з близькою людиною, є важливим визначення правового статусу особи, місцезнаходження якої невідомо.

Особа, зникла безвісти — це фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук.

Згідно з частиною третьою статті 43 Цивільного кодексу України порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою визначений Цивільним процесуальним кодексом України. До встановлення факту відсутності особи у визначеному законом порядку вважається, що особа здійснює свої права та обов’язки.

Особа, зникла безвісти за особливих обставин — це особа, яка зникла безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, визначається Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» та іншими законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Міністерство юстиції нагадує, що держава гарантує правовий захист і соціальну підтримку сім’ям військовослужбовців, які зникли безвісти за особливих обставин або перебувають у ворожому полоні.

Що робити родинам:

Звернення до суду: Якщо необхідно офіційно визнати військовослужбовця безвісно відсутнім чи отримати рішення про оголошення його померлим, Мін’юст рекомендує звертатися до місцевих судів. Для цього потрібні:

– заява з обґрунтуванням мети (наприклад, отримання виплат чи спадщини);

– документи, що підтверджують факт зникнення (довідки від військової частини, ТЦК та СП тощо).

Оформлення документів: Для отримання виплат чи посвідчень членів сім’ї Мін’юст радить звертатися до відповідних органів (військових частин, РТЦК та СП) із завіреними копіями документів (паспорт, свідоцтва про шлюб/народження тощо).

Безоплатна правова допомога:

– Зателефонуйте до контакт-центру БПД: 0 800 213 103 (безплатно);

– Зверніться до найближчого центру з надання БПД (адреси: https://legalaid.gov.ua).

Ключові кроки для родин:

– Зберіть інформацію про військовослужбовця (ПІБ, дата народження, місце служби, обставини зникнення).

– Зверніться до уповноважених органів (Національна поліція, Координаційний штаб, МВС) для внесення даних до реєстрів та отримання витягів.

– У разі потреби в судовому рішенні – подайте заяву до суду за підтримки юристів БПД.

Міністерство юстиції закликає родини невідкладно звертатися за консультаціями, щоб скористатися всіма передбаченими законом правами.

Зауважимо, Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, оголосив про початок прийому заяв за категорією А2.2 «Зникнення безвісти близького члена сім’ї».