Апостиль – штамп, котрий наділяє юридичною силою документи за кордоном

22 Лютого, 2025 в 14:40

Спеціальний штамп надає юридичну силу документам на території країн, які приєдналися до Гаазької конвенції, спрощуючи процес їх міжнародного визнання та усуваючи необхідність додаткової легалізації

Майже 20 600 апостилів проставили у відділах державної реєстрації актів цивільного стану Східної юстиції протягом 2024 року. Про особливості отримання послуги пояснила Ірина Свистун, керівниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Для чого потрібен апостиль?

Ця послуга є необхідною при використанні офіційних документів за кордоном, оскільки часто вони потребують підтвердження. Такий спеціальний штамп надає юридичну силу документам на території країн, які приєдналися до Гаазької конвенції, спрощуючи процес їх міжнародного визнання та усуваючи необхідність додаткової легалізації.

Де можна отримати?

Зробити правову процедуру можна у структурних підрозділах Мін’юсту. До слова, повноваження на проведення апостилювання мають не лише фахівці відділів державної реєстрації актів цивільного стану, а й нотаріуси (крім випадку витребування (отримання) документів про державну реєстрацію актів цивільного стану та проставлення на такому документі апостиля).

Які документи потрібні особі для отримання послуги?

Оригінал документа, на якому проставляється апостиль, або його копію, засвідчену в установленому порядку.

Документ про оплату послуги з проставлення апостиля або документ, що підтверджує право на звільнення від сплати, чи його копію, засвідчену в установленому порядку.

Заяву для отримання послуги та документ, що посвідчує особу.

Що потрібно з’ясувати фахівцю, щоб надати особі послугу?

Чи підлягають подані документи проставленню апостиля.

Справжність підпису та якість, в якій виступала особа, що підписала документ, а також справжність відбитків печатки та/або штампа, проставлених на документах.

Які строки розгляду документів для проставлення апостиля?

Проставлення апостиля, відмова в його проставленні здійснюються у строк до 2 робочих днів.

Строк може бути продовжено до 20 робочих днів – у разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та/або штампа, а також здійснення перевірки документів про державну реєстрацію актів цивільного стану у випадках відсутності відомостей про них у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та/або виникнення сумніву щодо їх достовірності.

  • Нотаріальна палата України повідомила, що саме повинен перевірити нотаріус при посвідченні договору щодо купівлі квартири з використанням житлового сертифіката.
  • Міністерство юстиції України роз’яснило порядок нотаріального посвідчення для осіб із фізичними порушеннями.
  • Афідевіт – письмова урочиста заява про наявність або відсутність певних фактів (подій), які мають юридичне значення. “Афідевіт” це форма дієслова “affidare”, що означає “поклявся” або “заявив під присягою”.
  • В Україні існує єдина, обов’язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера — документа, що посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. За загальним правилом, генерування ордерів здійснюється на сайті НААУ або в раді адвокатів регіону, нагадує Національна асоціація адвокатів.