Підстави та порядок оскарження рішень ВЛК військовослужбовцями
Існує два способи оскарження ВЛК: позасудовий та судовий
Військово-лікарська комісія (ВЛК) здійснює оцінку стану здоров’я чинних військовослужбовців, визначаючи їхню придатність до подальшого несення служби. Водночас українським законодавством передбачено можливість оскарження рішень ВЛК, нагадує Мін’юст.
Направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться:
– прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК;
– керівниками ТЦК та СП;
– начальниками (керівниками) закладів охорони здоров’я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України;
– органами прокуратури;
– слідчим;
– судом.
На військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються:
– направлення;
– медична книжка;
– посвідчення особи (військовий квиток);
– фотокартка 3 х 4 см без головного убору — при амбулаторному огляді;
– службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією;
– медична характеристика.
Крім того, на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, подаються оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Для чого проходити комісію?
Пройти ВЛК важливо для:
– отримання відпустки для лікування, якщо за рішенням лікарів у цьому є потреба (рекомендувати відпустку для лікування може виключно ВЛК);
– поєднати поранення (травму, контузію, каліцтво) з умовами отримання поранення на підставі Довідки про обставини травми (наприклад, поранення повʼязане з захистом Батьківщини);
– визначити подальший ступінь придатності до проходження служби;
– зафіксувати діагнози, які у вас є станом на сьогодні.
Скільки діє висновок ВЛК
Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, повинні бути реалізовані негайно.
Як оскаржити рішення ВЛК
Існує два способи оскарження ВЛК: позасудовий та судовий.
Досудовий порядок оскарження
– Скарги на постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП;
– Постанови прийняті ВЛК обласними (Київського міського) ТЦК та СП, оскаржуються в штатних ВЛК (Центральній військово-лікарській комісії (далі — ЦВЛК), ВЛК регіону);
– Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку;
– Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку;
Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати відповідну заяву про перегляд такої постанови та додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією. У заяві важливо чітко викласти підстави для оскарження, наприклад, помилку ВЛК у встановленні причинного звʼязку захворювання тощо.
Судовий порядок оскарження
Постанови ВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Оскарження рішень ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства
Строки для оскарження:
– три місяці з дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, тобто у разі попереднього застосування досудового порядку. Цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд постанови;
– шість місяців із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.
Додамо, уряд прийняв рішення щодо запуску електронних направлень на військово-лікарські комісії для військовозобов’язаних, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 28 січня.
Людям не потрібно буде відстоювати черги біля ТЦК, щоб отримати відповідний документ. Направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+, — зазначив Денис Шмигаль.
Він додав, що дана опція передусім буде доступною для тих, хто самостійно бажає пройти військово-лікарську комісію.
Крім того, за словами прем’єра, тим, хто отримав повістку, також достатньо подати електронний запит на формування направлення, щоб не втрачати час на відвідування ТЦК.
Раніше Міноборони спільно з Мінохорони здоров’я представили проєкт реформи військово-лікарських комісій, аби суттєво змінити застарілу систему.
Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних:
- медичний
- адміністративний
Сучасна система військово-лікарських комісій має двосторонні недоліки. З одного боку, вона дозволяє окремим особам уникати військової служби без законних підстав, а з іншого – не запобігає потраплянню на службу людей з серйозними захворюваннями, що створює додаткові труднощі для Збройних Сил.
Відтак, реформа має дозволити розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.
Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов’язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Згодом дані з ЕСОЗ потраплятимуть у медичну інформаційну систему ЗСУ, яку модернізують під цю реформу: зокрема створять технічну можливість отримувати дані з ЕСОЗ та електронний кабінет ВЛК. Військово-лікарська комісія отримає дані про людину, ознайомиться з ними, та винесе своє адміністративне рішення.
Анонімізовані дані надходитимуть на випадкову комісію, члени якої не знатимуть, чиї документи розглядають. У відомстві запевнили, що це унеможливить маніпуляції та зловживання.
Окрім того, повідомляли, що Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
Тож, відтепер медзаклади можуть обмінюватися документами з військовими частинами й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки через систему електронного документообігу. Це значно спростить та пришвидшить процес проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для наших захисниць та захисників.
Також зауважимо, з 2 листопада 2023 року електронна черга на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) доступна для всіх військовослужбовців у військових поліклініках.
Раніше ми повідомили, що у НАЗК провели стратегічний аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) Збройних Сил України (ЗСУ) на виконання п. 5 рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- З 1 грудня 2023 року митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.