Набув чинності Закон про посилення контролю за трансплантацією органів
Закон забороняє вилучення органів для трансплантації у загиблих військових та в осіб, які загинули внаслідок війни
8 лютого набув чинності Закон № 4203-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації, інших питань у сфері охорони здоров’я”. 7 лютого закон опублікували у газеті “Голос України”.
У пресслужбі ВР раніше пояснили, що Закон, зокрема, передбачає створення Національного трансплантологічного комітету, який розглядатиме випадки несприятливих реакцій при трансплантації, введення статусу екстреності трансплантації, що забезпечить потреби пацієнтів, яким потрібна термінова трансплантація, а також уточнює умови родинного прижиттєвого донорства анатомічних матеріалів.
Законом забороняється вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів у померлих осіб, які належать до:
1) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
2) осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними;
3) осіб, особистість яких не встановлена (невстановлені особи);
4) осіб, загиблих (померлих) внаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур, які уповноважені законом чи іншими нормативно-правовими актами використовувати та застосовувати заходи примусу;
5) осіб зі складових сил оборони та сил безпеки, які загинули при виконанні ними службових обов’язків в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”;
6) осіб, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України.
Також визначено особливості трансплантації за принципом “доміно”, який має дозволити виконувати складні операції, наприклад, пересадку органів від одного пацієнта до іншого за одну процедуру.
Так, у разі якщо у першого реципієнта має вилучатися орган, придатний для подальшої трансплантації, консиліум лікарів може ухвалити рішення про донорське застосування такого органа другому реципієнту, який не є близьким родичем або членом сім’ї першого реципієнта.
Трансплантація за принципом “доміно” не є прижиттєвим донорством.
Порядок організації трансплантації за принципом “доміно”, зокрема процедура пошуку пари перший реципієнт – другий реципієнт, перелік медичних показань (станів) першого реципієнта, перелік органів, які через особливості медичного стану мають вилучатися з організму першого реципієнта та можуть мати донорське застосування другому реципієнту, затверджуються Кабміном.
Наразі за даними офіційної статистики, лише в 2024 році проведено 516 трансплантацій органів та 404 пересадки стовбурових клітин. А загалом з 2019 року загалом проведено понад 1,5 тис. трансплантацій органів.
Раніше Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт № 9558 щодо вдосконалення трансплантації та посилення контролю у цій сфері.
Документ спрямований на подальший розвиток трансплантації в Україні, повідомив один із його авторів, народний депутат від «Слуги Народу», голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
За словами нардепа, законодавчі зміни дадуть змогу проводити сотні пересадок органів та стовбурових клітин, рятуючи життя українців.
- Днями набрала чинності урядова постанова від 12 листопада 2024 року № 1291 «Про реалізацію експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців між військовими частинами Збройних Сил за їх ініціативою».
- Варто зауважити, що 9 травня Верховна Рада проголосувала в цілому законопроєкт №10379 про внесення змін в Кримінальний кодекс та кодекс про адміністративне правопорушення за порушення мобілізації. Так, за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено штраф для посадових осіб підприємств буде від 17000 до 25500 грн, в особливий період – від 34000 до 59500 грн.
- 18 травня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»