До 16 липня усі військовозобов’язані мають оновити облікові дані

14 Липня, 2024 в 13:06

Передумовою законного притягнення особи до адміністративної відповідальності є обов’язкове належне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи

16 липня, минає термін, коли усі військовозобов’язані громадяни повинні оновити облікові дані. Далі на українців чекають чималі штрафи. Відповідна інформація розміщена на сторінці адвоката Дарії Тарасенко, передає агентство Advokat Post.

Зауважимо, з 17 липня такі військовозобовʼязані вже будуть вважатись правопорушниками і на них почнуть складати адмінпротоколи. Зокрема нардеп Олег Синютка в етері телемарафону пояснив, що станом на сьогодні майже сім мільйонів українців не встигнуть оновити такі дані.

КОЛИ МОЖЛИВО ПРИТЯГНУТИ ОСОБУ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Притягнути особу до адміністративної відповідальності можливо виключно за конкретне порушення певної норми права, – зазначає адвокат Роман Кичко. – Одним з нормативних актів, який визначає правила військового обліку, є Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений Постановою Кабміну  від 30 грудня 2022 р. № 1487. Зокрема, нас цікавить Додаток 2 до Порядку – Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Отже, якщо відбулося порушення правила, для прикладу “у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) ТЦК та СП за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи”, адміністративна відповідальність має застосовуватись конкретно за вказане порушення саме цього правила, – пояснює правник.

Таке конкретне правило та його порушення мають бути зазначені у постанові про адміністративне правопорушення, яка виноситься керівником ТЦК та СП.

Передумовою законного притягнення особи до адміністративної відповідальності є обов’язкове належне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Факт неповідомлення або неналежного повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення неправомірною, як такої, що винесена з порушенням встановленої процедури

Сформована судова практика чітко вказує, належним повідомленням є саме письмові докази – відмітка про отримання листа з повідомленням про вручення.

Наприклад, в рішенні від 08 травня 2024 р. по справі № 642/1199/24 Другий апеляційний адміністративний суд зазначив, що наявні у матеріалах справи відомості, а саме роздруківка текстового повідомлення, котре відповідачем направлено на мобільний номер, не дають суду обґрунтованих підстав для встановлення факту належного повідомлення позивача про місце і час розгляду справи у встановлений процесуальний спосіб https://reyestr.court.gov.ua/Review/118903325

Рішенням Радехівського районного суду Львівської області у справі № 451/414/23 від 17 травня 2023 року позов про скасування постанови ТЦК та СП задоволено.Суд зазначив, що несвоєчасне повідомлення або неповідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення неправомірною як такої, що винесена з порушенням встановленої процедури https://reyestr.court.gov.ua/Review/110934616

Апеляційний суд у згаданій справи, залишивши рішення суду першої інстанції без змін, вказав: факт неповідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення неправомірною, як такої, що винесена з порушенням встановленої процедури https://reyestr.court.gov.ua/Review/112237904

ЯК ДІЗНАТИСЬ ПРО НАКЛАДЕННЯ ШТРАФУ

Не існує реєстру адміністративних штрафів за постановами ТЦК та СП, – пояснює юрист. – Якщо ТЦК та СП протиправно розглянув справу без вас, не надав вам копію постанови, ви зможете дізнатися про штраф виключно у разі пред’явлення Постанови до примусового виконання. Після спливу 15 днів на сплату штрафу, ТЦК та СП направить постанову для примусового стягнення штрафу до виконавчої служби. Штраф у такому разі подвоюється (ст. 308 КУпАП). Надалі виконавцем буде відкрито виконавче провадження, відомості про що внесено до Автоматизованої системи виконавчого провадження, – мовиться у дописі.

Доступ до вказаної системи відкритий для всіх та безплатний. “Також ознайомитись із Постановою про відкриття виконавчого провадження ви можете в Дії. Постанова містить ідентифікатор доступу – такий собі пароль, за яким ви можете подивитись всі матеріали виконавчого провадження за посиланням (обрати вкладку “Доступ для сторін виконавчого провадження”).

У матеріалі акцентували, що строки на подачі такої скарги – 10 днів з дня винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Проте, факт пропуску строків протиправного розгляду справи без вашої участі та відкриття виконавчого провадження не є перешкодою для оскарження постанови та визнання її протиправною. У вас буде можливість поновити строки на оскарження, у зв’язку з тим, що ТЦК та СП не надав вам копію постанови, а дізналися про неї ви після відкриття виконавчого провадження. Тому, якщо ви дізнались про накладення на вас штрафу, з яким ви не згодні, – правники радять терміново звертатись до адвоката для оскарження відповідної постанови.

Раніше у Міноборони пояснили, якщо людина навіть з поважної причини вчасно не оновила дані — передбачений штраф.  Однак, оскаржити таке рішення ТЦК військовозобов’язаний має право у суді.

Також в МО наголосили, що подовжувати терміни оновлення даних не будуть.

Ми повідомляли, що порушення мобілізаційного законодавства призводить до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Читайте також: Мобілізація і маніпуляції – як історія з бронюванням Favbet і Glovo демонструє кризу управління

Варто зауважити, що 9 травня Верховна Рада проголосувала в цілому законопроєкт №10379 про внесення змін в Кримінальний кодекс та кодекс про адміністративне правопорушення за порушення мобілізації. Так, за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено штраф для посадових осіб підприємств буде від 17000 до 25500 грн, в особливий період – від 34000 до 59500 грн.

18 травня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»