Переваги й особливості користування електронним рецептом
Електронний рецепт дозволяє вести прозорий облік та контроль ліків, які отримують українці
Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.
Четвертий рік поспіль українці користуються електронною версією рецепта. Зазначається, що це спрощує для пацієнта процес отримання рецепта на ліки. Також електронний рецепт дозволяє вести прозорий облік та контроль ліків, які отримують українці.
Наголошується, що електронний рецепт має низку переваг над паперовим бланком як для пацієнтів, так і для лікарів. Так, пацієнту, перш за все, не потрібно вчитуватися в почерк лікаря в пошуці потрібних ліків, вся інформація про рецепт буде доступна в інформаційній довідці. А функціонал електронного рецепта спрощує процес виписування рецептів для медичних працівників та мінімізувати помилки в бланках, це збереже час для ефективної взаємодії лікаря та пацієнта.
Втім, якщо зручніше користуватися паперовою версією, лікар завжди може виписати вам паперовий, але лише в тому випадку, якщо ви купуєте лікарські засоби власним коштом або купуєте наркотичні препарати.
На які ліки потрібен лише електронний рецепт, а які можна придбати як за електронною, так і паперовою формою?
Державна програма реімбурсації
Програма, яка дозволяє пацієнтам отримувати ліки безоплатно або з доплатою.
Програма поширюється на лікування:
- серцево-судинних захворювань,
- бронхіальної астми,
- діабету II типу,
- нецукрового діабету,
- розладів психіки та поведінки,
- епілепсії,
- хвороби Паркінсона,
- хронічні обструктивні захворювання легень,
- для знеболення: Морфін (Morphine) (таблетки),
- для профілактики інсультів та інфарктів.
Аби отримати ліки проти цих захворювань, пацієнту обов’язково необхідно мати електронний рецепт від лікуючого або сімейного лікаря. Відпуск ліків за паперовим рецептом можливий лише на прифронтових територіях та територіях, де ведуться бойові дії.
Ліки суворої звітності
Мовиться про наркотичні (психотропні) лікарські засоби.
Отримати електронний рецепт на наркотичний (психотропний) лікарський засіб можна у лікаря, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути як сімейний лікар, так і вузькопрофільний спеціаліст — хірург, онколог чи невролог.
У разі тривалого лікування — повторний рецепт на ліки можна отримати дистанційно.
Електронний рецепт на цю групу препаратів невдовзі стане теж обов’язковим. (Відпуск ліків за паперовим рецептом залишиться можливим лише на прифронтових територіях та територіях, де ведуться бойові дії).
Всі рецептурні ліки
Перелік рецептурних ліків не змінюється. Усі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде придбати за е-рецептом.
Це можуть бути:
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (зокрема й протизаплідні);
- препарати для лікування серцевих хвороб;
- і навіть деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі.
Щоб отримати електронний рецепт, необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. І для цього пацієнту також не обовʼязково мати декларацію.
Купуючи рецептурні ліки, можна обрати зручну для себе форму рецепта — електронну чи паперову.
Нагадаємо, шо строк дії електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власні кошти, збільшився до 90 календарних днів із 30-ти, як було раніше, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
Зауважується, що це рішення дозволить пацієнту не лише рідше відвідувати лікаря, щоб поновити рецепт, але й зручніше погашати е-рецепт”, – зазначили у міністерстві.
У МОЗ зазначили, що перелік рецептурних ліків та правила їхнього відпуску залишаються незмінними.
Строк дії рецептів на наркотичні лікарські засоби залишається 10 днів, а на ліки, які підлягають реімбурсації або відпускаються на пільгових умовах, чи екстемпоральні лікарські засоби – 30 календарних днів.
Зазначається, що особа може погасити електронний рецепт в аптеці, яка працює з електронною системою охорони здоровʼя.
З 13 жовтня відпуск наркотичних препаратів в аптеках здійснюється лише за електронним рецептом.
Для отримання е-рецепта та ліків за ним:
- Передусім у системі обовʼязково має бути зафіксований ваш діагноз та призначення вашого лікуючого лікаря.
- Обговоріть із лікарем можливість дистанційного виписування е-рецепта та формат комунікації, зручний для вас обох. За нагоди перевірте, щоби у вашій електронній медичній картці був вказаний ваш актуальний номер телефону.
- Сконтактуйте з лікарем в узгоджений час та спосіб. Це може бути робочий телефон лікаря, електронна пошта чи будь-який зручний месенджер.
- Коли лікар сформує е-рецепт, ви отримаєте СМС-повідомлення з номером рецепта та кодом його погашення.
- Оберіть аптеку, яка відпускає ліки за е-рецептом.
- В аптеці назвіть фармацевту номер та код погашення рецепта. Після цього ви можете обрати лікарський засіб за діючою речовиною, яку вам призначив лікар.
Електронний рецепт дозволяє завжди мати призначення на потрібні ліки у телефоні. Однак не нехтуйте регулярними обстеженнями для контролю показників здоровʼя та обовʼязково зверніться до лікаря у разі погіршення самопочуття.
У МОЗ акцентували, що існують препарати (наприклад, антибіотики), які згідно з протоколами лікування можуть призначатися виключно на очному прийомі та після проведення відповідних обстежень.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.