Працевлаштування ВПО: на які виплати має право розраховувати роботодавець
Право на компенсацію витрат мають роботодавці за кожну працевлаштовану особу з-поміж ВПО коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та інших джерел, не заборонених законодавством
У 2024 році Кабмін збільшив розміри й тривалість виплати компенсацій роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, котрі стали жертвами воєнних дій в країні.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року №1390, нові правила передбачають збільшення розмірів компенсацій та розширення категорій осіб, які мають право на ці виплати.
Якщо роботодавець забезпечує працевлаштування переміщеної особи, яка отримала статус після 24 лютого 2022 року, він може отримати компенсацію в розмірі 7100 грн за місяць протягом 3 місяців, загалом 21300 грн. У випадку працевлаштування внутрішньо переміщеної особи з інвалідністю, тривалість виплати компенсації становитиме 6 місяців, а загальна сума дорівнюватиме 42600 грн.
З 1 квітня, коли мінімальна зарплата становитиме 8000 грн, суми компенсацій зростуть відповідно до 24000 і 48000 грн.
Окрім цього, також передбачено збільшену компенсацію для роботодавців, які працевлаштовують зареєстрованих безробітних, що є внутрішньо переміщеними особами, на строк не менше одного року. У цьому випадку їм компенсуються витрати на заробітну плату та єдиний соціальний внесок протягом 6 місяців із розрахунку не більше двох мінімальних зарплат на місяць, або 85200 грн за рік.
Зауважимо, у 2023 році держава виплатила 181 млн грн компенсації роботодавцям, які працевлаштували понад 14 тисяч внутрішньо переміщених осіб.
Понад 8 тисяч роботодавців отримали від Уряду компенсацію у 2023 році за працевлаштування 14 400 українців, які змушені були переїхати з небезпечних регіонів країни. Загалом підприємцям було перераховано 181 млн грн компенсації. Завдяки фінансовому стимулюванню роботодавців за цією програмою, ми допомагаємо ВПО швидше знайти роботу на новому місці, мати можливість забезпечувати себе й свою родину. Цього року ми підвищили розмір компенсацій тим, хто братиме на роботу переселенців — з 1 січня її розмір збільшено до 7 100 грн на місяць, а з квітня — до 8 000 грн. Окрім того, збільшено тривалість виплати компенсації — з двох до трьох місяців, а за працевлаштування ВПО з-поміж осіб з інвалідністю роботодавець зможе отримувати таку компенсацію 6 місяців, – раніше зауважила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна.
Компенсація витрат надається роботодавцю, крім роботодавців, які є бюджетними установами (за винятком надавачів соціальних послуг), фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, за кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, за таких умов:
- роботодавець перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством.
Для отримання компенсації роботодавцю потрібно не раніше, ніж через 5 календарних днів після працевлаштування ВПО подати до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості за місцезнаходженням роботодавця заяву про компенсацію витрат:
в електронній формі — через Єдиний державний вебпортал електронних послуг;
в паперовій формі — особисто під час відвідування центру зайнятості або на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.
До заяви, поданої до центру зайнятості в паперовій формі (зокрема на адресу електронної пошти), необхідно додати:
- копію наказу про працевлаштування особи або документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених Порядком;
- відомості про працівників, які є застрахованими особами (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу контролю і мають відмітку в паспорті);
- копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Рішення щодо надання компенсації витрат або відмови у її наданні приймається регіональним центром зайнятості та оформлюється відповідним наказом протягом п’яти календарних днів після отримання заяви від роботодавця та надсилається роботодавцю протягом трьох календарних днів у спосіб, обраний роботодавцем для подання заяви (крім подання заяви через Портал Дія).
У разі, коли на дату прийняття рішення регіональним центром зайнятості трудові відносини з працівником припинено, сума компенсації, що підлягає відшкодуванню, розраховується і виплачується пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць.
Регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за перший місяць роботи працівника протягом 5 робочих днів після прийняття рішення щодо надання компенсації витрат або отримання відомостей з Реєстру роботодавців отримувачів компенсації витрат через Портал Дія.
Роботодавцеві може бути відмовлено у призначенні компенсації за умов:
- невідповідності роботодавця вимогам, які необхідні для отримання цієї компенсації;
- невідповідності особи критеріям, зазначеним у порядку надання компенсації;
- підтвердження регіональним центром зайнятості за результатами додаткової перевірки факту невідповідності роботодавця або працівника вимогам Порядку, встановленого за результатами верифікації, здійсненої Міністерством фінансів України (пункт 9 Порядку).
У разі припинення трудових відносин, зокрема розірвання строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, до завершення строку виплати компенсації витрат, роботодавець протягом п’яти робочих днів з дня такого припинення зобов’язаний повернути суму невикористаної компенсації витрат на рахунок регіонального центру зайнятості.
Роботодавець та працевлаштована особа несуть відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання компенсації витрат, та цільове використання отриманих коштів відповідно до законодавства.
Також варто акцентувати, що роботодавець зобов’язаний повернути суму компенсації витрат на рахунок регіонального центру зайнятості добровільно чи на підставі рішення суду з наступних підстав:
- У разі припинення трудових відносин, зокрема розірвання строкового або безстрокового трудового договору (контракту), зокрема за сумісництвом, до завершення строку виплати компенсації витрат (протягом п’яти робочих днів з дня такого припинення).Сума, що підлягає поверненню, визначається як різниця між сумою компенсації витрат (6700 гривень) та її розміром, розрахованим пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць);
- У разі підтвердження за результатами додаткової перевірки факту невідповідності роботодавця або працівника вимогам Порядку, що були отримані за результатами верифікації, здійсненої Мінфіном;
- У разі нецільового використання роботодавцем отриманих коштів або використання їх з порушенням Порядку.
Довідка. Уряд запровадив програму стимулювання підприємців брати на роботу внутрішніх переселенців в квітні 2022 року. Мета програми — пришвидшити адаптацію людей, що змушені були переїхати в більш безпечні регіони, та підвищити рівень зайнятості серед населення. За кожного працевлаштованого з-поміж ВПО держава виплачує роботодавцю компенсацію у розмірі мінімальної заробітної плати (станом на 1.01.2024 – 7100 грн) впродовж 3 місяців, за працевлаштування ВПО з-поміж осіб з інвалідністю — впродовж 6 місяців. Щоб отримати кошти, роботодавець має укласти трудовий договір (зокрема за сумісництвом), гіг-контракт з внутрішньо переміщеною особою та подати заяву на отримання компенсації через Портал Дія або в паперовій формі у центрі зайнятості разом з пакетом необхідних документів.
- Раніше ми повідомляли, що згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
- Також у Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків роз’яснили щодо оподаткування доходу у вигляді благодійної допомоги, яку виплачують внутрішньо переміщеним особам міжнародні благодійні організації.
- Згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.