Критерії оцінки допустимості державної допомоги та чому вони потребують затвердження на національному рівні: пояснення АМКУ
Критерії застосовуються для проведення оцінки допустимості державної допомоги, яка надається суб’єктам господарювання
Критерії оцінки допустимості державної допомоги є важливим інструментом для належного контролю за державною допомогою. Вони містять детальні правила, що стосуються конкретної мети або сектору, яких повинні дотримуватися надавачі допомоги для того, щоб отримати рішення АМКУ про допустимість допомоги.
Зокрема критерії застосовуються для проведення оцінки допустимості державної допомоги, яка надається суб’єктам господарювання з метою сприяння господарській діяльності з будівництва або модернізації місцевої інфраструктури та встановлюють умови, за яких така державна допомога є допустимою для конкуренції.
Наявність критеріїв забезпечує низку переваг:
- Чіткість і прозорість: Критерії надають чіткі вказівки для оцінки сумісності заходу державної допомоги з ЗДД. Ця ясність допомагає як надавачам допомоги, так і бізнесу зрозуміти свої права та обов’язки.
- Правова визначеність: Критерії встановлюють передбачувані правила, зменшуючи невизначеність для надавачів допомоги та бізнесу щодо допустимості заходів державної допомоги. Така визначеність заохочує інвестиції та забезпечує чесну конкуренцію.
- Узгодженість: Критерії забезпечують системність у застосуванні правил державної допомоги в різних секторах та регіонах України. Така узгодженість допомагає запобігти спотворенням конкуренції та забезпечує рівні правила гри.
- Ефективність: Чіткі критерії спрощують процес оцінки заходів державної допомоги, зменшуючи адміністративний тягар та затримки як для надавачів допомоги, так і для АМКУ.
- Дотримання вимог: Наявність критеріїв допомагає надавачам допомоги розробляти заходи державної допомоги, які з більшою ймовірністю будуть схвалені АМКУ, зменшуючи ризик судових оскаржень та необхідність внесення витратних коректив.
За минулі два роки Кабінет Міністрів України затвердив наступні критерії оцінки допустимості державної допомоги:
- Культура – 20 січня 2023 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини.
- Допомога для МСП – 18 квітня 2023 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки середнього та малого підприємництва
- Допомога для регіонального розвитку – 18 квітня 2023 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів
- ПЗЕІ у сфері медіа – 11 липня 2023- Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг зі створення та/або добору, організації та поширення масової інформації, які є послугами, що становлять загальний економічний інтерес
- Місцева інфраструктура – 13 жовтня 2023 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для місцевої інфраструктури.
- Рекреаційна інфраструктура – 10 листопада 2023 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для рекреаційної інфраструктури
- ПЗЕІ – 5 січня 2024 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес
- Авіація – 12 січня 2024 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання в галузі цивільної авіації
- Спортивна інфраструктура – 13 лютого 2024 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для провадження діяльності, пов’язаної із спортивною інфраструктурою.
- Портова інфраструктура – 22 березня 2024 – Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання, діяльність яких пов’язана з використанням об’єктів портової інфраструктури.
- 1 січня 2024 року набрав чинності Закон України від 09.08.2023 № 3295-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України». Законом внесено зміни, зокрема, до Господарського процесуального кодексу України.
- Виконавче провадження в Україні — виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 569/4466/23 (провадження № 61-6986св23) дотримується позиції, що при зверненні з заявою про визнання фізичної особи недієздатною вимога про необхідність подавати разом із заявою докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, не повинна застосовуватися.
- Як визначено статтею 81 Земельного кодексу України, громадяни набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.