Отримання статусу учасника бойових дій: покрокова інструкція від Міноборони

29 Січня, 2024 в 11:19

Нині існує декілька шляхів подання документів військовослужбовцями для отримання статусу учасника бойових дій, у Міноборони надали два варіанти дій

Посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Учасникам бойових дій видаються посвідчення з написом «Посвідчення учасника бойових дій» та нагрудний знак «Ветеран війни – учасник бойових дій».

Наразі існує декілька шляхів подання документів військовослужбовцями для отримання статусу учасника бойових дій, інформують у Міністерстві оборони України. У пресслужбі відомства опублікували різні варіанти дій.

Заяву можна подавати в паперовій або електронній формі.

Для осіб, які звільнені з військової служби

Для пришвидшення розгляду заяви особам, які звільнені з військової служби у Збройних Силах України, рекомендують звертатися до ТЦК та СП за місцем реєстрації (перебування на військовому обліку). Разом із заявою потрібно подати згоду на збір та обробку персональних даних, дві кольорові фотокартки розміром 3×4 сантиметри на матовому папері.

Отримавши заяву (звернення) і згоду на збір та обробку персональних даних, представники ТЦК та СП самостійно, виключно через систему електронного документообігу, скеровують документи на розгляд відповідної комісії через військову частину.

Військова частина, отримавши заяву, готує довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та надсилає необхідні  документи на адресу відповідної комісії.

Своєю чергою комісія розглядає документи та ухвалює відповідне рішення.

Для чинних військовослужбовців або їхніх представників передбачений інший порядок.

Для чинних військовослужбовців — варіант №1

Військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби) або його представник може підписати заяву (звернення) до Комісії, використовуючи Портал Дія, шляхом накладення віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID») особи та подати їх на адресу електронної пошти: [email protected]

Також можна з накладанням електронного цифрового підпису, згенерованого встановленим порядком, звернутися на адресу електронної пошти для надсилання звернень напряму: [email protected]

Через Портал Дія або напряму на адресу електронної пошти подаються:

  • Копії відповідних документів (у разі наявності) на ____ арк. в 1 прим (вказати кількість аркушів).
  • Згода на збір та обробку персональних даних на ___ арк. в 1 прим.
  • Дві кольорові фотокартки розміром 3×4 сантиметри в електронному вигляді у форматі JPG, JPEG. Зображення обличчя має заповнювати 65-70% фотокартки (для осіб, звільнених з військової служби, які отримуватимуть посвідчення учасника бойових дій у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, не додаються).
  • Інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання Вами особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Для чинних військовослужбовців — варіант №2

Військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби) або його представник може підписати заяву (звернення) до Комісії і надіслати його через поштове відділення національних операторів поштового зв’язку на адресу відповідної Комісії.

Заява подається на адресу Комісії того органу військового управління, якому підпорядкована військова частина, де військовослужбовець проходить або проходив військову службу.

У цьому випадку подаються:

  • Оригінали відповідних документів (у разі наявності) на ___ арк. в 1 прим.
  • Згода на збір та обробку персональних даних на ___ арк. в 1 прим.

Дві кольорові фотокартки розміром 3×4 сантиметри на матовому папері, зображення обличчя має заповнювати 65-70% фотокартки (для осіб, звільнених з військової служби, які отримуватимуть посвідчення учасника бойових дій у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, не додаються).

Інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання Вами особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Якщо Ви не знаєте, якому органу військового управління підпорядкована Ваша військова частина, заява (звернення) надсилається не на Комісію, а на адресу виду (роду) військ, якому вона підпорядкована, або Міністерства оборони України.

Позаяк зразки заповнення заяви військовослужбовця ЗСУ (особи, звільненої з військової служби), його представника можна знайти за посиланням.

Зауважимо, 24 серпня 2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 року № 887, якою спрощено процедуру отримання статусу учасника бойових дій.

Підставою для надання особам, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України статусу учасника бойових дій є лише довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком № 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413). У довідці, крім звання, прізвища, імені, по батькові, обов’язково зазначаються: посада; дата народження; реквізити документа, що посвідчує особу; реєстраційний номер облікової картки платника податків. Можуть бути зазначені також адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), номер контактного телефону й адреса електронної пошти.

Також акцентуємо, що Комісія або міжвідомча комісія позбавляє статусу учасника бойових дій у разі:

  • наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
  • виявлення факту подання недостовірної інформації про участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх проведення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або подання недостовірних даних про особу;
  • подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.

Рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій приймають ті комісії, які його надавали, або їх правонаступники.

Водночас рішення про відмову у статусі учасника бойових дій або його позбавлення оскаржується у судовому порядку.