Перевірка нотаріусом при посвідченні договору купівлі квартири з використанням житлового сертифіката: пояснення

7 Січня, 2024 в 10:04

Житловий сертифікат – документ, який підтверджує зобов’язання держави надати фінансування на придбання житла в зазначеному розмірі. Може бути використаний для придбання будь-якого типу житла, зокрема квартири, будинки та земельні ділянки

Нотаріальна палата України повідомила, що саме повинен перевірити нотаріус при посвідченні договору щодо купівлі квартири з використанням житлового сертифіката.

Зауважимо, питання житлових сертифікатів регулюється:

  • Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 р. № 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна»;
  • Законом України  2923-IX, прийнятим від 23.02.23 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Сертифікат дає змогу придбати житло як на первинному, так і на вторинному ринку нерухомості.

Відповідно до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» пошук та вибір квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому) здійснюється отримувачем компенсації самостійно.

Після вибору житла, яке особа має намір придбати з використанням житлового сертифіката, треба подати до виконавця програми – Мінінфраструктури  за допомогою послуг «Укрпошти» звернення про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в житловому сертифікаті, за вибором: через нотаріуса, центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Відповідно до п. 44 Порядку, у зверненні про фінансування придбання житла зазначаються такі відомості:

  • відомості щодо житла, яке отримувач компенсації має намір придбати з використанням житлового сертифіката (адреса, площа, кількість кімнат);
  • узгоджена з власником ціна житла;
  • відомості щодо житлового сертифіката (номер та дата, сума компенсації);
  • інформація щодо засобів зв’язку з отримувачем компенсації (номер телефону, поштова адреса, електронна адреса).

У разі подання звернення про фінансування придбання житла через нотаріуса, центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення суб’єкт, який отримав звернення:

1) встановлює особу заявника;

2) заповнює звернення про фінансування придбання житла, яке формується засобами Порталу Дія;

3) видає заявнику примірник звернення про фінансування придбання житла з відміткою про його реєстрацію у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна із зазначенням реєстраційного номера звернення про фінансування придбання житла в цьому Реєстрі.

Підтвердження можливості фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката є дійсним протягом 30 календарних днів з дня прийняття рішення про надання отримувачу компенсації такого підтвердження. На цей час грошові кошти в розмірі компенсації, що визначені у відповідному житловому сертифікаті, резервуються.

Після спливу цього строку, у разі, коли отримувач компенсації не здійснив подальших дій, відповідно до вимог цього Порядку вважається, що звернення про фінансування придбання житла відкликано.

Відповідно до п. 46 Порядку Мінінфраструктури один раз на п’ять днів (робочих) розглядає звернення про фінансування придбання житла в порядку черговості їх надходження, яка формується автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна, з урахуванням пріоритетного права на отримання компенсації.

Зауважимо, що договір про придбання житла з використанням житлового сертифіката підлягає нотаріальному посвідченню. Відповідно до пункту 53-60 Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна під час посвідчення (або до посвідчення) договору про придбання житла нотаріусом перевіряється наявність факту державної реєстрації припинення права власності отримувача компенсації на знищений закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва, за який надаються кошти компенсації, у зв’язку з його знищенням.

Так, при посвідченні договорів про придбання житла з використанням житлового сертифіката нотаріусам необхідно перевіряти наявність у таких договорах інформації про вартість нерухомого майна, визначену у звіті про оцінку майна, що здійснена відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Зокрема про це поінформувало Мінінфраструктури у листі до НПУ.

Це пов’язано зі змінами, які незабаром прийме КМУ, а саме – планується прийняття постанови «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо регулювання відносин, пов’язаних з наданням компенсації за об’єкти нерухомого майна, знищені та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України».

У НПУ пояснили, що пункт 49 Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна (затвердженого постановою КМУ від 30.05.2023 № 600) викладуть у редакції:

«49. Пошук житла, вартість, а також умови придбання такого житла узгоджуються з власником або замовником будівництва отримувачем компенсації самостійно. Оплата за проведення оцінки нерухомого майна, за вчинення нотаріальних дій, адміністративний збір за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, інші обов’язкові податки, збори та платежі не можуть бути оплачені коштом наданої компенсації. Оцінка нерухомого майна здійснюється відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та проводиться до укладення договору про придбання житла. Вартість нерухомого майна, визначена у звіті про оцінку майна, зазначається в договорі про придбання житла з використанням житлового сертифіката».

Додамо, що нотаріус одночасно з посвідченням договору про придбання житла:

– накладає заборону відчуження нерухомого майна, що купується з використанням житлового сертифіката, строком на п’ять років;

– вносить відомості в Реєстр пошкодженого та знищеного майна: реквізити підписаного договору про придбання житла, банківські реквізити продавця (продавців) для оплати, вартість житла за договором, суму для оплати за житловим сертифікатом, ім’я та прізвище продавця об’єкта нерухомого майна.

Перерахування коштів компенсації на рахунок продавця об’єкта нерухомого майна виконавцем програми протягом п’яти днів (робочих) з дня внесення даних про договір нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Також важливо акцентувати, що перед тим, як забронювати кошти, необхідно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості. Без цього не вдасться використати сертифікат. Припинити право власності можна у ЦНАПі або в нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора.

  • 23 лютого 2023 року Верховна Рада проголосувала Закон України № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
  • Міністерство у справах ветеранів України розробило детальну інфографіку порядку компенсації на придбання житла. Фахівці пояснили, як отримати компенсацію на придбання житла: хто має право, куди звертатися, перелік документів.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
  • Перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану.