МОЗ скасувало понад 30 паперових облікових медичних форм та документів
Поступова цифровізація медичної сфери дозволить сформувати єдиний цифровий медичний простір, в якому медична інформація пацієнтів буде зберігатися централізовано та захищено
Українська медична система відходить від паперового документообігу на користь електронного обліку. Це означає, що замість використання застарілих бланків, журналів, форм та інших паперових документів медичні працівники все більше використовують електронні інструменти.
Нещодавно наказом МОЗ від 10 липня 2024 № 1200 було скасовано ще 30 паперових форм і документів. Відтак медичним працівникам все менше інформації потрібно дублювати на папері, адже вона зберігається централізовано – в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Серед скасованих форм, зокрема:
- три форми облікової статистичної документації, що використовуються в закладах охорони здоров’я: форма № 098/о «Журнал обліку прийому хворих і породіль в стаціонарі фельдшерсько-акушерського пункту (ФАПу)», форма № 118/о «Завдання на санітарний виїзд» та форма № 124/о «Картка для запису годування дитини»;
- шість форм медичної облікової документації, що використовуються в лабораторіях: форма № 211/о «Аналіз сечі по Зимницькому»; форма № 213/о Аналіз сечі на глюкозуричний профіль, форма № 222/о «Аналіз дуоденального вмісту», форма № 235/о «Аналіз крові на вміст гормонів, медіаторів і альфафетопротеїну», форма № 238/о «Аналіз крові (показники системи згортання – скорочений аналіз)» та форма № 261/о «Листок щоденного обліку роботи лікаря-лаборанта»;
- 21 форма методик виконання вимірювання медико-біологічних показників: серед яких, зокрема, методики виконання вимірювання тривалості кровотечі (метод Дюка), вимірювання часу зсідання крові, вимірювання часу зсідання плазми крові людини, виконання аутокоагуляційного тесту та ін.
Поступова цифровізація медичної сфери дозволить сформувати єдиний цифровий медичний простір, в якому медична інформація пацієнтів буде зберігатися централізовано та захищено.
Зауважується, що депаперизація системи охорони здоровʼя – це складний, але необхідний процес, який має як організаційні, так і економічні переваги для всієї країни.
Аналіз первинно-облікових форм в охороні здоровʼя було проведено за підтримки команди Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
У МОЗ нагадали, що електронна охорона здоровʼя (або eHealth) – національна екосистема, яка обʼєднує величезні масиви інформації та складається з цілої низки інформаційних систем, реєстрів та цифрових продуктів, центральною з яких є ЕСОЗ.
На сьогодні в ЕСОЗ уже внесено понад 3 млрд електронних медичних записів. Відтак, медична інформація щодо проведених консультацій, щеплень, обстежень, перенесених операцій та госпіталізацій, проведеної діагностики тощо зберігається в єдиному захищеному місці.
Читайте також: МОЗ: Де і як дізнатися інформацію про себе, яка зберігається в ЕСОЗ
Раніше ми повідомили, що Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
Тож, відтепер медзаклади можуть обмінюватися документами з військовими частинами й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки через систему електронного документообігу. Це значно спростить та пришвидшить процес проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для наших захисниць та захисників.
Раніше військові, зокрема й за наявності важкого поранення могли відстоювати у чергах годинами, збираючи десятки документів та їздити різними містами, аби пройти військово-лікарську комісію. Так, після рішення ВЛК необхідно було особисто возити документи про відпустку або про непридатність за станом здоровʼя до військової частини.
Одначе, нині, як переконують у МОЗ, документи щодо рішення ВЛК про відпустку або про непридатність за станом здоровʼя в електронному вигляді медзаклад направить до військової частини, після чого військовослужбовець може одразу їхати до центру комплектування за місцем проживання або відпустки. Військова частина, своєю чергою, після опрацювання рішення ВЛК, надсилає відповідні документи для військовослужбовця безпосередньо до центру комплектування.
Також поінформували, що електронний рецепт має низку переваг над паперовим бланком як для пацієнтів, так і для лікарів. Так, пацієнту, перш за все, не потрібно вчитуватися в почерк лікаря в пошуці потрібних ліків, вся інформація про рецепт буде доступна в інформаційній довідці. А функціонал електронного рецепта спрощує процес виписування рецептів для медичних працівників та мінімізувати помилки в бланках, це збереже час для ефективної взаємодії лікаря та пацієнта.
- Строк дії електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власні кошти, збільшився до 90 календарних днів із 30-ти, як було раніше, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- Отримання лікарняного вагітними українками за кордоном: роз’яснення МОЗ.