МОЗ: За результатами засідання РНБО затверджено заходи для зниження цін на ліки
Рішенням зокрема встановлюється регуляція визначення націнки на усі лікарські засоби, а не тільки ті, що входять до національного переліку
Президент України Указом №82/2025 ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців». Під час засідання член Ради національної безпеки і оборони України – Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко доповів про ситуацію, яка склалася на національному ринку лікарських засобів.
Проаналізовані нами дані свідчать, що попри активну дерегуляцію фармацевтичного ринку, збалансувати інтереси усіх завдяки механізму конкуренції та забезпечити прийнятні ціни на ліки у цей момент у даній сфері не вдалося. Бачимо кілька ключових проблем. Найперше це значне зростання цін на ліки українського виробництва — якщо виокремити найбільш популярні ліки, то ціни на них зросли від 70 до 110%. Також значну роль відіграють високі маркетингові платежі, які отримують аптеки за продаж конкретних ліків. Це призводить до того, що українці часто купують дорожчий препарат, коли на ринку є дешевший аналог з тією ж самою діючою речовиною, однак аптека не зацікавлена в його продажу. Ми провели багато консультацій з усіма учасниками ринку та державними інституціями і спільно розробили та узгодили комплекс заходів, які дозволять змінити ситуацію, — зазначив Віктор Ляшко під час засідання.
Міністр представив на розгляд членів РНБО низку рішень, реалізація яких дозволить знизити ціни на ліки.
Що стосується найбільш затребуваних лікарських засобів українського виробництва, то українські виробники задекларували зниження відпускних цін на 100 найбільш популярних ліків на 30% вже з 1 березня. Що стосується решти ліків, то українські виробники разом з іншими учасниками фармацевтичного ринку підписали декларацію про зниження цін на лікарські засоби кінцевому споживачу на 20%.
Крім того, зазначається, що уряд запускає ряд регуляцій для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції, а саме:
- встановлюється регуляція визначення націнки на усі лікарські засоби, а не тільки ті, що входять до національного переліку;
- будь-які маркетингові послуги з промоції лікарських засобів заборонені до того моменту, поки не буде запущено референтне ціноутворення на усі лікарські засоби, які реалізуються в країні та не встановлено чіткі правила цього процесу;
- відновлюємо проведення перевірок Держпродспоживслужбою в частині контролю за цінами в аптечних мережах.
Також важливим є посилення контролю за наявністю лікарських засобів у лікарнях. Мова про ліки, наявність яких передбачена стандартами лікування і за які сплачує держава у рамках програми медичних гарантій. Ці ліки повинні видаватись пацієнтам в лікарнях безоплатно. Ганебна практика відправляти пацієнта в приватну аптеку в цій же лікарні має бути зупинена.
Повний перелік заходів, зазначений в Указі Президента України.
Додамо, згідно з Указом Президента України №82/2025, ухваленого 12 лютого 2025 року, затверджено низку заходів для забезпечення доступності лікарських засобів для українців.
- Зниження цін на лікарські засоби:
- 100 найбільш затребуваних ліків: Українські виробники задекларували зниження відпускних цін на ці препарати на 30% з 1 березня 2025 року.
- Інші лікарські засоби: Підписано декларацію про зниження цін на ліки для кінцевого споживача на 20%.
- Регулювання націнок та маркетингових послуг:
- Встановлення граничних націнок: З 1 березня 2025 року встановлюються граничні постачальницько-збутові надбавки не вище 10% до оптово-відпускних цін на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби. Також вводяться регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на рецептурні лікарські засоби та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище 35% до закупівельних цін на безрецептурні лікарські засоби.
- Заборона маркетингових послуг: Забороняються маркетингові послуги з промоції лікарських засобів до впровадження референтного ціноутворення та встановлення чітких правил цього процесу.
- Контроль та моніторинг:
- Перевірки Держпродспоживслужбою: Відновлюється проведення перевірок щодо контролю за цінами в аптечних мережах.
- Контроль за наявністю ліків у лікарнях: Посилюється контроль за наявністю лікарських засобів у лікарнях, особливо тих, які передбачені стандартами лікування та фінансуються в рамках програми медичних гарантій.
Зауважимо, у 2025 році Національна служба здоров’я України деталізувала перелік безоплатних послуг для пацієнта в амбулаторних умовах. Цьогоріч за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» передбачено п’ять сервісів.
- Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.