Набрав чинності Закон про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України
До нещодавно деякі процедури розв’язання питань адміністративно-територіального устрою нашої держави й досі були врегульовані указом, який був затверджений ще 12 березня 1981 року на рівні Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки
26 січня набирав чинності Закон України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» від 28.07.2023 №3285-IX, інформує Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Зауважимо, реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація влади), в тому числі реформування адміністративно-територіального устрою, є однією з найбільш успішних трансформацій системи публічного врядування в історії сучасної України.
Так, за понад 30-років незалежності наша держава пройшла шлях від інерційного сприйняття радянського підходу до системи територіальної організації публічної влади до стрімкої розбудови сучасної системи адміністративно-територіального устрою незалежної держави, яка хоч і не є довершеною, водночас відповідає базовим критеріям (параметрам), а також стандартам, які сприймаються у передових європейських державах.
Разом з тим деякі процедури розв’язання питань адміністративно-територіального устрою нашої держави й досі були врегульовані указом, який був затверджений ще 12 березня 1981 року на рівні Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки.
Законотворці акцентували, що це неприйнятно, як з огляду на поступову уніфікацію (гармонізацію) нашого законодавства із правом Європейського Союзу, так і враховуючи однозначний курс Верховної Ради України на дерадянізацію нашої правової системи, що набуло особливої актуальності на фоні повномасштабної збройну агресію проти України з боку держави-агресора, яка позиціює себе як праобраз СРСР та носій відповідних традицій.
Раніше у картці законопроєкту пояснили, що метою прийняття закону було законодавче визначення порядку врегулювання окремих питань адміністративно-територіального устрою незалежної України, а також затвердження окремих засад функціонування територіальних одиниць України, зокрема врегулювання порядку їх утворення, ліквідації, встановлення та зміни межі, віднесення до різних категорій, найменування та перейменування тощо.
Ціллю прийняття є визначення окремих правових основ територіального устрою України відповідно до частини 13 статті 92 Конституції України.
Основні новели Закону:
- врегульовано порядок утворення (ліквідації) районів, встановлення (зміни) їх меж, зміни адміністративних центрів, найменування (перейменування) районів;
- визначено порядок утворення (ліквідація) населених пунктів, встановлення (зміни) їх меж, найменування (перейменування) населених пунктів;
- врегульовано правовий статус районів у містах, порядок встановлення (зміни) їх меж, найменування (перейменування) районів у містах;
- визначено порядок віднесення населених пунктів до іншої категорії, включення поселень до складу населених пунктів;
- закріплено роль громадського обговорення при прийнятті окремих рішень з питань адміністративно-територіального устрою;
- установлено, що міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного, районного значення, з дня набрання чинності цим Законом належать до категорії міст, а селища міського типу – до категорії селищ;
- визнано Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 р. №1654-Х «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР» таким, що втратив чинність.
Передбачається, що прийняті нововведення дозволять закріпити окремі здобутки реформи адміністративно-територіального устрою України та визначити на законодавчому рівні процедури розв’язання деяких питань адміністративно-територіального устрою України, а також скасувати акт радянського законодавства, який досі застосовувався та був чинним на території України.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Президент Володимир Зеленський підписав Закон № 3494-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток та інших питань». Інформацію опубліковано у карті законопроєкту на сайті Верховної Ради.
- 10 січня Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (№ 10399). 5 січня Уряд погодив цей законопроєкт.
- 21 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон №9591 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».
- Законотворці пропонують врегулювати право самозайнятих осіб на отримання відпустки.
- У Раді зареєстрували законопроєкт щодо удосконалення питань мобілізації: перелік запропонованих змін.