Кабмін затвердив Стратегію розвитку добровільного донорства крові: деталі
В умовах війни стале забезпечення потреб в донорській крові та компонентах крові — одна із головних умов обороноздатності та національної безпеки країни
12 березня Кабінет Міністрів України ухвалив Стратегію розвитку добровільного безоплатного донорства крові та компонентів крові.
Зазначається, що напрями реалізації стратегії відповідають євроінтеграційним зобовʼязанням за угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, якою, зокрема, закріплено курс на активізацію співпраці з ЄС у сфері служб крові.
Стратегію схвалено на період до 2028 року. Також затверджено відповідний план заходів з її реалізації у 2024-2026 роках.
Наголошується, що в умовах війни стале забезпечення потреб в донорській крові та компонентах крові — одна із головних умов обороноздатності та національної безпеки країни. Ухвалена стратегія передбачає створення сприятливих умов для населення для усвідомлення та формування позитивного соціального відношення до донорства крові та компонентів крові, підтримки суспільної довіри. Документ спрямований на реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я щодо задоволення потреби населення в безпечній та якісній донорській крові та компонентах крові в достатній кількості.
У системі крові, яка заснована на принципі добровільного безоплатного донорства, пацієнти мають рівноправний доступ до безпечної та якісної донорської крові і компонентів крові. Основними засадами реалізації стратегії є недопущення випадків дефіциту донорської крові та компонентів крові, а також забезпечення безперервності надання трансфузіологічної допомоги як цивільному населенню, так і задоволення потреб сил безпеки та сил оборони.
Згідно з ухваленим документом, пацієнтам не доведеться шукати донорів крові, щоб отримати належну медичну допомогу та боротися за своє життя. Зокрема, молодь заохочуватимуть бути активними, фахівці мотивуватимуть здобувачів освіти добровільно і регулярно ставати донорами крові і їх компонентів. Для цього в закладах загальної середньої та вищої освіти проводитимуть заходи для популяризації донорства крові.
Також планується створення в суб’єктах системи крові підрозділів, відповідальних за залучення донорів крові та її компонентів. Формування бази постійних донорів відбудеться за допомогою системного підходу до планування заготівлі крові та керування запасами компонентів крові.
Відповідно до інформації Всесвітньої організації охорони здоров’я, у країнах із рівнем доходу на душу населення вище середнього кількість донацій на тисячу осіб становить 15,9 раза. Натомість в Україні цей показник становить лише 11 донацій на тисячу осіб.
Станом на 1 січня 2022 рік, за інформацією МОЗ, загальна кількість донорів крові та компонентів крові становила 309 255 осіб, на 1 січня 2021 рік — 311 895 осіб, а на 1 січня 2020 рік — 363 318 осіб.
Зауважимо, донорська здача крові або донорство крові — добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, що цього потребують. Пропаганда донорства є невіддільною частиною моральних засад донорського руху, обумовленого добротою, гуманізмом, милосердям людей, що безкорисливо надають свою кров хворим.
За час існування донорського руху було доведено, що періодичні кровопускання, які дорівнюють одній донорській дозі (до 470 мл), безпечні для здоров’я донора. Одна донорська доза має назву фізіологічної. Завдяки здачі донорської крові відбувається активізація системи кровотворення. У результаті цього покращується обмін речовин, що своєю чергою є фактором профілактики різноманітних захворювань і підвищує стійкість організму в екстремальних ситуаціях. Здаючи кров, донор вивільняє свій організм від зайвого баласту і надлишку крові.
Донором може бути кожна здорова людина віком від 18-ти років. Кожний заклад сам встановлює обмеження щодо ваги донорів (зазвичай від 50 кг).
Протипоказанням до здачі крові є нездоровий стан, оскільки втрата невеликої кількості крові на фоні нездоров’я може різко погіршити загальний стан організму, викликати загострення або подовження терміну хворобливого стану. Про цілющі властивості крові люди дізналися давно. Численні випадки смерті від масивних крововтрат спонукали до того, що кров стали вважати вмістилищем душі і життєвої сили.
З 117,4 мільйона донорів крові, зібраних у всьому світі, 42 % збирають у країнах з високим рівнем доходу, де проживає 16 % населення світу.
Наразі в Україні спостерігається нестача донорів: замість рекомендованої ВОЗ норми у 33 донори на 1000 осіб, нині в Україні на тисячу осіб припадає 12 донорів.
Центри крові є державними закладами підпорядкованими МОЗ, що вповноважені проводити підготовку донорів, забір і аналізи крові, зберігання й підготовку крові та її компонентів до подальшого використання. Крім загальної «цивільної» служби крові діють дві відомчі: в структурі МВС та ЗСУ.
Матеріально-технічна база, устаткування центрів крові та підходи до роботи, як правило, є застарілими. Здача крові в Україні є загалом безпечною процедурою, проте існують прогалини в підготовці та залученні донорів, в зберіганні та аналізах отриманої крові тощо. Вдосконалення та модернізація української служби крові є однією з задач на шляху євроінтеграції. Значну роль у цій роботі відіграють волонтерські ініціативи, громадські організації, міжнародні організації та уряди дружніх країн.
В лютому 2019 року Уряд України ухвалив рішення про початок реформування системи донорства в Україні. В рамках наближення України до ЄС ухвалено Стратегію розвитку національної системи крові в Україні, основним завданням якої є створення трирівневої системи крові: на національному, регіональному та госпітальному рівнях. Крім цього, передбачається створення національного реєстру донорів, який об’єднає усі заклади охорони здоров’я та дасть можливість донорам здавати кров незалежно від місця реєстрації.
- Уряд ухвалив експериментальний проєкт, який дозволить оформляти українцям на ТОТ тимчасове посвідчення громадянина України через членів сімʼї або законних представників. Тобто мовиться про оформлення документа без присутності самої особи, яка перебуває на ТОТ. Але член сімʼї або законний представник, який звертається за документом від імені людини на ТОТ, має перебувати на підконтрольній території.
- Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
- Кабінет Міністрів України розширив допомогу ВПО та тим, хто повернувся після перебування за кордоном. Відповідну постанову ухвалили для того, щоб родини, які опинились у ризику бідності, могли активніше використовувати допомогу малозабезпеченим.
- Під час дії воєнного стану медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) здійснює свої функції за принципом екстериторіальності.