Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців
Над цифровізацією та зміною процесів ВЛК працює робоча група, до якої входять, зокрема, Міністерство оборони України, Міністерство охорони здоровʼя України, Міністерство цифрової трансформації України та ГО «Принцип».
Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
Тож, відтепер медзаклади можуть обмінюватися документами з військовими частинами й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки через систему електронного документообігу. Це значно спростить та пришвидшить процес проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для наших захисниць та захисників.
Раніше військові, зокрема й за наявності важкого поранення могли відстоювати у чергах годинами, збираючи десятки документів та їздити різними містами, аби пройти військово-лікарську комісію. Так, після рішення ВЛК необхідно було особисто возити документи про відпустку або про непридатність за станом здоровʼя до військової частини.
Одначе, нині, як переконують у МОЗ, документи щодо рішення ВЛК про відпустку або про непридатність за станом здоровʼя в електронному вигляді медзаклад направить до військової частини, після чого військовослужбовець може одразу їхати до центру комплектування за місцем проживання або відпустки. Військова частина, своєю чергою, після опрацювання рішення ВЛК, надсилає відповідні документи для військовослужбовця безпосередньо до центру комплектування.
Через систему електронного документообігу відбуватиметься обмін документами:
- довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва);
- постанова ВЛК про потребу у відпустці для лікування;
- постанова ВЛК про непридатність до військової служби;
- інші документи, необхідні для формування рішення ВЛК.
Водночас за військовослужбовцем залишається можливість подати документи до військової частини особисто.
У серпні Кабмін затвердив порядок електронного документообігу, а в жовтні – інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міноборони України, які унормували відповідну взаємодію засобами електронного зв’язку.
Як зауважила заступниця міністра охорони здоров’я України з питань цифрового розвитку Марія Карчевич, електронну систему документообігу розгорнуто у більшості військових частин, центрах комплектування, військових госпіталях і цивільних закладах охорони здоров’я, де поранені проходять ВЛК. Та наголосила, що її використання дасть змогу скоротити час на отримання документів та проходження військово-лікарської експертизи.
Одначе, у разі, якщо військовослужбовцю відмовляють у наданні послуги або заклад, до якого звернулися, не має системи електронного документообігу, потрібно звернутись на гарячу лінію МОЗ за номером 0 800 60 20 19 або Міноборони – за номером 0 800 500 442 та повідомити про цей випадок. За надходженням такої інформації команда фахівців обовʼязково забезпечить вказаний заклад доступом до електронного документообігу і перевірить його роботу.
Зазначається, що над цифровізацією та зміною процесів ВЛК працює робоча група, до якої входять, зокрема, Міністерство оборони України, Міністерство охорони здоровʼя України, Міністерство цифрової трансформації України та ГО «Принцип».
Раніше Карчевич розповіла, що рішення запровадити електронний документообіг у проходженні ВЛК узгодили безпосередньо з військовими. Впровадження електронного документообігу та інші цифрові зміни цьогоріч сприяли зменшенню навантаження, зазначила вона в етері телемарафону. Щобільше, урядовиця запевнила, що таких черг на проходження ВЛК, які були на початку року, вже немає.
Розширили мережу, залучили понад 800 цивільних медичних закладів, щоб на базі них проходити ВЛК. Так, розвантаження і цифровізація процесів дозволили впроваджувати ті зміни, яких очікували наші військові, — пояснила Каракевич.
Каракевич також поінформувала, що за кордоном є окремий порядок проходження ВЛК.
Ми також працюємо над спрощенням процедури з проходження ВЛК для тих, хто проходить лікування за кордоном. Той досвід, що маємо в цивільній медицині по цифровізації, плануємо імплементувати у військову медицину… Ми поступово скасовуватимемо паперові форми, — пояснила вона.
Зауважимо, з 2 листопада електронна черга на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) доступна для всіх військовослужбовців у військових поліклініках.
Зазначалося, що наразі сервіс розгорнутий у всіх військових поліклініках, де можна пройти амбулаторне ВЛК (без госпіталізації), а найактивніше єЧергою користуються у Києві, Одесі, Дніпрі та Вінниці. Міноборони ставить за мету залучити всіх начальників медичних служб військових частин до користування сервісом для завчасного запису на ВЛК.
Одна з основних переваг – для військових зникає потреба приїздити до поліклініки на 8 ранку та цілий день чекати на прийом до потрібного лікаря.
На основі записів та проходження військово-лікарської комісії представники закладів аналізують дані щодо завантаженості та дефіциту спеціалістів. І в разі потреби шукають додаткових профільних спеціалістів як серед мобілізованих медиків, так і серед цивільних спеціалістів.
Доступ до єЧерги відкрито для всіх начальників медичних частин. Для того, аби військовослужбовці отримали можливість записуватися через єЧергу, начальник медичної служби має звернутися до закладу охорони здоровʼя, у зоні підпорядкування якого перебуває підрозділ, та отримати від поліклініки інструкцію для подальшої реєстрації. Після цього для нього відкривається кабінет, через який він зможе записувати військовослужбовців на ВЛК та на прийом до лікарів.
Стало відомо, що Міноборони спільно з МОЗ та Мінцифри відпрацьовували основні 5 напрямків удосконалення роботи ВЛК:
- прискорення впровадження у військових закладах електронної медичної інформаційної системи (МІС);
- запровадження електронних черг;
- використання електронного документообігу в процесах ВЛК;
- перегляд кількості комісій;
- сервісне обслуговування у військових закладах ВЛК.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.