Дитину визнали потерпілою в кримінальному провадженні: поради батькам
Дітям-потерпілим у кримінальному провадженні держава гарантує безоплатні послуги адвоката для представництва та захисту інтересів під час досудового слідства і в суді
Коли дитина стає потерпілою у кримінальному провадженні, важливо, щоб під час слідства її інтереси були захищені. Інтереси дитини має представляти її законний представник, який залучається до всіх процесуальних дій, в яких дитина братиме участь. Дитині, яка є потерпілою в кримінальному провадженні, держава гарантує безоплатні послуги адвоката для представництва та захисту інтересів під час досудового слідства і в суді. Про це поінформували у Координаційному центрі з надання правничої допомоги.
Хто може бути законним представником
- батьки (усиновлювачі), а в разі їхньої відсутності — опікуни, піклувальники або інші близькі родичі;
- представники органів опіки та піклування або установ, під чиєю опікою перебуває неповнолітній.
Особливості допиту малолітніх та неповнолітніх осіб
- Допит обов’язково має проводитись в присутності законного представника та педагога або психолога, а за необхідності — лікаря.
- Допит не може тривати більш ніж годину без перерви, а загалом тривалість не має перевищувати 2 годин на день.
- Дитині до 16 років повідомляють про обов’язок давати правдиві показання, але не кажуть про кримінальну відповідальність за відмову чи свідомо неправдиві свідчення
Права потерпілої дитини та її законного представника
Особа, яка прийняла заяву про кримінальне правопорушення, зобов’язана надати потерпілому пам’ятку з переліком прав та обов’язків.
Основними правами є:
- подавати докази;
- заявляти клопотання та відводи;
- давати або відмовитися давати показання;
- мати представника або відмовитися від його послуг;
- оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчих органів;
- отримувати відшкодування завданої шкоди
- давати показання мовою, якою він вільно володіє.
Повний перелік прав визначено у статті 56 Кримінального процесуального кодексу України.
Право дитини, потерпілої в кримінальному провадженні на безоплатного адвоката
Дітям-потерпілим у кримінальному провадженні держава гарантує безоплатні послуги адвоката для представництва та захисту інтересів під час досудового слідства і в суді.
Щоб отримати послуги адвоката безоплатно, потрібно звернутися до системи БПД — найближчого бюро правничої допомоги. У бюро вам допоможуть написати звернення про надання дитині безоплатної вторинної правничої допомоги, тобто для призначення адвоката. Послуги адвоката оплачуються з Державного бюджету України.
Які документи для цього необхідні:
- свідоцтво про народження дитини;
- витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, в якому зазначено, що дитина є потерпілою в кримінальному провадженні;
- якщо ви не батьки (усиновлювачі) дитини — то документ, що підтверджує ваші повноваження, як законного представника.
Нагадаємо, 9 травня Верховна Рада проголосувала Закон України «Про внесення зміни до статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей» (законопроєкт №9390).
Раніше ми детально пояснили питання рівності батьків у правах та обов’язках. Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
- Усі діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним — так закріплено у ст. 52 Конституції України. Факт народження дитини породжує виникнення біологічного та морального зв’язку між нею та її батьком і матір’ю. Юридичне значення факт походження набуває лише з моменту його державної реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
- Злісне невиконання обов’язку зі сплати аліментів, коли платник виправдовує це відсутністю роботи – позиція ККС.
- З початку війни тисячі українських дітей зазнають каліцтва, стають жертвами насильства, викрадення, незаконного вивезення. На законодавчому рівні Україна вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту. Координаційний центр з надання правничої допомоги роз’яснив порядок надання статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
- Оспорювання батьківства – це невизнання особою реєстрації себе як батька дитини. Особа, яка записана батьком дитини згідно з положеннями Сімейного кодексу України, має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини.