Оподаткування OLX: чому платити доведеться всім

27 Травня, 2025 в 12:53
Назар Чорний
Адвокат, співзасновник ГО "Центр дослідження законодавства України"

Законопроєкт № 13232 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи” викликав доволі передбачувану реакцію суспільства. 

Обурення було цілком зрозумілим, адже йдеться про друге підвищення (фактично) податків за пів року, особливо на тлі численних корупційних скандалів у владі і впертого ігнорування нею ж очевидних схем на мільярди гривень. Однак, законопроєкт, про який іде мова, стосуватиметься не тільки податків, а й величезного обсягу фінансових даних про українців, які зможе отримати держава.

Новий режим оподаткування передбачатиме ставку у сукупному розмірі 6,5% від суми продажу на таких платформах, як OLX, Rozetka, Prom (та аналоги). Цей податок будуть зобов’язані сплатити ті продавці, які не зареєстровані як підприємці. Для останніх (ФОП), які отримують кошти на свій підприємницький рахунок, фактично нічого не змінюється. 

А от для тих, хто раніше продавав щось без ведення підприємницької діяльності (без ФОП, наприклад), зміниться сама концепція оподаткування. По-перше – спеціальний рахунок саме для продажу на онлайн-платформах. Якщо ні – тоді ставка податку буде не 5% (+1,5% воєнного збору), а 18% ПДФО (+воєнний збір). Також, не можна мати статусу самозайнятої особи – якщо ви ФОП, то відкривайте відповідні КВЕД і продавайте в межах загальної підприємницької діяльності. Не можна також мати найманих працівників, бути в санкційних списках і не слід перевищувати річний ліміт доходу розміром 6,7 мільйона гривень. Торгівля підакцизними товарами також не може здійснюватись в межах нового режиму.

Є виняток, але винятково в частині адміністрування цього процесу – якщо впродовж року ви продаєте до 3 товарів і на суму до 2000 євро – то можете отримувати кошти на свій особистий рахунок, окремий відкривати не потрібно. Якщо ж ви продаєте частіше і на більші суми, не бажаєте реєструватись як ФОП, тоді всі нововведення стосуватимуться вас у повному обсязі.

До слова, нововведення стосуватимуться не лише товарів, а оренди нерухомості (від квартир до паркомісць), транспорту, сфери послуг (від таксі до б’юті сфери) і так далі. Об’єднують всі ці сфери саме майданчики, де продавець та покупець знаходять один одного. 

Саме через це нововведення, ключовим елементом законопроєкту є не оподаткування як таке (формально, вся ця діяльність і раніше підлягала оподаткуванню, просто проконтролювати її було неможливо), а механізм його здійснення та контролю за дотриманням нових норм.

Згідно з нормами законопроєкту, податковим агентом (особою, на яку покладено обов’язок нарахування та сплати податку) є не кожен окремий продавець товарів чи послуг, а платформа, на якій продавець пропонує ці товари і послуги. Відтак механізм контролю та стягнення податкових платежів значно спрощується, принаймні для тих, хто встановлює фіксовану ціну на свій продукт – на етапі розрахунку платформа додасть суму податку до загального чека та спрямує ці кошти на рахунки податкової.

Паралельно з цим законопроєкт № 13232 передбачає, що банки будуть зобов’язані надавати податковій інформацію про рух коштів на рахунках для роботи у пільговому режимі оподаткування (5%+ВЗ, але без реєстрації ФОП). Також законопроєкт зумовить нові штрафи для онлайн-платформ за невиконання цих додаткових обов’язків.

Якщо підсумувати ці нововведення, то фактично вони дозволяють користувачам онлайн-платформ працювати в тому ж податковому режимі, що й ФОП ІІІ групи єдиного податку, але без реєстрації (крім відкриття окремого рахунку в банку) та адміністрування підприємницької діяльності – ці завдання покладаються на саму платформу. Держава ж отримує податкові надходження зі сфери, яка значною мірою перебуває в тіні.

З останнього випливають і ризики законопроєкту. По-перше, він покладає додаткові обов’язки на операторів онлайн-платформ, що призведе до збільшення їхніх витрат і зростання вартості послуг, які вони надають. Також не виключене збільшення адміністративного тиску на них з боку чиновників.

По-друге, будь-яке збільшення витрат (зокрема на оподаткування) призводить до зростання цін. У деяких сферах це може призвести до відчутного здорожчання, наприклад у сфері оренди житла, де високі ціни, і відсоткова надбавка буде більш відчутною. 

І по-третє, законопроєкт, в частині оподаткування, не розрізняє систематичної діяльності, наприклад тієї ж здачі житла в оренду, і епізодичних продажів, наприклад уживаних речей. В другому випадку виняток є лише в частині необов’язкового відкриття окремого рахунку, якщо ви дотримуєтесь річного ліміту (3 операції, 2000 євро). Але податок в будь-якому випадку доведеться заплатити, навіть якщо одяг перестав підходити вам по розміру, і ви хочете його продати з дисконтом, тобто не отримуючи жодної доданої вигоди.

Ще одним ризиком є те, що законопроєкт № 13232 частково скасовує банківську таємницю. Так, лише щодо рахунків осіб, які вирішать скористатись пільговою системою оподаткування без реєстрації ФОП, і лише для ДПС (без права на передачу цих даних іншим структурам та особам), але в будь-якому випадку це обмеження права на банківську таємницю, за яким найімовірніше слідуватимуть інші. При цьому, такий крок не є необхідним в межах саме цього законопроєкту та його ідеї, адже податковим агентом за ним є не продавець, а платформа, яка стягує податок ще до того, як продавець отримає свої кошти. Тому важливо, щоб в процесі розгляду нардепи цю норму (пп. 2 п. 2 розділу “Прикінцеві положення”) прибрали.